Rozpoczęcie sezonu 2017/2018 w Teatrze Polskim

Teatr Polski w Bielsku-Białej sezon teatralny 2017/2018 zainauguruje oficjalnie premierą spektaklu „Św. Idiota" 30 września na Dużej Scenie. Nad spektaklem pracuje znakomity zespół realizatorów: reżyseruje Janusz Opryński, za scenografię odpowiedzialny jest Jerzy Rudzki, a za kostiumy Monika Nyckowska. Muzykę stworzy Rafał Rozmus a oprawę multimedialną opartą na skanowaniu postaci w technologii 3D – Aleksander Janas z kilku.com.

W postaci z kart powieści Dostojewskiego wcielą się: Oriana Soika, Marta Gzowska-Sawicka, Wiktoria Węgrzyn, Anna Figura (gościnnie), Jagoda Krzywicka, Daria Polasik-Bułka, Rafał Sawicki, Mateusz Wojtasiński, Tomasz Lorek, Grzegorz Sikora, Michał Czaderna, Kazimierz Czapla, Adam Myrczek, Piotr Gajos, Grzegorz Margas, Sławomir Miska i Jerzy Dziedzic.

Janusz Opryński tak mówi o spektaklu: „Św. Idiota" to tytuł książki filozofa Cezarego Wodzińskiego. Już na początku opowieści o Księciu Lwie Myszkinie, który przybywa ze Szwajcarii po leczeniu, Rogożyn rozpoznaje w nim jurodiwego, bożego szaleńca. Od tego momentu zacznie się karnawałowy taniec, który sprawi, że nie wiadomo, gdzie góra a gdzie dół. Książę zaraża świat, więc cały świat drży. Drży, gdy patrzymy na obraz „Martwego Chrystusa" Hansa Holbeina w domu Rogożyna – ale najmocniej zadrży, gdy w tym samym domu będziemy oglądali „Martwą Nastasję". Po tym ostatnim trzęsieniu przekrzywi się świat, oś świata przesunie się, na ukos.

Pierwszą premierę nowego sezonu poprzedzą spektakle znane już publiczności Teatru Polskiego: „Wszystko w rodzinie" (15 i 16 września), „Pustostan" (16 i 17 września), „Humanka" (20 września), oraz farsa „Boeing, Boeing" (23 i 24 września).

Plany repertuarowe na 2017 rok

Rozpoczynają się już prace nad spektaklem „Wanda" – monodramem o wybitnej himalaistce Wandzie Rutkiewicz. Odtwórczynią tytułowej postaci będzie znana nie tylko bielskiej publiczności Anita Jancia-Prokopowicz, a spektakl reżyseruje Maria Sadowska, debiutująca tym spektaklem w teatrze. Premiera 14 października na Małej Scenie.

Kolejnymi spektaklami przygotowywanymi w Teatrze Polskim są: szekspirowska „Miarka za miarkę" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (premiera 25 listopada na Dużej Scenie) a także reżyserowana przez dyrektora Witolda Mazurkiewicza kolejna farsa Marca Camolettiego „Pomoc domowa", na którą zapraszamy w wieczór sylwestrowy 31 grudnia.

Marka Śląskie dla Teatru Polskiego
Niezmiernie miło nam poinformować, że Teatr Polski w Bielsku-Białej został laureatem prestiżowego konkursu Marka Śląskie w kategorii Kultura. Podczas uroczystej XXIII Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach nagrodę odebrał Witold Mazurkiewicz, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru.

Konkurs Marka Śląskie ma na celu promowanie najlepszych przedsiębiorstw, instytucji, organizacji, samorządów czy przedsięwzięć, które swój sukces osiągnęły nie tylko dzięki dobrej koniunkturze i ciężkiej pracy, ale także w oparciu o wyrafinowany marketing i planowane budowanie marki. Wyróżnienie niewątpliwie przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku Województwa Śląskiego i budowania tożsamości regionalnej.



(-) (-)
Materiał Teatru
7 września 2017
Portrety
Janusz Opryński