Spektakl, który sięga do korzeni

8 marca o 19.00 Teatr Lalek Arlekin zaprasza na spektakl "A kiedy ja wyjdę, zaśpiewam po rosie...", grup Miejskie Darcie Pierza i Off Harnam.

Spektakl ten to połączenie polskich pieśni tradycyjnych, wykonywanych na żywo, z warstwą choreograficzną oscylującą między tańcem współczesnym, tańcem ludowym i teatralną inscenizacją. Projekt ten jest wynikiem spotkania Grupy Off Harnam i Miejskiego Darcia Pierza, których działania wypływają z zainteresowania wiejską kulturą ludową. MDP kultywuje tradycję, śpiewając pieśni a capella w niezmienionej formie, natomiast Grupa Off Harnam w swoich choreografiach się nią inspiruje. Dzięki temu powstał spektakl, który sięga głęboko do korzeni, ale również pozwala rozwinąć się temu, co współczesne w nowej, zaskakującej formie.

Miejskie Darcie Pierza to grupa osób pochodzących z różnych środowisk, ale połączonych zamiłowaniem do śpiewu tradycyjnego. Pragnie przyczynić się do odrodzenia i spopularyzowania tej tradycji, ucząc się i wykonując pieśni zaczerpnięte ze słowiańskiej kultury ludowej. Grupa dąży do tego, by śpiew, zwłaszcza ten szczery, śpiewany otwartym, pełnym głosem, na stałe zagościł w łódzkiej przestrzeni. Spotkania MDP nawiązują do tradycji darcia pierza na wsiach, będących okazją do bycia razem, do dialogu, przekazywania sobie mądrości pokoleniowych oraz plotek, również poprzez pieśni.

MDP o sobie: "Śpiewamy. Na ulicy, w parku, w pracowni malarskiej, po domach, gdzie się da... Śpiewamy, żeby zatrzymać świat. Kiedy śpiewamy, liczy się tylko pieśń. Śpiewamy, bo w starych pieśniach znajdujemy prostotę i prawdę. Śpiewamy o stracie wianka, zamążpójściu, o złym mężu, o miłości, wojnie, pieczeniu chleba, zamiłowaniu do używek... Śpiewamy, bo lubimy. Śpiewamy, bo tego potrzebujemy. Bo ludzie zawsze są tacy sami - te najszczersze i najprawdziwsze emocje, których nie odda samo słowo, trzeba wyśpiewać..."

Grupa OFF Harnam działa w strukturach Zespołu Tańca Ludowego Harnam od 2008 i jest alternatywą dla jego tradycyjnego, stricte ludowego profilu. Pole działania grupy jest bardzo szerokie: obejmuje m.in. taniec jazzowy, taniec współczesny, a także różnorodne formy taneczno-teatralne i per formatywne. Przy większości projektów grupa inspiruje się polskim folklorem, sięgając zarówno do tańców ludowych jak i ludowych obrzędów, legend i baśni.

"Tańczymy. Każdy z nas trochę inaczej, bo każdy ma inne taneczne korzenie... Uczymy się od siebie, dzielimy się doświadczeniami, wzajemnie inspirujemy.. Nie lubimy granic w tańcu, uwielbiamy za to mieszać, a mieszamy głównie z polskim folklorem, bo korzenie są dla nas bardzo ważne..."



(-)
Materiał Teatru
7 marca 2015