Spektakle dla dzieci

Jak zwykle 11. LOT nie zapomina o najmłodszych widzach... Oto, co będzie mozna zobaczyć podczas tegorocznej Grządki Teatralnej:

• Niedziela 5. lipca, godz. 16:00
Alan Ayckbourn, Niezwykły dom Pana A. czyli skradzione dźwięki
Teatr Ludowy, Kraków

reżyseria: Włodzimierz Nurkowski
występują:Paulina Kapłon (gościnnie), Jagoda Pietruszkówna, Włodzimierz Nurkowski, Krzysztof Górecki, Paweł Kumięga, Jan Nosal, Piotr Pilitowski, Piotr Piecha

To przedstawienie o dzieciach i dla dzieci. O tym, że wiara w miłość rodzica nie tylko uskrzydla małego człowieka, ale i dodaje odwagi w najtrudniejszych momentach, pomaga wejść do ciemnego pokoju, pokonać strach przed nieznanym. To także opowieść o wspaniałej przyjaźni dziewczynki i jej psa, który towarzyszy swojej pani w wyprawie do niezwykłego domu, gdzie tajemniczy pan Akustykus ukrywa skradzione głosy i dźwięki. Wędrówka dwójki przyjaciół po labiryncie nieznanego domostwa wśród ciemnych korytarzy i tajemniczych przejść jest naprawdę ekscytująca, i co więcej, mogą w niej uczestniczyć także widzowie…

• Niedziela 12. lipca, godz. 16:00
Kubusiowe granie
Teatryle, Poznań

scenariusz i reżyseria: Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy
występują:Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy

Teatryle to rodzinny teatr Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich, absolwentów Wydziału Lalkarskiego PWST w Białymstoku, na codzień aktorów Teatru Animacji w Poznaniu. Działalność rozpoczęli w 1995 roku i chociaż nie posiadają własnej sceny, bileterek, sprzedającego chipsy bufetu, garderób i administracji, znają ich dzieci z całego Poznania, wielu miast Polski i niektórych wiosek Świata. Nie zajmują wiele miejsca. Mogą zagrać (prawie) wszędzie. Dla tych, którzy mają ochotę przeżyć niezwykłą teatralną przygodę.

• Niedziela 19. lipca, godz. 16:00
Letnie Tuwimki, wg Juliana Tuwima
Teatr Lalki i Aktora Pinokio, Łódź

reżyseria zespołowa pod kierunkiem Konrada Dworakowskiego
występują:Żaneta Małkowska/Danuta Kołaczek, Ewa Wróblewska, Łukasz Bzura, Piotr Szejn

„Letnie Tuwimki” to abstrakcyjna podróż w głąb dziecięcej wyobraźni, gdzie nawet dobrze znane wiersze przybierają niespodziewane kształty. W spektaklu Teatru Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi utwory Juliana Tuwima stają się pretekstem do teatralnej zabawy z widzem, zabawy w znaki i znaczenia, gdzie nie tylko wiersze, ale też widz, aktor i scena nie poddają się jednoznacznej interpretacji. Spektakl został pomyślany jako widowisko plenerowe, adresowane do tych widzów, którzy pozostają w czasie wakacji w mieście. W dyskretny sposób wkracza też w świat dzieci niespodziewanie pojawiając się w parkach, na placach zabaw, w nienachalny sposób urozmaicając atmosferę letnich spacerów i zabaw.

• Niedziela 26. lipca, godz. 16:00
Zapach słoni po deszczu, wg Italo Calvino
Teatr Figur

scenariusz i reżyseria: zespół
występują:Jerome Bolan, Adriannna Dunin-Wąsowicz, Piotr Idziak, Alla Maslovskay`a, Agnieszka Polańska, Kinga Wilczyńska

Spektakl teatru cieni, oparty na motywach „Niewidzialnych miast” Italo Calvino. W przedstawieniu wykorzystane są rozmaite, mało znane w Polsce techniki teatru cieni. Jest to poetycka podróż do krainy wyobraźni, odbywająca się przy dźwiękach granej na żywo, egzotycznej muzyki.

• Niedziela 2. sierpnia, godz. 16:00
Baśnie z parasola Ole Zmruż-oczko, wg Hansa Christiana Andersena
Teatr Co Nieco, Białystok

scenariusz i reżyseria: Marian Ołdziejewski
występują:Marian Ołdziejewski, Jaromir Trzos

Rzecz dzieje się we śnie dziecka. Kiedy dziecko zasypia, pojawia się postać z baśni Andersena – Ole Zmruż-oczko. Potem do pokoju wchodzi Księżyc i razem z Ole wyczarowują – przy pomocy różnych technik lalkowych – baśnie, które śni dziecko. Oczom widza ukazują się: Dzielny ołowiany żołnierz (marionetki), Księżniczka na ziarnku grochu (jawajki), Dziewczynka z zapałkami (pacynki), Świniopas (lalki planszowe). Oprócz tego lalka dziecka animowana jest techniką wzorowaną na japońskim teatrze Bunraku, pojawia się także teatr przedmiotu, kiedy parasole (Ole zawsze pojawia się z parasolem) zmieniają się w różne postaci.

• Niedziela 9. sierpnia, godz. 16:00
Och, Emil!, wg „Emil ze Smalandii” Astrid Lindgren
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych

przekład: Irena Szuch-Wyszomirska
adaptacja i reżyseria: Lech Chojnacki
występują:Anna Golonka, Bożena Oleszkiewicz, Olga Pęczak, Urszula Raczkowska, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz

Muzyka Piotra Klimka nagrana przez zespół Doctor Fisher zaskoczy brzmieniem, a scenografia Zuzany Mojžišovej uśmiechnie się słowacką pomysłowością. Więcej o spektaklu nie powiem. Zostawię aktorom wałbrzyskiego teatru przyjemność opowiadania o Emilu w bezpośrednim spotkaniu z Wami, drodzy Widzowie. Chciałbym, żeby spektakl stał się chlubą tego Teatru, żeby Emil stał się chlubą taty i mamy i żebyście wszyscy za przykładem Emila chcieli być w życiu Kimś. Warto…

• Niedziela 16. sierpnia, godz. 16:00
Czerwony Kapturek
Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała

adaptacja: Agata Sowa
reżyseria: Andrzej Łabiniec
występują:Maria Byrska, Magdalena Obidowska, Wiesława Pilarz, Eugeniusz Jachym

Kim jest wilk? Czy wilk musi być zły? W sposób pełen humoru artyści Banialuki opowiedzą historię spotkania Czerwonego Kapturka z naturą. Postaci w żywym planie, plastyczne maski i lalki wprowadzą najmłodszych w bajkową atmosferę. Przyjazną materię spektaklu urozmaicą zabawy słowem i dźwiękiem. Przedstawienie w ciepłych barwach o tym, że świat ludzi i zwierząt jest sobie bliski.

• Niedziela 23. sierpnia, godz. 16:00
Jan Brzechwa, Pchła Szachrajka
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice

reżyseria: Pavel Uher
występują:Katarzyna Kuderewska, Ewa Reymann, Marek Lindorf, Piotr Gabriel, Mirosław Kotowicz

Zabawne przygody nieznośnej, lecz pełnej wdzięku maleńkiej bohaterki, która za nic ma wszelkie konwenanse, wydają się beztroską opowiastką, są jednak świetną satyrą. Pchła tak bardzo daje się wszystkim we znaki, bo jej inteligentne psoty i szachrajstwa demaskują w istocie i ośmieszają ludzkie wady. Ci, którzy spotykają na swej drodze Szachrajkę nie są tak naprawdę wiele lepsi niż ona; w przeciwieństwie do Pchły nie potrafią jednak zachowywać się tak swobodnie, ani przeciwstawić fałszywym zasadom, rządzącym międzyludzkimi stosunkami. Pchła gryzie tylko tych, którzy sobie na to zasłużyli.

• Niedziela 30. sierpnia, godz. 16:00
Śpiąca Królewna, wg Hansa Christiana Andersena
Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, Będzin

adaptacja: Marta Guśniowska
reżyseria: Ireneusz Maciejowski

Przepowiednia złej wróżki, nie zaproszonej na chrzciny, skazuje królewską córkę i całą krainę na stuletni sen. Nim do tego dojdzie, poznamy wady i przywary pary panującej, a wiele problemów i nieporozumień na dworze wyda nam się bardzo znajomych. Dziecięca publiczność bardzo łatwo utożsamia się z tytułową bohaterką – nie tylko ładną i rezolutną, ale obdarzoną dużym poczuciem humoru. Dystans do baśniowego tła podkreślają lalki-mupety i muzyka, dowcipnie łącząca różne cytaty i popkulturowe echa. Przedstawienie, na motywach klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena, o prostym przesłaniu, adresowane do dzieci od lat sześciu, pozbawione jest natrętnej dydaktyki, uwrażliwiając na zagadnienie odpowiedzialności za podejmowane decyzje i ich konsekwencje. Przyjęte założenia kompozycyjne, w tym rozgrywanie niektórych epizodów w przestrzeni widowni, aktywizuje odbiór dziecięcej publiczności. Równowaga żywego planu i gry lalką trafia w oczekiwania estetyczne dzieci oraz pobudza ich wyobraźnię.



(-)
Materiały Organizatorów
4 lipca 2009