Śląskie polecenia weekendowe

Wszyscy na to czekaliśmy! Już w ten weekend będziemy mogli rozsiąść się wygodnie w teatralnych fotelach… Co interesującego będzie grane na Śląsku? Oto parę propozycji dla spragnionych sztuki widzów.

Ożenek – reż. Paweł Aigner – Teatr Miejski w Gliwicach
22. 05 - godz. 19.00/ 23.05 - godz. 18.00 – spektakle przedpremierowe
Na horyzoncie ślub, a z nim nieskończone sąsiedzkie dyskusje, gorące plotki i węszenie biznesowych okazji. Niewiele tu romantyzmu, wszak nie o miłość, a precyzję wyboru dobrej partii chodzi! Warto dobrze sprawdzić rynek, przenalizować oferty, oszacować zagrożenia i przestawić warunki. A potem już tylko szczęście, szczęście, szczęście... aż po grób.
Agafia Tichonowna gotowa jest do zamążpójścia za wszelką cenę. Kandydatów do ręki ma aż pięciu, wybierać niby jest z czego, ale jednak zegar tyka. Całej transakcji towarzyszy armia doradców, którzy wiedzą przecież, co dla Agafii szczęścia najlepsze, choć jakoś własnego szczęścia zbudować nie potrafili... Wzrok wybranki przyciąga wyjątkowo oporny kandydat, Iwan Kuźmicz Podkolesin. Zwleka, wybrzydza, marudzi i coś nieskory jest do zaciągnięcia przed ołtarz w świątecznym kaftanie...
W tej przezabawnej męsko – damskiej grze pozorów przyglądamy się marzeniom o partnerze idealnym oraz mieszczańskiej pogoni za blichtrem, pieniądzem, uznaniem. Cóż znaczy I D E A L N Y? Czy głód partnerki idealnej zaspokoi kandydatka nie za gruba, nie za chuda, lecz obrotna? Czy będzie dobry mąż z tego, co to nie łysy i pijący z umiarem? Bo taki, co nie pije i za pannami się nie ogląda, to też nieco podejrzany typ? Strach myśleć, CO LUDZIE POWIEDZĄ?!
/materiały – Teatr Miejski w Gliwicach/

Teatr Śląski zaczyna od wydarzeń plenerowych, które prezentowane będą na schodach teatru, przed główną siedzibą na Rynku. Na wydarzenia obowiązuje bilet w symbolicznej cenie 1 zł.

Staś i zła noga – reż. Bartłomiej Błaszczyński – wydarzenie plenerowe
23.05 - godz. 17.30 – pokaz na schodach przed Teatrem
Staś przyjaźni się ze swoją Złą Nogą, ale Mama powoli zaczyna martwić się, że ten nietypowy przyjaciel sprowadzi na jej syna nieszczęście. Chłopiec, choć nie traci dobrego humoru, zaczyna przynosić ze szkoły kiepskie oceny i powoli traci kolejnych znajomych. Mama również wydaje się nie mieć szczególnego szczęścia do międzyludzkich relacji. Czy Zła Noga jest naprawdę taka zła? A może to tylko wymysł Stasia, który próbuje wymigać się od obowiązków i kar?
„Staś i Zła Noga" to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką. Jak potoczą się ich historie?
Spektakl nie tylko dla młodego widza!

Żywoty świętych osiedlowych – reż. Karina Grabowska
23.05 - godz. 20.00 – pokaz na schodach przed Teatrem
Żywoty świętych osiedlowych" na podstawie książki Lidii Amejko to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Lokalne, błyskotliwe i prześmieszne opowieści przed sąsiadami snują aktorzy Teatru Śląskiego: Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Brzoska, Karina Grabowska i Michał Rolnicki.
Spektakl powstał we współpracy Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach i Szlaku Zabytków Techniki i premierę miał podczas INDUSTRIADY 2018. Spektakl pokazywano m.in. na terenie Parku Śląskiego.

IV przykazanie – reż. Agnieszka Radzikowska - premiera Dyplomu Szkoły Aktorskiej/Teatr Śląski
22/23.05 - godz. 19.00 - Scena w Galerii
Jakie zagadki skrywa przed nami ludzka psychika? Do czego jesteśmy zdolni się posunąć? Jak dzieciństwo i relacje z naszymi rodzicami, bliskimi budują nas samych? Kto tak naprawdę jest ofiarą zbrodni?
Spektakl dyplomowy studentów III roku Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego „IV Przykazanie", to opowieść nie tylko o ludzkiej psychice i próbach, na które jest wystawiana, to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy ze względu na własne ograniczenia i poczucie bezsilności zdecydowali się posunąć do najstraszniejszej zbrodni jaką jest morderstwo własnych rodziców. Czy istnieje racjonalny powód takiego przestępstwa? Czy da się je wytłumaczyć, usprawiedliwić, obronić? Dziewięcioro wspaniałych studentów i absolwentów przeniesie Państwa w zupełnie nową rzeczywistość, w której nic nie jest takie, jakie być powinno. Pięć prawdziwych historii. Pięć niepotrzebnych śmierci. Pięć rozbitych rodzin.
/materiał – Teatr Śląski/

Ciekawa propozycja dla młodszych widzów:
Ile żab waży księżyc – reż. Przemysław Jaszczak - Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum"
23.05 – godz. 16.00
Bohaterami tej kameralnej baśniowej przypowieści są Król – wyjątkowy narcyz i egoista – oraz samotny Chłopiec, pojawiający się trochę znikąd, wyraźnie pragnący bliskości. Chłopiec stara się zwrócić na siebie uwagę, zadając bardzo ważne z jego punktu widzenia, ale zupełnie abstrakcyjne dla dorosłego pytania (jak to zawarte w tytule – ile żab waży księżyc); irytuje też Króla swoją dziecięcą bezpośredniością. Władca próbuje więc ignorować intruza, a w końcu jakoś się go pozbyć...
Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do przemiany bohaterów, przy czym inicjację przechodzi paradoksalnie przede wszystkim Król, dojrzewając do dorosłości i dystansu w stosunku do własnej osoby. Odkrywając głęboko schowaną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka, który niesie ze sobą wolność, fantazję i ciekawość świata.
Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie.
/materiał – Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum"/



Julia Walczak
Dziennik Teatralny Katowice
22 maja 2021