Spektakl Szczepkowskiej u Modrzejewskiej

Autorski projekt sceniczny Joanny Szczepkowskiej, komediowy spektakl "ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny", zaprezentowany zostanie 15 marca na legnickiej Scenie Gadzickiego.

Joanna Szczepkowska, która sama dotknięta jest ADHD, postanowiła przedstawić na teatralnych deskach problem schorzenia, które coraz częściej diagnozowane jest zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Występując wraz z córką Hanną Konarowską w napisanej i wyreżyserowanej przez siebie sztuce ukazuje różne oblicza zespołu nadpobudliwości psychoruchowej: aktorki uwypuklają wady, ale podkreślają także jego zalety.

- To zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, dlatego scena jest dobrym miejscem na próbę zrozumienia tego zespołu. Chciałam uświadomić ludziom, że istnieje zjawisko, które daje klucz do zrozumienia wielu mechanizmów naszych zachowań - objaśnia Joanna Szczepkowska.

W ciągu pierwszych kilkunastu minut przedstawienia widownia jest przekonana, że aktorka naprawdę wygłasza wykład na temat ADHD. Szybko mija jednak wrażenie, że aktorka improwizuje, bowiem scenariusz jest bardzo dokładnie zaplanowany. - Udawanie improwizacji było dla mnie dużym aktorskim wyzwaniem - podkreśla.

Prezentacja spektaklu na legnickiej scenie to zasługa uporu prezeski Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej, która zabiegała o to przez wiele miesięcy. - W 2012 uczestniczyłam w świnoujskiej "Karuzeli kultury" i spotkaniu z Joanną Szczepkowską, którą zaprosiłam do Legnicy. Szczegóły sprecyzowałyśmy podczas ubiegłorocznego spotkania we Wrocławiu, podczas którego postanowiłyśmy połączyć prezentację przedstawienia z pospektaklowym spotkaniem z aktorką i prezentacją jej książki "Kto ty jesteś", w której wnuczka Jana Parandowskiego i córka Andrzeja Szczepkowskiego odtwarza barwną historię swojej rodziny - wspomina Krystyna Zajko-Minkiewicz.

Zaproszenie Joanny Szczepkowskiej i jej spektaklu do Legnicy jest kontynuacją programowej działalności legnickich przyjaciół teatru, w ramach której miejscowej publiczności prezentowany jest kameralny dorobek wybitnych postaci polskiej sceny. Dzięki tej inicjatywnie swoje monodramy na legnickiej scenie prezentowali m.in.: Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak i Bronisław Wrocławski.



Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
13 marca 2014