„Skłodowska..." - na Dzień Teatru Publicznego w GTS

Już po raz czwarty Gdański Teatr Szekspirowski bierze udział w ogólnopolskiej akcji z okazji Dnia Teatru Publicznego, finansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Bilet do teatru za 300 groszy". W GTS zobaczymy spektakl w wykonaniu białostockiego Teatru PAPAHEMA.

Dzień Teatru Publicznego oraz początek akcji „Bilet do teatru za 300 groszy" przypadają na 12 maja 2018 roku. Z tej okazji Teatr Szekspirowski przygotował dla widzów niespodziankę: Teatr Papahema ze spektaklem „Skłodowska. Radium girl", który powstał z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki.

Ten młody białostocki teatr otrzymał m.in. nagrodę publiczności na zeszłorocznym 21. Festiwalu Szekspirowskim, a już 23 i 24 kwietnia wystąpi w GTS z okazji 454. Urodzin Szekspira. Spektakl „Skłodowska. Radium girl" zagra na głównej scenie teatru 12 maja 2018, w Dzień Teatru Publicznego. - Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. - opowiadają twórcy spektaklu. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka?

Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Fragmenty recenzji spektaklu:
„Co ciekawe, Skłodowską gra na zmianę każde z czworga aktorów. I dwóch panów (Paweł Rutkowski i wspaniały Mateusz Trzmiel) nie ustępują w interpretacji tej postaci paniom (Paulina Moś, Helena Radzikowska)." - Marcin Pieszczyk, Tygodnik WPROST
„Powstał spektakl fascynujący i wyrazisty. Nie tylko o Skłodowskiej, ale też dużo mówiący o Polsce i Polakach." - Anna Dycha, www.bialystokonline.pl
„Skłodowska. Radium Girl to gra z widzami pełna symboli i odniesień do świata popkultury. Reżyserka posłużyła się aktorami, by na oczach widzów odegrali iście chaplinowską komedię." - Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny
Co: Spektakl „Skłodowska. Radium girl"
Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski
Kiedy: 12 maja 2018, godz. 19:00
Bilety: 300 groszy (3 zł)

Sprzedaż biletów rozpocznie się 12 maja 2018 o godzinie 10:00.
Zgodnie z regulaminem akcji bilety kupić można WYŁĄCZNIE W KASIE teatru.
Jedna osoba może zakupić maksymalnie dwa bilety.

Dzień Teatru Publicznego
W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polsce, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy" z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę" przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). To znacząca kwota.

Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje. – Mamy dla organizatorów – samorządów wszystkich szczebli – fantastyczną wiadomość. Jest dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk! Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją – tłumaczy dr hab. Rafał Kasprzak, autor metody i koordynator badania.

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu „Spacerowników teatralnych", który swój początek miał także przed dwoma lata z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).



(-) (-)
Materiał GTS
17 kwietnia 2018
Portrety
Agata Biziuk