Ruch przed premierą

W ciągu dwóch dni, kiedy w księgarni "Naszego Dziennika" ruszyła sprzedaż biletów na najnowszy spektakl "Naszego Teatru", sprzedano ich 193.

Zainteresowanie misterium "Sen o Krzyżu", najnowszą propozycją "Naszego Teatru", przeszło najśmielsze oczekiwania. Jaszcze trwją próby do przedstawienia, którego premiera odbędzie się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w warszawskiej Galerii Porczyńskich, a bilety na sztukę sprzedają się niemalże w okamgnieniu.

Barbarę Dobrzyńską nie dziwi fakt zainteresowania najnowszm spektaklem "Naszego Teatru". - Publiczność jest już zmęczona tanią kulturą serwowaną przez część innych teatrów. My zatem jesteśmy antidotum - teatrem, który uszlachetnia, zmusza do myślenia i relaksuje. Poruszając ważne i poważne tematy, zaskarbiliśmy sobie sympatię publiczności inteligentnej, wykształconej, która nie zadowala się chamstwem - wskazuje Barbara Dobrzyńska, autorka scenariusza i reżyser spektaklu.

Tylko w ciągu dwóch dni, kiedy w księgarni "Naszego Dziennika" ruszyła sprzedaż biletów na spektakl, sprzedano ich 193. Jak informuje nasza koleżanka z księgarni, na zainteresowanie sztuką "Sen o Krzyżu" na pewno ma wpływ sukces poprzednich spektakli. - Kupujący, mając na uwadze sukces sztuki "Hemar semper fidelis" oraz "Lekcja historii według Słowackiego, Mickiewicza, Wyspiańskiego i Hemara", chętnie kupują bilety na kolejną sztukę wystawianą tym razem w Galerii Porczynskich - podkreśla Anna Kowalska.

Szuka "Sen o Krzyżu" idealnie wpisuje się w charakter Wielkiego Postu, który rozpocznie się za kilka dni. - Zaplanowaliśmy, że w tym okresie ascezy nie będziemy grać frywolnych rzeczy. "Sen o Krzyżu" jest wręcz formą przygotowania do Triduum Paschalnego. Chcemy pomóc ludziom wejść w ten szczególny czas refleksji nad życiem i zbawieniem. Ponadto spektakl będzie wystawiany o godz. 15.00, żeby widzowie mogli jeszcze zdążyć na nabożeństwo Gorzkich Żali - informuje Barbara Dobrzyńska. Reżyser wyraża również nadzieję, że widzowie po obejrzeniu misterium zaczną inaczej odbierać Triduum Paschalne, tak jak zmieniło się spojrzenie na Chrystusa po obejrzeniu "Pasji" Mela Gibsona. "Sen o Krzyżu" to spektakl o drzewie, które opowiada, w jaki sposób umiera! Zbawiciel świata. - Na ogól jesteśmy skoncentrowani na śmierci Chrystusa, nie myślimy natomiast o samym Krzyżu i właśnie ta perspektywa C2yni tę sztukę wyjątkową - podkreśla Barbara Dobrzyńska.

Spektakl jest fascynującym surowością formy i mistyczną głębią treści staroangielskim poematem z wczesnego średniowiecza, któiy nawiązuje do rozwijającego się od zarania chrześcijaństwa kultu Dize-wa Krzyża. "Sen o Krzyżu" znany jest z pr2echowywanego w bibliotece katedralnej w Vercelli rękopisu datowanego na drugą potowe X wieka Fragmenty poematu przetrwały także w postaci runicznej inskrypcji wyrytej na kamiennym krzyżu z Ruthwell w Szkocji, na krańcach histoiycznej Northumbrii, oraz na krzyżu-relikwiarzu w katedrze w Brukseli.

"Ruch przed premierą"
Magdalena Pachorek
Nasz Dziennik

 



Magdalena Pachorek
Nasz Dziennik
1 marca 2014
Teatry
Nasz Teatr