Rozśpiewana i roztańczona wizja Brunona Schulza

Teatr Polski we Wrocławiu przygotowuje się do skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia, jakim jest monumentalna inscenizacja scenariusza Wojciecha Jankowiaka i Jana Szurmieja Xięgi Schulza.

To poetycko-wizyjna impresja na motywach prozy Brunona Schulza (Sklepy cynamonowe, Sanatorium pod Klepsydrą), w warstwie plastycznej inspirowana również jego twórczością graficzną. Powstanie rozśpiewane i roztańczone widowisko z elementami pantomimy i z wykorzystaniem technik teatru lalkowego.

Będzie to oniryczna wizja żydowskiego świata, którego już nie ma, postrzegana z niebywałą wyobraźnią oczami samego Schulza. Głównym bohaterem spektaklu ma być autor zawarty w postaci Józefa złożonej symultanicznie z trzech jego wcieleń – starego, średniego i małego. Ta triada złoży się na doświadczenie artysty w różnych okresach jego wędrówki przez świat – między twórczym bytem a tragiczną śmiercią.

Za przygotowanie przedstawienia, którego próby już trwają, odpowiada doświadczona ekipa twórców: reżyser Jan Szurmiej specjalizuje się w wielkoobsadowych spektaklach muzycznych, by wymienić choćby Sztukmistrza z Lublina, Piaf, Skrzypka na dachu czy Zorbę. Towarzyszyć mu będą jego stali współpracownicy: scenograf Wojciech Jankowiak i kostiumografka Marta Hubka.

Całości dopełni młody, zdolny kompozytor i aranżer Marcin Partyka, który skomponuje nie tylko muzykę ilustracyjną, ale też blisko 10 songów z tekstami inspirowanymi pisarstwem Schulza.

Na scenie zobaczymy blisko 40 osób: aktorów, śpiewaków, tancerzy i mimów. Zapowiada się duże wydarzenie artystyczne.



(-) (-)
Materiał Teatru
17 maja 2018
Spektakle
Xięgi Schulza
Portrety
Jan Szurmiej