Spektakl w Teatrze Pieśń Kozła

19 i 20 czerwca o g. 19 na afisz wraca "Macbeth". Podobnie jak wszystkie spektakle tego międzynarodowego zespołu, szekspirowski dramat jest jedynie punktem wyjścia do ulegającej nieustannym przeobrażeniom pracy w toku.

Spektakl miał premierę w listopadzie 2008 roku, obecnie znajduje się w fazie dojrzałej, wciąż jednak zaskakuje i przyciąga widzów z Polski i zagranicy.

"Macbeth", będący owocem współpracy z Royal Shakespeare Company, to kolejny eksperyment Teatru Pieśń Kozła. Stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. Poszukując kolorów i dźwięków szekspirowskiego języka, aktorzy starają się zgłębiać naturę dramatu. Pierwszy pokaz pracy nad projektem "Macbeth" odbył się w lutym 2007 roku w Swan Theatre (Royal Shakespeare Company) w Stratford-upon-Avon podczas festiwalu Complete Works. Pierwotny projekt oparty był na współpracy z RSC oraz Irkutsk Ensemble Authentic Music i koncentrował się na unikalnym połączeniu pieśni i lamentów z Syberii z tekstem dramatu. W listopadzie 2007 zmieniła się koncepcja muzyczna spektaklu. Warstwę muzyczną Macbetha w obecnym kształcie stanowią pieśni korsykańskiego zespołu A Filetta. W spektaklu bierze udział międzynarodowy zespół aktorów z Anglii, Finlandii, Szkocji, Walii i Polski.

"Recenzję spektaklu Grzegorza Brala można zamknąć w jednym zdaniu: oto tragedia Szekspira rozwija się przed nami niczym tkanina z Bayeux oglądana oczami Kurosawy i nucona przez korsykańskich górali" pisał o spektaklu Leszek Pułka ( Dziennik, listopad 2008). Podczas brytyjskiego tournee zespołu Giles Broadbent podkreślał "zupełnie nowy sposób rozkoszowania się lirycznością Szekspira" (The Wharf, 19 października 2010), a Henry Hitchings, polecając spektakl, mówił o "mocnym, oryginalnym podejściu do szekspirowskiej tragedii" (London Evening Standard, 4 listopada 2010).



(-)
Materiały Teatru
15 czerwca 2012
Spektakle
Macbeth