Spektakle i spotkania poświęcone dzieciom

Sezon artystyczny 2015/2016 w Operze Krakowskiej będzie obfitował w spektakle i spotkania poświęcone najmłodszym widzom.

Aby rozbudzać w dzieciach wyobraźnie i zarażać je pasją do muzyki i teatru, Opera Krakowska proponuje przedstawienia i spotkania edukacyjne, których atrakcyjna formuła już w poprzednich sezonach spotkała się z wielką sympatią tej najbardziej wymagającej publiczności.

We wrześniu 2015 powraca na scenę Opery Krakowskiej realizowany w ubiegłym sezonie cykl spektakli edukacyjno-muzycznych "Profesor Wiolinek" (na zdjęciu). Spektakl, którego głównym bohaterem jest sympatyczny Profesor, to za każdym razem nowa przygoda i podróż do krainy muzyki, opery, tańca i śpiewu. Gry, zabawy i konkursy sprawiają że dzieci poprzez zabawę poznają fascynujący i zaczarowany świat teatru.

"Profesor Wiolinek - II edycja - Muzyczne Wyprawy" to projekt na który składa się 5 cykli nowych spektakli. Planowane wyprawy zapowiadają się ekscytująco. Młodzi melomani odwiedzą m.in. Paryż, gdzie poznają katakumby Opery Paryskiej i spotkają dzwonnika z katedry Notre Dame. Będą mogli zagrać na dzwonach i innych instrumentach perkusyjnych. W Szkocji niegroźny potwór z Loch Ness pokaże nam dudziarza i zapozna z tamtejszymi obyczajami i tradycjami. Dzieci poznają instrument dudy i będą mogły na nim zagrać. W Warszawie będziemy uczyć się polskich tańców narodowych, a naszymi przewodnikami będą postaci z opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. W Moskwie zgłębimy tajemnice sztuki baletowej i odczarujemy tańczącego niedźwiedzia. Na zakończenie dotrzemy aż do Australii, by poznać jeden z najbardziej niezwykłych teatrów operowych na świecie.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza, autorem piosenek i reżyserem spotkań jest Paweł Wójtowicz. Jego najbliższymi współpracownikami są: Bożena Pędziwiatr, autorka scenografii i kostiumów oraz Agnieszka Sztencel, producent. W rolę Profesora Wiolinka wcieli się niezastąpiony Stanisław Knapik. W spektaklach wezmą także udział muzycy, śpiewacy, tancerze Opery Krakowskiej oraz uczniowie szkół muzycznych i uczniowie Studia Baletowego Opery Krakowskiej.

Opera Krakowska przygotowała także kontynuację cyklu zajęć edukacyjnych pt. "Spotkania w operze. PORANKI". Będzie to seria spotkań, dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Wraz z Panią Nutką w tym sezonie pojawi się zaczarowany muzyczny dywan, który przeniesie dzieci w rozmaite zakamarki opery. Gościem specjalnym każdego "Poranka" będzie artysta, rzemieślnik sztuk teatralnych, odkrywający przed młodymi uczestnikami tajniki wykonywanej pracy. Prócz tradycyjnego już spotkania z solistą, akustykiem czy oświetleniowcem dzieci spotkają się z asystentem reżysera, ubiorą Dziadka do orzechów, zagrają w specjalnej orkiestrze prowadzonej przez dyrygenta, a także - Uwaga! - zasiądą w fotelu Dyrektora Naczelnego. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty rozwijające wrażliwość artystyczną, a także talenty muzyczne, plastyczne i ruchowe.

We wrześniu "Spotkania w operze. PORANKI" zostały nagrodzone statuetką Słonecznika 2015 w kategorii Muzyka. Słoneczniki to nagroda, którą od 5 lat przyznaje portal "Czas dzieci" w 6 kategoriach, nagradzając najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku do 14 lat. Pomysłodawczynią i koordynatorem "Poranków" w Operze Krakowskiej jest Anna Adamus, członkini Zespołu Marketingu i Organizacji Widowni.

23 października 2015 Opera Krakowska zaprasza dzieci na premierę rodzinnego spektaklu pt. "Muzyka i magia" z muzyką Andrzeja Zaryckiego do tekstu Wojciecha Graniczewskiego. Fantastyczna podróż w krainę muzyki i baśni oczaruje dzieci niezwykłością zdarzeń. Bo jak mówi jedna z piosenek spektaklu - Jest wiele teatrów na świecie bardziej i mniej poważnych, lecz najwspanialszym dla dzieci jest teatr wyobraźni!

Poznamy niezwykłego Czarodzieja - Muzomagiusa, który potrafi sprowadzać na scenę różne sytuacje, emocje i postaci z baśni. Za sprawą muzyki pojawi się więc na scenie Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i wielu innych bohaterów opowieści dla dzieci. Niestety w szlachetnej pracy Czarodzieja przeszkadza hałaśliwy potwór Bumtararam, który zakłóca czarodziejskie sztuczki. Sprawia on, że na scenie panuje chaos, a w bajkach wszystko się plącze i miesza. Akcja poważnie się komplikuje, tworząc niespodziewane, absurdalne i zabawne sytuacje. Na szczęście zjawia się Profesor Badacz, specjalista w dziedzinie bajkoznawstwa i baśniologii stosowanej. Pragnie on poznać i opisać działalność Muzomagiusa oraz opublikować swe odkrycia w tworzonej od lat Baśniowej Encyklopedii Muzyki!

Spektakl reżyseruje Wojciech Graniczewski, kierownictwo muzyczne objęli kompozytor Andrzej Zarycki oraz Marek Kluza, scenografię i kostiumy przygotowuje Bożena Pędziwiatr.

W roli Czarodzieja zobaczymy Andrzeja Bieguna, jako Badacza bajek Stanisława Knapika, a w rolę Potwora wcieli się Michał Kutnik. Bajkowe postaci kreować będą: Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska, Karin Wiktor-Kałucka, Bożena Zawiślak-Dolny, Kamila Mędrek-Żurek oraz Janusz Dębowski, Marcin Herman, Krzysztof Kozarek i Franciszek Makuch.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.



(-) (-)
Materiał Opery
24 września 2015