Ślaska polecajka

Jesteśmy niemal na półmetku wakacji, więc atmosfera rozleniwienia dotyka również kulturę, jednak śląskie teatry nie poddaja się i zapraszają na ciekawe spektakle. Ponadto znaleźć można inne ciekawe wydarzenia.

Ingmar Bergman "Po próbie" Dramat / reż. Andrzej Dopierała - Teatr Bez Sceny

23.07 (piątek) godz. 19.00
25.07 (niedziela) godz. 18.00
Z okazji 40 lecia pracy artystycznej Andrzeja Dopierały i 25 lecia swojego istnienia TEATRU BEZ SCENY zapraszamy na arcydzieło dramaturgiczne Ingmara Bergmana "PO PRÓBIE". "PO PRÓBIE duet wg. Dopierały" to sztuka o teatrze, o aktorach, o reżyserach, o ich wzajemnych relacjach. Niezwykle współcześnie i drapieżnie, w przekładzie Haliny Thylwe, brzmiący tekst, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się teatrem. Dramat namiętności, pasji, wytyczania i przekraczania granic, ceny jaką płaci się za bywanie Artystą. To oczywiście również historia o miłości do człowieka bez względu na wiek i płeć. O buncie młodych i rozpaczy starych. Zapomnijcie o Bergmanie, którego znacie z jego filmowej twórczości. Fascynujący debiut sceniczny Anny Nowak tegorocznej absolwentki Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu!

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych 18+. Zawiera sceny z nagością człowieczą. Materiał Teatru.

"Babski Comber czyli Biwakowe Lowe" - Teatr Żelazny w Katowicach
24 lipca 2021, godz.: 16:00 i 19:30
25 lipca 2021, godz. 16:00

Znakomita, wartka  komedia o dążeniu do szczęścia,  miłości w różnych jej odsłonach oraz  naszych codziennych śmiesznostkach i słabostkach.

Mariola i Janina to skrajnie różne siostry, które postanawiają zrobić coś szalonego. Dojrzałe, przyzwyczajone do mniejszych lub większych wygód wyprawiają się na biwak. Siostrzana eskapada to kipiące humorem dialogi o życiu, poszukiwaniu spełnienia, małych przyjemnościach, o tym co nas łączy i dzieli.   Leśna przygoda kompletnie zmieni życie bohaterów. Jest sielanka, ciepłe wspomnienia z dzieciństwa czy groteskowej  wizyty u ginekologa oraz leczenie kaca metodą tybetańską. Dialogi iskrzą najlepszą współczesną komediową tradycją, momentami brzmią jak nowa, żeńska  wersja przezabawnych i wnikliwych filmów Woody'ego Allena. Rodzinna komedia, której tytuł nawiązuje do miłości  romantycznej, siostrzanej  i rodzicielskiej,   z punktem zwrotnym niczym w hollywoodzkim kinie! Materiał teatru.

"Mayday" – reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Polski w Bielsku-Białej
24 lipca, godz. 19:00
25 lipca, godz. 19:00

Jeden z największych przebojów komediowych Teatru Polskiego wraca na scenę w nowej realizacji (reżyseruje Witold Mazurkiewicz) i nowej obsadzie. Po raz pierwszy „Mayday" trafił na nasz afisz w 1993 roku (reż. Stefan Szaciłowski) i przez lata bił rekordy popularności, bawiąc bielskich widzów do łez.
Najlepsza farsa pióra mistrza gatunku – Raya Cooneya to historia londyńskiego taksówkarza-bigamisty, który posługując się skomplikowanym harmonogramem, wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet jednocześnie. Do czasu. Na skutek wypadku jego tajemnica może wyjść na jaw, bohater dokonuje więc karkołomnych wysiłków, aby ukryć podwójne życie przed policją, mediami, a przede wszystkim przed dwoma kochającymi go żonami. Nawet jeśli perypetie Johna Smitha są już widzom znane, z pewnością warto obejrzeć je w nowej odsłonie i przekonać się, czy jedna z najlepszych i najczęściej granych na świecie fars bawi wciąż tak samo, a może bardziej? Materiał Teatru.

Lauba Pełno Bluesa | FRONT PORCH BLUES czyli...LAUBA PEŁNO BLUESA
23 – 25.07.2021 r. Sztygarka, Chorzów

Chorzów
23.07.2021, 18:00 Klub Sztygarka

Chorzów
24.07.2021, 15:00 Klub Sztygarka

Chorzów
25.07.2021, 15:00 Klub Sztygarka

Dlaczego lauba?
W nawiązaniu do klasycznej bluesowej tradycji muzykowania na "front porch", czyli ganku. To właśnie na gankach drewnianych chałup rozsianych po polach bawełny amerykańskiego stanu Missisipi na początku XX wieku urodziła się muzyka nazywana dziś bluesem. Lauba pełno bluesa to ukłon w stronę tej tradycji.

Co roku spotykamy się w "Skansenie", by na łonie natury w swojskiej atmosferze rozkoszować się pięknymi dźwiękami i widokami. W ciągu dwóch dni można usłyszeć paręnaście zespołów, w przerwach zwiedzając zabytkowe, XVIII i XIX - wieczne chałupy. Spacerując, z pewnością natkniemy się na mieszkańców Skansenu, czyli... niezliczone ilości kóz i baranów. Głód i pragnienie można zaspokoić śląskim jedzeniem, a drobnostka z jednego ze straganów z lokalnymi wyrobami będzie doskonałą pamiątką z tej wyprawy. Festiwalowe koncerty odbywać się będą na przemian na trzech scenach, w godzinach od 12:00 do 20:00, oraz w położonym ok. 300 metrów od Skansenu klubie Sztygarka. Materiał z fanpage'a wydarzenia.



Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
24 lipca 2021