Spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego TKACZKI

Dziewięć młodych, pełnych pasji i energii aktorek staje na scenie, aby po trzech latach rozwoju w Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego opowiedzieć nam historię kobiet uwięzionych w morderczym systemie zglobalizowanego świata. Zwieńczeniem ich kilkuletniej edukacji jest próba odnalezienia w tej opowieści i w postaciach cząstki siebie, swojego charakteru, temperamentu i emocjonalności po to, aby dać głos tym, którzy zupełnie go utracili. Może to pora, by zadać sobie pytanie, dokąd zmierza rozpędzona machina konsumpcyjnego świata i jakie tak naprawdę miejsce ma w niej człowiek?

Czy to jeszcze XIX-wieczne manufaktury, czy współczesne realia krajów dalekowschodnich? A może to całkiem niedaleka przyszłość, w jednej z europejskich metropolii? W namalowanym przez konsumpcjonizm, brak równości i wszechobecny wyzysk świecie poznajemy pracujące dniami i nocami za marne grosze tkaczki. To obraz wielkiej maszyny i jej trybików – ludzi, gdzie człowiek zdominowany przez wolny rynek, kapitalizm, popyt i podaż zapomina, czym jest człowieczeństwo. W takiej rzeczywistości przestaje liczyć się, jaki jest dzień tygodnia, a nawet pora doby. "Trzeba być elastyczną i w gotowości". Zawsze. Niezależnie od tego, czy dostajesz godziwe wynagrodzenie, czy nie wystarcza ono ani na ciepły kąt, ani na zasłużony posiłek, nie mówiąc o spełnianiu innych marzeń, wykraczających ponad podstawowe życiowe potrzeby. Choć nasze bohaterki doświadczone niełatwą przeszłością nawet w takich realiach starają się odnajdywać w sobie wdzięczność za los, z czasem ulegają pokusie podjęcia próby zmiany rzeczywistości. Bunt jednej z nich przeciw systemowi, w którym są uwięzione, to motywacja do ruszenia w drogę w poszukiwaniu szczęścia. Do kraju lepiej rozwiniętego, gdzie odnajdą spełnienie i godne traktowanie. Co czeka je na końcu tej drogi?

Chcemy wspólnie, zmieniając swoją perspektywę, przyjrzeć się fundamentom systemu, w którym przyszło nam żyć. Jako młodzi ludzie zastanawiamy się, czy powinniśmy szukać szczęścia tu, gdzie jesteśmy, czy też powinniśmy walczyć i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. "Tkaczki" to nasz wspólny projekt -miejsce i czas na pytania, błędy, ukryte emocje, nadzieje, pragnienia, oczekiwania i potrzeby. - Jan Hussakowski, reżyser

Scenariusz spektaklu dyplomowego powstał na bazie tekstów Trylogii tekstylnej Volkera Schmidta: "Trzeba być wdzięczną", "Macie szczęście", "Jesteśmy szczęśliwe".

Premiera odbyła się 5 września 2020 r. Kolejne spektakle już 3 i 4 października oraz 7 i 8 listopada o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej.



Aneta Dereszewska
Materiał nadesłany
1 października 2020
Spektakle
Tkaczki