Słuchowisko wsparciem dla aktorów

Telefonicznie i poprzez komunikatory internetowe przebiegają nagrania słuchowiska w odcinkach pt. "Próba", które w poniedziałek będzie miało premierę w Radiu Poznań. Przedsięwzięcie zostało pomyślane jako wsparcie dla aktorów, którzy z powodu koronawirusa pozostają bez pracy.

W powstającym w systemie pracy zdalnej słuchowisku biorą udział aktorzy z Wielkopolski i województwa lubuskiego. Emitowane codziennie, od poniedziałku do piątku, odcinki "Próby" opowiadać będą historię półamatorskiego zespołu muzycznego Kantata. Jej członkowie z powodu koronawirusa są uwięzieni w domach i organizują próby online; muzycy nagrywają swoje partie i przesyłają je do dyrygenta, który z części tworzy gotowy utwór.

Reżyserem i scenarzystą jest Piotr Świątkowski. Muzykę przygotował Andrzej Ciborski.

Szef poznańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich Filip Frątczak powiedział PAP w niedzielę, że "Próba" jest słuchowiskiem szczególnym - ma być nie tylko atrakcyjną propozycją dla słuchaczy, ale i wsparciem dla aktorów, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogą normalnie pracować.

- W tym czasie w Radiu Poznań miało startować inne słuchowisko - wielkopolska nowela radiowa. Mieliśmy już zgodę prezesa radia, przyznane środki - koronawirus zniweczył nasze plany. Wraz z Piotrem Świątkowskim zastanawialiśmy się, w jaki sposób moglibyśmy wesprzeć aktorów, którzy zostali odcięci od możliwości zarobku i jak spożytkować twórczą energię w czasie kwarantanny - powiedział Frątczak.

Jak dodał, scenariusz "Próby" powstaje na bieżąco, dzięki temu bohaterowie słuchowiska mogą komentować rzeczywistość otaczającą także słuchaczy: rozmawiają o swojej pracy, ale i o epidemii, dzielą się swoimi przemyśleniami, marzeniami i frustracjami.

Frątczak przyznał, że przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie przychylność zarządu ZAiKS-u oraz szefostwa poznańskiej rozgłośni.

Reżyser słuchowiska Piotr Świątkowski powiedział PAP, że praca nad realizacją jest wyzwaniem. - Nagrywamy nie widząc siebie, co jest bardzo trudne. Korzystamy z dyktafonów, komunikatorów internetowych, klasycznych połączeń telefonicznych i maili - wyjaśnił.

Inicjatywę chwali poznański aktor Michał Grudziński (na zdjęciu), który w słuchowisku wciela się w rolę perkusisty. - Niewątpliwie jest to duże wsparcie dla środowiska aktorskiego; trzeba pochwalić pomysłodawców i finansujących to słuchowisko. Sytuacja, w jakiej się znaleźli aktorzy teatralni w związku z epidemią koronawirusa, jest naprawdę niewesoła i dlatego pomysł jest piękny, bo teraz każde wsparcie jest dla aktorów ważne - powiedział.

Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą wnioskować o wsparcie takiej formy pomocy aktorom pozostającym bez pracy lokalne i regionalne samorządy oraz resort kultury i dziedzictwa narodowego. Planowana jest też zbiórka crowdfundingowa w sieci.

Filip Frątczak powiedział, że aby przekonać się, o czym jest słuchowisko "Próba", wystarczy zerknąć na media społecznościowe Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze; tamtejsi muzycy zagrali wspólnie, siedząc w domach. - Oni zrobili dokładnie to, co my zaplanowaliśmy w naszym słuchowisku; w jednym z pierwszych odcinków pozdrawiamy jeleniogórskich filharmoników - powiedział Frątczak.

Partnerami przedsięwzięcia są Radio Poznań, Oddział w Poznaniu Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polska Fundacja Artystów Scenicznych Plac Teatralny.



Rafał Pogrzebny
Kurier PAP
30 marca 2020
Teatry
Radio Poznań