Spektakl i koncerty symfoniczne

Spektakl "Lustro" Leszka Mądzika, koncerty symfoniczne, prowadzone przez Jerzego Maksymiuka i Tomasza Radziwonowicza, składają się m.in. na program 9. edycji festiwalu artystycznego Królewskie Arkady Sztuki, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie. Festiwal rozpoczyna się w piątek.



W scenerii Arkad Kubickiego, usytuowanych w ogrodach Zamku Królewskiego, podczas siedmiu letnich weekendów odbywać się będą koncerty symfoniczne, recitale, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne dla dzieci.

- Program festiwalu jest ekscytujący i muzycznie, i teatralnie - powiedział PAP podczas czwartkowej konferencji Tomasz Taraszkiewicz, dyrektor festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. Dodał, że w programie znalazły się świetne nazwiska: Jerzy Maksymiuk, Tomasz Radziwonowicz ze swoją orkiestrą, pianista Paweł Kowalski, Leszek Mądzik ze Sceną Plastyczną KUL. - To nazwiska-firmy - zaznaczył.

Jak mówił Taraszkiewicz, muzyka jest mocnym, niezwykle ciekawym nurtem festiwalu. Zapowiedział, że odbędą się dwa koncerty symfoniczne z przewagą muzyki polskiej, zarówno klasycznej, jak i współczesnej. - Ze względu na obchodzoną w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w repertuarze znajdą się kompozycje Paderewskiego, Szymanowskiego, Bacewicz - zaznaczył.

Podczas pierwszego z tych wieczorów - w najbliższą sobotę - wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, w trakcie drugiego - 25 sierpnia - orkiestra Warsaw Camerata, którą poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Z kolei w solowym recitalu - 11 sierpnia - publiczność usłyszy pianistę Pawła Kowalskiego, który w programie "My Favorite Things" interpretować będzie Mozarta, Paderewskiego, Chopina, Debussy'ego i Skrabina. Pianista zagra na fortepianie Steinway arabesque. "Na świecie jest tylko 50 takich instrumentów, a jeden z nich znajduje się w Polsce" - powiedział uczestniczący w konferencji Andrzej Mrowiec z Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Wyraźny i oryginalny jest też nurt teatralny festiwalu. W tym roku są to m.in. prezentacje polskiego teatru plastycznego. W widowisku "Rodzina", którym Poznański Teatr Circus Ferus zainauguruje festiwal 3 sierpnia, przedstawiona zostanie przewrotna analiza psychologiczna "zbiorowej bohaterki - rodziny". Z kolei dekonstrukcji klasycznej formy operowej - lamentu w zderzeniu z kompozycją współczesną, improwizacją muzyczną oraz tańcem podjął się Teatr Limen Butoh w spektaklu "Ogrody opuściły swoje drzewa" ( 10 sierpnia) - charakteryzował działania teatralne Dariusz J. Jarosiński ze Stołecznej Sceny 96.

Wydarzeniem teatralnym będzie - 17 sierpnia - spektakl "Lustro" Sceny Plastycznej Leszka Mądzika. Spektakl przywraca pamięć o wybitnym literacie i grafiku, jakim był Bruno Schulz. Fragment "Samotności" Schulza czytać będzie Jerzy Radziwiłowicz. Czwarty wieczór teatralny - 26 sierpnia - wypełni spektakl "Hamlet. Sen" - projekt Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego, poświęcony zastosowaniu technik pracy ze snami i nieświadomością w praktyce tańca i teatru.

Jak zaznacza Taraszkiewicz, "program Królewskich Arkady Sztuki jest skierowany do bardzo różnorodnej publiczności i wiekowo, i pod względem wykształcenia. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. W ubiegłym roku publiczność dopisała, przychodziły całe rodziny, nawet z zupełnie maleńkimi dziećmi na rękach. Była to m.in. zasługa fenomenalnie prowadzonych warsztatów muzycznych dla najmłodszych bywalców festiwalu w ramach cyklu "Arkady Dzieciom". Zajęcia te prowadzone przez dyrygenta Pawła Kos-Nowickiego, który potrafi dzieci ośmielić i rozbudzić ich wrażliwość - przewidziane są również podczas obecnego festiwalu".

Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowano siedem spotkań w ramach cyklu "Arkady Dzieciom" - cztery z teatrem i trzy z muzyką - "Dzień dobry, muzyko!". W sekcji teatralnej organizatorzy zapowiadają historię Czerwonego Kapturka, nowatorsko zinterpretowaną przez wykonawców Teatru Malutkiego w przedstawieniu "Bajka samograjka". Niezwykłe przygody przytrafią się bohaterowi przedstawienia Teatru Promyk "Pan Toti i czarodziejski grzebień". W programie znalazł się też interaktywny programu "Podróże dookoła świata", prowadzony przez aktorów Teatru Łata. Podczas spektaklu "Księżycowe opowieści" Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi młodych widzów zabierze z kolei do magicznych krain różnych stron świata.

Edukacyjny charakter Królewskich Arkad Sztuki podkreśliła obecna na spotkaniu Małgorzata Naimska, zastępca dyr. Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy. "Festiwal, który jest wspaniałym przykładem współpracy samorządu, narodowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych, ma wielką i wierną publiczność. Wychowuje się tu nowe pokolenie, które będzie w przyszłości odbiorcami kultury w najlepszym gatunku" - powiedziała Naimska.

Na wszystkie koncerty i spektakle jest wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Festiwal Królewskie Arkady Sztuki, który powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy, będzie trwał od 3 sierpnia do 15 września w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.



Anna Bernat
Kurier PAP
3 sierpnia 2018