Skoczny dwór hiszpański i "Alla Polacca"

W "Alla Polacca" będziemy oglądać poprzez taniec polską tradycję szlachecką. Odwołamy się również do kultury ludowej, która tak często inspirowała polskich kompozytorów. W splektaklu "A l' Espagnol" chcemy pokazać, jak rodził się taniec dworu hiszpańskiego, ze wszystkimi różnicami - o najbliższych planach Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" opowiada jego dyrektor ROMANA AGNEL.

W ramach uroczystej gali z okazji "Dnia Tańca" Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprezentuje premierę spektaklu "A l' Espagnol". Skąd pomysł, by bohaterem przedstawienia była tradycja dworu hiszpańskiego?

- Hiszpania była istotnym centrum kulturowym Starego Kontynentu. Co więcej, tamtejsze tradycje taneczne znacznie różniły się od włoskich czy francuskich.

Skąd wzięły się różnice?

- Hiszpania była przestrzenią, w której mieszały się zwyczaje. Z jednej strony czerpano z tradycji tańców ludowych, rytmicznych i skocznych. Istniała przecież tradycja flamenco, z wyrazistymi rytmami wystukiwanymi stopami, z dźwiękiem kastanietów. Ale z drugiej strony ogromny wpływ na rozwój kultury tańca miały też inspiracje pozaeuropejskie. Pamiętajmy, że od XV w. Hiszpania stała się imperium kolonialnym. Z Ameryki Południowej płynęły nowe rytmy i sposoby tańca. To wszystko nakładało się na tzw. styl francuski. To właśnie z Paryża płynęły wzorce tańca dworskiego i szybko rozpowszechniały się na kontynencie. To dzięki temu popularność zdobyły sara-banda, chaconne, canarios.

Czyli znów przez taniec poznamy historię, zwyczaje, obyczaje?

- Chcemy pokazać, jak rodził się taniec dworu hiszpańskiego, ze wszystkimi różnicami. Przedstawimy źródła form znanych później z tanecznych traktatów. Trzeba pamiętać, że - wbrew powszechnej opinii o sztywności etykiety dworu hiszpańskiego - były to choreografie skoczne, swobodne, żywiołowe, frywolne nawet jak na tamte czasy.

Wcześniej, w ramach cyklu "Niedziele dla Tańca - Balet Dworski Cracovia Danza w Teatrze Ludowym", zobaczymy spektakl "Alla Polacca". O czym opowiada?

- Przedstawienie, które zaprezentujemy już za kilka dni, składa się z dwóch części. W pierwszej będziemy oglądać poprzez taniec polską tradycję szlachecką, sarmackie zwyczaje, przejawiające się choćby w strojach - kontuszach i pasach słuckich. W drugiej odwołamy się już do kultury ludowej, która tak często inspirowała polskich kompozytorów. Zobaczymy odwołania m.in. do Nocy Świętojańskiej, Siudej Baby, obrzędów weselnych. To wszystko pokaże, jak kolorowe i różnorodne tradycje zrodziła polska wieś.

TANECZNY ROZKŁAD JAZDY

- 18 maja 2014, Kraków - Spektakl "AllaPolacca"

Spektakl przenoszący widza w świat dworu staropolskiego, gdzie przeplatają się różne formy tańców polskich. Prezentowany w ramach cyklu "Niedziele dla Tańca-Balet Dworski Cracovia Danza w Teatrze Ludowym".

- 25 maja 2014, Kraków - Dzień Tańca z "Cracovia Danza"

W ramach uroczystej Gali premiera spektaklu "A l'Espagnol".

MIEJSCE: Scena PWST, ul. Straszewskiego 22 GODZ: 19.00

MIEJSCE: Teatr Ludowy, Duża Scena GODZ: 17.00

- 21 maja 2014, Kraków - spotkanie z cyklu "CZAS NA TANIEC!

MIEJSCE: Balet Dworski "Cracovia Danza", pl. Na Groblach 7 {I piętro)

Bohaterem spotkania będzie Henryk Tomaszewski i Wrocławski Teatr Pantomimy. Wśród uczestników pojawi się m.in. gość specjalny, czyli obecny dyrektor tej instytucji, Zbigniew Szymczyk. Cykl realizowany jest aktualnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

Zainteresowanych obecnością na naszej Gali odsyłam do Punktów InfoKraków (ul. Św. Jana 2 i Pawilon Wyspiańskiego) oraz do biura Baletu "Cracovia Danza" w godz. 10.00-14.00), gdzie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (12) 421-08-36 Lub mailowej: cracoviadanza@cracoviadanza.pl będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na to wydarzenie. Ale już dziś zaznaczam, że ilość tych wejściówek jest ograniczona!

Więcej szczegółów o www. projektach na stronie www.cracoviadanza.pl



(-) (-)
Dziennik Polski
16 maja 2014