Spotkanie z Krystianem Lupą w ramach cyklu "Moja historia"

W sobotę 5 marca o godz. 19:00 Mike Urbaniak, prowadzący cykl "Moja historia", porozmawia w Instytucie Teatralnym z reżyserem Krystianem Lupą.

Jeśli jest w polskim teatrze ktoś, o kim można powiedzieć człowiek instytucja albo po prostu mistrz, jest to Krystian Lupa - scenograf, grafik, dramaturg, pisarz, tłumacz, pedagog, a przede wszystkim jeden z najwybitniejszych europejskich reżyserów teatralnych.

Urodził się w 1943 roku i wychował w Jastrzębiu Zdroju. Po maturze przeniósł się do Krakowa, z którym związany jest do dzisiaj. Najpierw studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, by szybko przenieść się na Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych, który opuścił z dyplomem w roku 1969. Lata 70. to czas jego studiów reżyserskich, najpierw w łódzkiej Szkole Filmowej, a potem krakowskiej PWST. Po skończeniu ich w 1977 roku związał się z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (1977-1986) i ze Starym Teatrem w Krakowie (1978-2014), który na ponad 30 lat stał się jego teatralnym domem, i z którego odszedł po objęciu dyrekcji przez Jana Klatę. Reżyserował także m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, TR Warszawa i Teatrze Polskim we Wrocławiu (to jego obecna przystań, po "Wycince" Bernharda pracuje teraz nad "Procesem" Kafki) oraz wielu scenach Europy. Od 1983 jest pedagogiem, od 1993 roku profesorem sztuk teatralnych, a w latach 1990-96 był dziekanem Wydziału Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie wychował pokolenia artystów.

Właściwie łatwiej wymienić tych reżyserów, na których Lupa nie miał wpływu, niż tych, na których miał. Powołują się na niego niemal wszyscy: od Krzysztofa Warlikowskiego (rocznik 1962), przez Maję Kleczewską (rocznik 1973) do Krzysztofa Garbaczewskiego (rocznik 1983), o aktorach nawet nie wspominając. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Nagrody im. Leona Schillera i Europejskiej Nagrody Teatralnej. Był także dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody NIKE. Żaden współczesny reżyser teatralny nie ma na koncie tylu spektakli, które uważa się za kultowe, jak "Bracia Karamazow", "Kalkwerk", "Lunatycy", "Wymazywanie" czy "Persona. Marylin". Na jego spektakle się nie chodzi, tylko pielgrzymuje, czasami po wielokroć. Bo Lupa, mimo 72 lat, jest wciąż najmłodszym polskim reżyserem - artystą eksperymentującym, podważającym ciągle samego siebie, niezwalniającym tempa i niespuszczającym z tonu.

"Moja historia" to cykl rozmów z najwybitniejszymi artystami teatru, ludźmi różnych specjalności i zawodów. Biograficzna opowieść bohatera opatrzona jest materiałami ikonograficznymi - zdjęciami, filmami i nagraniami radiowymi. Spotkania prowadzi Mike Urbaniak, dziennikarz kulturalny, autor bloga "Pan od kultury".

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Rezerwacje przyjmowane są do 4 marca (bilety@instytut-teatralny.pl, 791 877 377). Wejściówki do odebrania w księgarni Prospero do 5 marca do 18:45 (zachęcamy do wcześniejszego odbioru).



(-) (-)
Materiał Organizatora
29 lutego 2016
Portrety
Krystian Lup