Spektakl "Matematyka miłości"

Nic nie rozpala zmysłów bardziej niż argentyńskie tango. Idąc tym tropem, w walentynkowych planach kielczan nie może zabraknąć monodramu "Matematyka miłości" Teatru Buffo z Małgorzatą Zajączkowską, tancerzem Piotrem Woźniakiem i muzyką na żywo w wykonaniu Machiny del Tango

Sztukę "Matematyka miłości" napisaną przez jedną z najpopularniejszych autorek teatralnych Esther Vilar reżyseruje Alicja Albrecht. Jest to historia argentyńskiej gwiazdy teatralnej i jej doświadczeń w relacjach damsko-męskich. Bohaterka po wielu latach kończy ukrywany związek z ukochanym mężczyzną, postanawia też skończyć przygodę z teatrem. Ostatni spektakl, jaki gra, jest najbardziej osobistym w jej zawodowej karierze. Aktorka rozkłada miłość na czynniki pierwsze, a używa do tego dwóch przykładów: swojego nieodwzajemnionego uczucia oraz szczęśliwego małżeństwa argentyńskiego króla tanga. Przestrzega przed błędami popełnianymi przez kobiety w stosunku do mężczyzn. Udziela wskazówek, jak zdobyć partnera i jak sprawić, by przez kolejne lata związku wciąż pulsowała w nim narkotyczna namiętność znana zwykle tylko z pierwszych miesięcy znajomości. Spektakl naszpikowany jest życiowymi prawdami o miłości, uświadamia widzom, jak potężne jest to uczucie i jak słabi wobec niego jesteśmy my, ludzie. - Doskonałym uzupełnieniem aktorskiej gry jest muzyka Astora Piazzolli w wykonaniu grupy Machina del Tango. Równie ważnym i przyjemnym dla oka elementem spektaklu jest tango w interpretacji Piotra Woźniaka, instruktora tanga argentyńskiego.

Małgorzata Zajączkowska debiutowała w 1976 roku w filmie Agnieszki Holland "Zdjęcia próbne". Po ukończeniu warszawskiej PWST rozpoczęła pracę w Teatrze Narodowym. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego wyjechała z Polski i - po krótkiej tułaczce - osiadła w USA, gdzie mieszkała i występowała aż do 1999 roku. Po powrocie do kraju wystąpiła w "Pogodzie na jutro", "Janosiku. Prawdziwej historii" oraz serialach "Złotopolscy" czy "Na dobre i na złe".

Esther Vilar jest niemiecką pisarką. Jej książki oscylują pomiędzy filozofią, socjologią a etyką. W Polsce Esther Vilar znana jest przede wszystkim z takich sztuk jak "Amerykańska papieżyca", "Zazdrość na trzy faksy" czy "Królowa i Szekspir".

Zespół Machina del Tango tworzą artyści związani z wieloma zespołami, soliści i kameraliści młodego pokolenia, których łączy zainteresowanie tangiem i twórczością Astora Piazzolli. Z Machiną związana jest popularna aktorka Anna Dereszowska.

Spektakl w Wojewódzkim Domu Kultury będzie można zobaczyć w sobotę i w niedzielę o godz. 18. Bilety w cenach 50, 60 i 70 zł można kupić w kasach WDK-u, Orbisu i Omnii. Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia. Szczegóły w sms-owym konkursie na s. 9.



Jakub Wątor
Gazeta Wyborcza Kielce
12 lutego 2010