Spektakle offowe i repertuarowe, plenery i premiery.

Na działania z udziałem osób z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem w ramach 5. Festiwalu Open The Door zaprasza Teatr Śląski.

– Parę lat temu wspólnie z Dagmarą Gumkowską, kuratorką festiwalu, oglądaliśmy na jednym z festiwali spektakl z udziałem osób głuchoniemych. Pomyśleliśmy wtedy, że przestrzeń teatru to takie miejsce, w którym osoby niepełnosprawne i zagrożone wykluczeniem mogą się zaprezentować. I postanowiliśmy organizować taki festiwal – dla osób, które czują, że są na marginesie, a które chcą poprzez sztukę pokazać, że są pełnoprawnymi obywatelami. I często mają więcej do powiedzenia niż inni, a ich projekty są bardzo profesjonalne. A głównym założeniem tego festiwalu jest to, by pokazywać, iż nie ma między nami żadnych różnic – mówi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

– W tym roku udało nam się ściągnąć do Katowic wspaniałą reprezentację światowego teatru, gości z wielu krajów i oczywiście z Polski. Będzie bardzo różnorodnie, także pod względem formy. Zaprosimy znanych artystów i mniej znanych twórców, których warto poznać – zapowiada Dagmara Gumkowska.

Festiwal odbędzie się od 19 do 26 czerwca w Teatrze Śląskim i innych lokalizacjach w mieście.

Na inaugurację (19 czerwca) zobaczymy wyjątkowy spektakl zrealizowany w Katowicach w ramach programu rezydencji dla artystów z Ukrainy – „5:00. UA" w reż. Julii Maslak, który będzie opowieścią o wojnie widzianej oczami uczestniczek projektu.

Białoruska aktywistka Jana Shostak pokaże swój stand-up „Krzykucha" (23 czerwca), a teatr z Kosowa – spektakl o uchodźcach (26 czerwca).

Z Litwy przyjedzie Vilnius City Theatre z „Otellem", podkreślającym temat rasizmu, w reżyserii jednego z najbardziej interesujących i uznanych reżyserów europejskich – Oskarasa Korsunovasa (21 czerwca). Czesi zaś pokażą eksperymentalny „Fatherland" o czasie, ciele, rodzinie (22 czerwca).

Nie zabraknie ciekawych projektów z Polski. Teatr 21 z Warszawy (na co dzień pracujący z osobami z zespołem Downa) pojawi się w nietypowym projekcie – solowym spektaklu z udziałem pochodzącej z Tychów pływaczki Karoliny Hamer (20 czerwca). „W tłumaczeniu" w reż. Wojtka Ziemilskiego pokaże nam, jaka jest poezja w języku migowym (25 czerwca), a Unia Teatr Niemożliwy wraz z chilijskim artystą Davidem Zuazolą zaprezentuje oryginalny lalkowy spektakl „Robot" (26 czerwca).

Będą pokazy plenerowe: na placu przed teatrem hiszpańska grupa Compania Maduixa pokaże „Migrare" inspirowane tematem migracji (22 czerwca), a na parkingu Uniwersytetu Śląskiego Teatr Biuro Podróży zagra widowiskową „Eurydykę" (23 czerwca).

W planach jest też pokaz filmu „Sonata" i koncert Tomasza „Kowala" Kowalskiego (24 czerwca), premiera „Braci" w wykonaniu Teatru Ubogich z Klubu Wysoki Zamek z Katowic (22 czerwca) i poetycki spektakl Fundacji Pod Sukniami (25 czerwca).

– Staramy się pokazywać takie projekty, które faktycznie otwierają drzwi innym. Nasze społeczeństwo składa się przecież z różnych ludzi. I to właśnie my często jesteśmy sprawcami wykluczenia, więc to my również możemy taki stan zmienić, szanując inność drugiego – podsumowuje kuratorka.

Bilety kosztują jedynie 15 zł, osoby z niepełnosprawnościami płacą 5 zł, na plenery wstęp wolny. Szczegóły na: teatrslaski.art.pl/repertuar



Marta Odziomek, l: martao, h: mod123
Gazeta Wyborcza Katowic
18 czerwca 2022