Słuchowisko na żywo

Golem – bohater masowej wyobraźni, według jednej z legend stworzony na wschodzie Polski przez rabina Eliasza z Chełma. Jego postacią inspirowali się Isaac Bashevis Singer, Terry Pratchett, Andrzej Sapkowski a także Gustav Meyrink – twórca fantastyki grozy i znawca kabały.

Na podstawie jego powieści Krzysztof Czeczot przygotował specjalnie na festiwal Made in POLIN, organizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, spektakl–słuchowisko. W roli narratora wystąpi Jerzy Trela. Wydarzenie odbędzie się 23 października o godzinie 18.00.

Golem – sztuczny człowiek, pozbawiona duszy istota żywa, której stworzenie jest ukoronowaniem mistycznego rytuału, zgłębieniem ezoterycznej wiedzy. Według najbardziej znanej legendy golem został ulepiony w Pradze przez urodzonego w Poznaniu rabina Jehudę Löw ben Bezalela. Miał bronić czeskich Żydów przez atakami gojów, ale nieoczekiwanie zwrócił się przeciwko swoim panom. Według innej wersji twórcą glinianego człowieka był rabin Elias z Chełma na wschodzie Polski i to tam rozegrała się historia, którą zapisał później i rozpropagował Jakub Grimm.

Do motywu golema odwoływali się liczni twórcy, łącząc żydowski mistycyzm z wpływami ich własnej kultury i duchem epoki. W powieści Mary Shelley golem stał się monstrum stworzonym przez naukowca Wiktora Frankensteina, u Stanisława Lema - sztuczną inteligencją, w filmie Szulkina - metaforą przemocy systemu komunistycznego. Za sprawą artystycznych przekształceń i zapożyczeń golem na stałe wszedł do współczesnej popkulturowej mitologii.

Jednym z najwybitniejszych dzieł powołujących golema do życia jest powieść goja Gustava Meyrinka, twórcy fantastyki grozy i znawcy kabały, uznawanego za prekursora surrealizmu i powieści egzystencjalnej. Pisarza, którym inspirowali się Franz Kafka i Bruno Schulz. Przekładu „Golema" na język polski dokonał Antoni Lange – pisarz i mistyk żydowskiego pochodzenia.

W ramach 2. edycji festiwalu Made in POLIN zrealizowane zostanie słuchowisko na żywo z udziałem Jerzego Treli, oparte na „Golemie" Gustava Meyrinka w reżyserii i adaptacji Krzysztofa Czeczota.

Krzysztof Czeczot
Aktor, dramaturg i reżyser, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem kilku dramatów, słuchowisk radiowych, libretta operetki „Piękna Helena". Na festiwalu Prix Europa w Berlinie otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of the Year 2013 za słuchowisko „Andy", pierwsze takie wyróżnienie w historii Polskiego Radia. W roku 2015 zrealizował dla Muzeum POLIN w Warszawie instalację dźwiękową na podstawie „Przemiany" F. Kafki z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Obecnie realizuję słuchowisko BIBLIA AUDIO.

Jerzy Trela
Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, współtwórca Teatru STU – jednej z najciekawszych scen niezależnego teatru studenckiego, od 1970 do 2014 roku związany ze Starym Teatrem w Krakowie, w latach 1998-2000 występował na scenie Teatru Narodowego. W spektaklach Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza i Krystiana Lupy zbudował role należące do największych osiągnięć polskiego aktorstwa. Ma w swoim dorobku ponad 140 ról w Teatrze TV. Wykłada na krakowskiej PWST.
23 października, godz. 18.00, audytorium, wstęp wolny
Na spektakl obowiązuje rezerwacja biletów, która ruszy 21 września2016 r. na stronie internetowej Muzeum POLIN.

Motywem przewodnim 2. edycji festiwalu Made in POLIN będą międzykulturowe zapożyczenia: to, co cytowane, przekształcane, a czasem zawłaszczone. Cytaty, trawestacje, polemiki i remiksy. To, co reinterpretowane i wchłonięte. Słowa, dźwięki, obrazy, obiekty i idee. W kulturze popularnej i wysokiej, w życiu codziennym i sztuce. Żartobliwie i poważnie. Wstęp wolny, na wybrane wydarzenia wymagana rezerwacja miejsc. Szczegóły na www.polin.pl



(-) (-)
Materiał organizatora
21 września 2016
Teatry
Muzeum POLIN