Scena pełna wrażeń

Energetyczne koncerty, zaskakujące spektakle, a przede wszystkim wspaniała, twórcza atmosfera – taka była tegoroczna, 5. edycja Letniej Sceny Teatralnej w Wyszkowie. Na festiwal zawitały teatry improwizacji: 1000 DEN i Pierwsze Słyszę, komik Tomek Biskup, bluesowa Grupa Adama czy Teatr Wyjście ze Stalowej Woli. Wyszków reprezentowały m.in. Wyszkowski Teatr Tańca, Teatr Farsa czy Rewia Dziecięca „Sylaba".

Weekend od 15 do 17 września upłynął w Wyszkowie pod znakiem teatru. 5. Letnia Scena Teatralna pełna była wrażeń i wzruszeń – począwszy od warsztatów z pedagogiki teatru przeznaczonych dla nauczycieli, a współorganizowanych z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, a skończywszy na rockowym koncercie wyszkowskiej grupy NukeFall. Podczas festiwalu pod hasłem „Sztuka z nieograniczoną odpowiedzialnością" każdy mógł znaleźć coś dla siebie – nie tylko do oglądania i słuchania. Młodzież miała do wyboru warsztaty z improwizacji z Marcinem Pawliną i warsztaty aktorskie z aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, Markiem Frąckowiakiem. Dla seniorów przygotowano warsztaty teatralne – z reżyserem i aktorem Jackiem Kwietniem.

Oficjalne rozpoczęcie artystycznej części festiwalu odbyło się w klimatycznej Galerii PeKaP, gdzie można było zobaczyć prace członków Stowarzyszenia Form Artystycznych i Turystycznych. Swoje prace wystawiło 9 artystów, a goście mogli nie tylko obejrzeć obrazy, ale również posłuchać nastrojowego recitalu „Do nieba nanosimy ziemi" w wykonaniu gitarzysty Adama „Romanoffa" Romanowicza z Białegostoku.

Drugi dzień przeglądu rozpoczął się warsztatami zorganizowanymi wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie. Wieczorem wyszkowska publiczność mogła posłuchać koncertu bluesowego w wykonaniu Grupy Adama. Tym samym po ponad 40 latach na scenę Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik" wrócił Adam Kucharek. Po koncercie widzów rozbawił Teatr Improwizacji 1000 DEN. W nastrój zadumy i refleksji wprowadził teatr terapeutyczny Połamani Słowem i Teatr Wyjście ze spektaklem „Wojenka". Na koniec zaprezentował się Wyszkowski Teatr Tańca.

Ostatniego dnia festiwalu na scenie wystąpił Teatr Pierwsze Słyszę, prezentując improwizowany format „Pierwsze widzę". W „Hutniku" pojawił się też Teatr Farsa, reprezentując nurt teatru profilaktycznego. Na widzów czekał też odważny i przeraźliwie zabawny stand-up Tomka Biskupa. Na koniec wszystkich zachwyciła Rewia Dziecięca „Sylaba" i wspomniany już zespół NukeFall.

Tegoroczne jury społeczne w składzie: dyr. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Ślesik-Nasiadko, aktor Piotr Kamiński, naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Sławomir Cieślak, rzecznik prasowy wyszkowskiej policji sierż. sztab. Marta Gierlicka, animatorka kultury i miłośniczka koni Beata Kornatka oraz Sylwia Bardyszewska z „Nowego Wyszkowiaka" wybrało najbardziej inspirujące spektakle. Uznano, że największym zaskoczeniem festiwalu był występ Teatru Wyjście. Najbardziej inspirujące zdanie festiwalu padło podczas przedstawienia grupy Połamani Słowem: „Zawsze coś magicznego może się zdarzyć". Z kolei scena, którą należy obejrzeć jeszcze raz, pochodziła ze spektaklu Teatru Improwizacji 1000 DEN.

5. Letnia Scena Teatralna w Wyszkowie w niedzielę dobiegła końca, ale w pamięci zostanie jeszcze przez dłuższy czas. Organizatorzy podziękowali Burmistrzowi Wyszkowa za dofinansowanie i objęcie festiwalu patronatem honorowym. Partnerami przedsięwzięcia byli Teatr Farsa, Stowarzyszenie FormAT, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Stowarzyszenie Most nad Pustynią, a współorganizatorem: Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik".



Agnieszka Szymanik
Materiał Teatru
20 września 2017