Rusza Aneks Festiwalu Prapremier

Ledwie zakończył się festiwal, a już od jutra będziemy mogli brać udział w kolejnych atrakcjach teatralnych, tym razem w ramach festiwalowego Aneksu.

Druga część Festiwalu Prapremier potrwa tydzień. W tym czasie na deskach Teatru Polskiego zobaczymy mołdawski spektakl "Antidot" w wykonaniu ciekawej i młodej grupy teatralnej z Mobile European Trailer Theatre. Do tego zaprezentowane zostaną dwie próby czytane - rumuńskiego tekstu "Zidul", który już w środę przedstawi Andrzej Bartnikowski, a w najbliższy poniedziałek bośniacki "Mousefuckers" zaprezentuje Karolina Maciejszek. 

Do tego zaproszeni przez Wacława Kuczmę, dyrektora Galerii Miejskiej bwa, polscy i litewscy artyści zaprezentują performance, w którym mierzyć się będą z 20 latami wolności. Będzie też instalacja teatralna Łukasza Gajdzisa opowiadająca o strajku bydgoskim z 1981 roku oraz wieczory autorskie. W ramach tych ostatnich niemieccy autorzy przygotują odczyty fragmentów swoich tekstów traktujących o ich doświadczeniach podczas pobytu w Polsce. Program Aneksu zepnie najnowsza premiera Teatru Polskiego "V (F) ICD-10. Transformacje". 

- ICD to międzynarodowy zapis kodów chorób, V to jego rozdział, a F oznacza podpunkt dotyczący chorób umysłowych i dysfunkcji zachowania. Transformacje w tytule dotyczą natomiast zarówno okresu przemian, jak i transformacji psychicznych, czy może nawet psychiatrycznych - tak Paweł Łysak, reżyser spektaklu, wyjaśnia znaczenie tytułu. Zaraz też dodaje, że forma spektaklu nawiązywać będzie do... wystawy zdjęć, a tekst oparty jest na doświadczeniach jego autora - Artura Pałygi - z pracy z chorymi. 

*** 
Rozmowa z ŁUKASZEM CHOTKOWSKIM, dramaturgiem Teatru Polskiego w Bydgoszczy: 

Czym właściwie jest Aneks? 

- Nie ma konkretnej definicji. Można powiedzieć, że jest to cykl imprez o charakterze międzynarodowym, które od trzech lat towarzyszą Festiwalowi Prapremier. 

Dwa lata temu tematyka Aneksu dotyczyła twórczości austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, a w ubiegłym roku problemowi emigracji. Czego możemy spodziewać się w tym roku? 

- Teatr Polski jest w grupie 16 europejskich scen zaproszonych do międzynarodowego projektu "After the Fali" czyli "Po upadku". Projekt ma diagnozować przemiany, jakie zaszły w Europie i na świecie w ciągu ostatnich dwudziestu lat i jak sobie radzimy po przemianach z 1989 roku. I właśnie taką tematykę podejmą zaproszeni przez nas twórcy.



Bogdan Dondajewski
Gazeta Pomorska
15 października 2009