Śląska polecajka

W ten weekend ponownie zapraszamy Państwa do Zabrza, na kończący się już XX Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona".

XX FDW "Rzeczywistość przedstawiona" - Teatr Nowy w Zabrzu

Piątek

godz. 18:00 "Dom Lalki. Część 2" - reż. Katarzyna Deszcz - Teatr Nowy w Zabrzu

Jej powrót obnaża trudne relacje rodzinne i ukazuje różne postawy bohaterów, dla każdego z nich słuszne i warte naśladowania. Ale czy na pewno? Jak się okazuje nasze oczekiwania i wyobrażenia wobec innych osób – najbliższych z którymi żyjemy – okazują się być tylko wyobrażeniami, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością. Każda z postaci ma za sobą bolesne życiowe doświadczenia, które kształtują ich indywidualną postawę życiową i przekonania. Czy można osiągnąć kompromis i porozumieć się, czy też będziemy się mijać w oczekiwaniach i idealizować własne wybory? Musicie Państwo przekonać się sami! (Mat. Teatru)

godz. 19:45 "Wyspa Kalina" - reż. Agata Puszcz - Teatr Polski w Bielsku-Białej - Scena Kameralna w Parku Hutniczym 11

Symbol seksu, polska Marilyn Monroe, ale przede wszystkim utalentowana, charyzmatyczna aktorka. Kalina Jędrusik, kolorowy ptak w siermiężnej rzeczywistości PRL-u, wyróżniała się nieskrępowanym seksapilem, umiłowaniem wulgaryzmów i otwartym związkiem ze Stanisławem Dygatem. Wzbudzała skrajne emocje – kochało się ją lub nienawidziło. Plotka głosi, że sam towarzysz Gomułka rzucił popielniczką w telewizor na widok roznegliżowanej artystki. Artystki niedocenionej, zaszufladkowanej w precyzyjnie wymyślonym wizerunku seksbomby.

Postać Kaliny może stać się symbolem zagmatwanej sytuacji kobiet w czasach jej współczesnych, ale także (niestety) i dziś. Zaś spektakl daje impuls do refleksji na temat kobiecości i ról społecznych wciąż narzucanych kobietom. (Mat. Teatru)

Sobota

godz. 18:00 "Będzie Znak" - reż. Gosia Dębska - Akademia teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie filia w Białymstoku - Scena Kameralna w Parku Hutniczym 11

A znacie to?

Etap pierwszy: zaprzeczenie i izolacja.
Etap drugi: gniew.
Etap trzeci: targowanie się z losem.
Etap czwarty: depresja.
Etap piąty: Akceptacja.

To etapy radzenia sobie z chorobą. A jak chory i jego otoczenie radzi sobie z realiami choroby i chorowania? Czy jest czas na przejście przez wszystkie etapy i ich analizę? Jak realnie wygląda akceptacja?

W spektaklu próbujemy dokonać demistyfikacji chorowania. Czy naprawdę jest coś tajemniczego w zapadaniu na chorobę starszą niż sama cywilizacja? Co, gdy choroba atakuje nie tylko ciało, ale też cały nasz świat i język, którym się posługujemy? Gdy zaczyna dominować w rozmowach, wpływać na plany. Gdy jej znaki widać w każdej codziennej czynności, w spojrzeniach innych ludzi, gdy nie da się jej już ukryć. (Mat. Teatru)

godz. 17:30 i 19:15 "Debil" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie - Scena Teatru Nowego.

To będzie opowieść o Kubie. O mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który ma „czterdzieści lat skończone". Kuba lubi zupę, swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu i chce żeby wszyscy byli "dobzi". Kuba nie lubi bigosu, schodów i złych ludzi. Dlatego Kuba marzy, by zmienić świat, by zrobić go lepszym. I kiedy zdobywa taką możliwość, to robi to. Tak jak potrafi.

Debil to prapremiera dramatu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Dramatu, który w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. A dialogować trzeba; byle robić to mądrze, z empatią i czułością. (Mat. Teatru)

Niedziela

Zakończenie Festiwalu

godz. 18:00 "Cohen w Teatrze" - koncert

Piosenki Leonarda Cohena w wykonaniu – Krzysztofa Taraszki i Wojciecha Skibińskiego (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) otrzymają dodatkową oprawę dzięki udziałowi w koncercie Pawła Sztompke – dziennikarza, który znany jest z anteny radiowej Jedynki i ceniony przez słuchaczy za nieograniczona wiedzę o współczesnej muzyce. A ponieważ miał przyjemność przeprowadzić z Cohenem obszerny wywiad, podczas jednej z jego tras koncertowych w naszym kraju, będzie to wiedza z pierwszej ręki. Trzeba także dodać, że długoletnia znajomość i częste rozmowy Pawła Sztompke z Maciejem Zembatym, który „odkrył" Cohena dla polskich słuchaczy, także znajdą swoje miejsce w koncercie.

Dla tych widzów, którzy lubią Cohena i wiedzą o nim wszystko, będzie to wspaniały wieczór z ulubionym artystą i ulubionymi piosenkami. Dla tych, którzy przyjdą z ciekawości albo przypadkowo będzie to wieczór odkrywania jednego z najważniejszych twórców współczesności. (Mat. Teatru)



Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
22 października 2021