Śląskie polecenia weekendowe

Wiemy już, że teatry i inne instytucje kultury będą zamknięte przynajmniej do 25 kwietnia. W tym przerażająco trudnym dla branży czasie rozkwita jednak teatralna działalność online. Oto parę weekendowych propozycji prosto ze Śląska.

I zimniutki kamień będzie mym kochaniem – reż. Marek Rachoń – Szkoła aktorska Teatru Śląskiego/ Akademia Muzyczna w Łodzi
16.04.2021, godz. 19.00
Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego wraz z Akademią Muzyczną w Łodzi zapraszają na retransmisję zarejestrowanego w marcu koncert „I zimniutki kamień będzie mym kochaniem". W wykonaniu gościnnie występujących Studentów Wokalistyki Estradowej Akademii Muzycznej oraz Studentów naszej Szkoły będzie można usłyszeć zarówno pieśni z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich na głos i fortepian" Karola Szymanowskiego, pieśni kurpiowskie, pieśni z Mazowsza, Śląska, jak również współczesne pieśni zespołów ludowych: Kapela ze wsi Warszawa, Rokiczanka czy Sutari. Wybrane pieśni ludowe przeprowadzą publiczność drogą przeplatających się motywów prawdziwej choć często nieszczęśliwej miłości, rozterek w małżeństwie, bolesnych rozstań i tęsknoty.
Retransmisję nagranego w marcu koncertu będzie można bezpłatnie oglądać na kanale YouTube Teatru Śląskiego 16 kwietnia o godzinie 19.00.
Prosimy o punktualność, ponieważ retransmisja odbędzie się w czasie rzeczywistym i nie będzie możliwości późniejszego odtworzenia materiału filmowego.
/materiał Teatru Śląskiego w Katowicach/
_____
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Yaroslav Shemet - Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
16.04.2021, godz. 19.00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą swojego nowo powołanego Kierownika Artystycznego Yaroslava Shemeta zaprasza na koncert muzyki epoki romantyzmu. 16 kwietnia w sali koncertowej im. Karola Stryji rozlegną się dźwięki ósmych symfonii Franza Schuberta i Antonína Dvořáka, które zachwycą wielością emocji, różnorodnością brzmienia i ogromem obrazów muzycznych.
Symfonia Niedokończona Franza Schuberta została odnaleziona przypadkowo, w formie manuskryptu, w zbiorach jednego z przyjaciół kompozytora. 37 lat od śmierci Schuberta dzieło leżało zapomniane w archiwum Towarzystwa Muzycznego w Grazu, które to otrzymało partyturę jako wyraz wdzięczności za nadanie twórcy tytułu honorowego członka Towarzystwa. Przydomek Symfonii wziął się z faktu, iż dzieło ma zaledwie dwie części (podczas gdy tradycyjnie symfonia powinna składać się z czterech). Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, komponowania tego dzieła nie przerwała Schubertowi śmierć. Po powstaniu Symfonii w 1822 roku spod pióra kompozytora wyszło jeszcze wiele innych dzieł. Powód zatrzymania się na jedynie dwóch ogniwach do dziś pozostaje nieznany. Najbardziej prawdopodobnym ze scenariuszy jest ten, że kompozytor uznał po prostu, że jego dzieło jest kompletne. Brahms zresztą powiedział kiedyś do wiedeńskiej orkiestry: „Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym".
/materiał Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego/
_____
Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotnicza – reż. Jacek Mikołajczyk – Teatr Zagłębia w Sosnowcu
17/18.04.2021
„Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotniczą" to przedstawienie inspirowane broadwayowskim hitem „Pins and Needles".
W 1937 roku członkinie Międzynarodowego Związku Zawodowego Pracownic Przemysłu Odzieżowego wystawiły rewię na Broadwayu. Autentyczne krojcze, fastrygantki i operatorki maszyn do szycia śpiewały w niej o najważniejszych wydarzeniach ówczesnego życia społecznego i politycznego, spoglądając na nie z własnej perspektywy: działaczek robotniczych, ale też zwyczajnych, czasem zakochanych dziewczyn. Rewia okazała się wielkim sukcesem – na Broadwayu zagrano ją 1108 razy!
W spektaklu Teatru Zagłębia, Jacek Mikołajczyk – dyrektor warszawskiego Teatru Syrena i reżyser musicalowy – piosenki „Pins and Needles" przeniósł w realia robotniczego Sosnowca. Podczas spotkania po spektaklu wspomnimy o wywrotowej sile musicali, prześledzimy niezwykłe dzieje amerykańskiej rewii i zastanowimy się, jaką rolę odgrywa w tym wszystkim społeczno-kulturowy kontekst Sosnowca.
/materiał Teatru Zagłębia w Sosnowcu/
_____
Teatr Rozrywki online
Na platformie Teatru Rozrywki w Chorzowie udostępnione zostały nagrania trzech spektakli. Dostęp do każdego z nich można wykupić za 10 złotych.
Historia filozofii po góralsku – reż. Bogdan Ciosek
„Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero potem porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi „filozofami". „Filozof" to jest pedziane po grecku. Znacy telo co: „mędrol". A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzieć, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole."
Opowiadana przez ks. prof. Józefa Tischnera cała filozofia presokratyjska i klasyczna filozofia grecka była przed laty prawdziwym bestsellerem. Felietony o kolejnych góralach z Podhala, takich jak Stasek Nędza z Pardałówki (dla niepoznaki zwany Talesem z Miletu), który z nudów wynalazł myślenie, skrzą się inteligentnym dowcipem wysokiej klasy.
Jeśli do tego dodać zgrabną adaptację, bajkową scenografię, dowcipny ruch sceniczny i piękną muzykę, otrzymamy urokliwie, pełne śmiechu, ale i zadumy przedstawienie.

Hymn do Miłości. Elżbieta Okupska śpiewa piosenki Edith Piaf – reż. Jacek Bończyk
Napisano o niej kilkadziesiąt książek, setki artykułów. W biografiach, wspomnieniach bliskich jej osób czy wreszcie w opowieściach samej artystki roi się od anegdot. Wiele z nich nie ma nic wspólnego z prawdą, niektóre już dawno zweryfikowano, ale wciąż pozostają w obiegu. Jest w nich jakiś rodzaj romantyzmu, element miejskiej legendy, który dodaje życiu Edith Piaf swoistego kolorytu, choć przecież jej życie było barwne jak rzadko które. Ale pomijając zmyślone szczegóły, anegdoty i epizody, niezaprzeczalny jest fakt, że ta drobna kobieta chropowatym głosie i niebywałej ekspresji była jedną z największych artystek XX wieku na całym świecie.
Elżbieta Okupska jest jedną z największych aktorek naszego regionu. Śpiewa również z wyjątkową ekspresją, a jej głos rozpoznawalny jest od pierwszych dźwięków. Koncert najpiękniejszych piosenek Edith Piaf to niezapomniane przeżycie, nie tylko dla fanów francuskiej piosenkarki.

Big band prezentuje klasyki gatunku – dyr. Grzegorz Nagórski
Big Band Śląski to nowy zespół Teatru Rozrywki. Kierownikiem artystycznym tej znakomitej grupy muzyków jest Grzegorz Nagórski – wybitny muzyk, kompozytor, pedagog, uznany w Polsce i na świecie puzonista. Jest profesorem sztuk muzycznych wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej.
/materiał Teatru Rozrywki w Chorzowie/



Julia Walczak
Dziennik Teatralny Katowice
16 kwietnia 2021