Rytuał tytułowego jedzenia zupy
„To lekkostrawna sztuka... o ciężkim trawieniu życia" – powiedziała o „Daily Soup" jedna z autorek dramatu, Gabriela Muskała. Tekst napisały wspólnie z siostrą, Moniką Muskałą, pod pseudonimem „Amanita Muskaria". Inspiracją była kłótnia małżeńska, rozegrana tuż nad głową emocjonalnego zakładnika - kilkuletniej córki, której przypadkowymi świadkami stały się autorki.Widz wyreżyserowanego przez Małgorzatę Bogajewską spektaklu również zostaje podglądaczem. Towarzyszy wielopokoleniowej rodzinie w codziennych rytuałach tytułowego jedzenia zupy i oglądania oper mydlanych. Córka (Anna Grycewicz) rozpaczliwie poszukuje porozumienia z rodzicami (Janusz Gajos i Halina Skoczyńska).
Jedyną osobą, z którą łączą ją ciepłe stosunki jest Babcia (Danuta Szaflarska), przez resztę rodziny traktowana jak małe dziecko. Cieniem na relacjach bohaterów kładą się głęboko ukrywane pretensje i tajemnice... Opowieść o szarej codzienności, pełna błyskotliwych dialogów i zabawnych nieporozumień jest podszyta głęboką, tragiczną refleksją.
Małgorzata Bogajewska (ur. 1975) – reżyserka teatralna. Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktorstwa w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych, Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także scenopisarstwa na Camerimage Film School w Toruniu.
Dyrektorka artystyczna Sceny Dramatycznej Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze w latach 2004-2006. Zrealizowała ponad 25 spektakli w teatrach w całym kraju, w tym: „Tlen" według Iwana Wyrypajewa w Teatrze Powszechnym w Warszawie (2003), „Sinobrody – Nadzieja kobiet" Dei Loher w Teatr Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2004), „Miasteczko, w którym czas się zatrzymał" Bohumiła Hrabala w Teatrze Powszechnym w Łodzi (2006) czy „Daily Soup" według Amanity Muskarii w warszawskim Teatrze Narodowym (2007).
Zdobyła wiele nagród, m.in. Nagrodę za reżyserię przedstawienia „Dotyk" na 12. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2006), Nagrodę Radia PIK za dramat „Osaczeni" na 6. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy oraz III nagrodę w plebiscycie publiczności na 37. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych (2007), a także Nagrodę za reżyserię spektaklu i Grand Prix dla tego samego przedstawienia na 8. Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu.
(-) (-)
Materiał Teatru
16 kwietnia 2012