Spotkanie z Tadeuszem WoźniakiemS

12 października o godz. 17.00. Zapraszamy serdecznie Państwa na spotkanie z Tadeuszem Woźniakiem - muzykiem, kompozytorem, wokalistą. Autorem i wykonawcą pięknej, wszystkim nam znanej, pieśni „A kiedy przyjdzie także po mnie zegarmistrz światła purpurowy...".

Najczęściej ten "zegarmistrz" interpretowany jest jako alegoria śmierci, przychodząca „by mi zabełtać błękit w głowie", oznajmić kres życia, przejścia do nieba - innego świata.

Tadeusz Woźniak - debiutował w 1966 pod pseudonimem „Daniel Dan" w zespole Dzikusy podczas I Radiowej Giełdy Piosenki.

Występował m.in. z Niebiesko-Czarnymi i Czesławem Niemenem, śpiewał z grupą Czterech i z tą grupą dokonał pierwszych nagrań archiwalnych dla 3 programu PR oraz płytowych. Jako kompozytor zadebiutował w 1967 roku, pisząc muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Od 1968 występuje jako solista, śpiewając najczęściej melodyjne ballady własnej kompozycji i akompaniując sobie na gitarze. Komponuje także muzykę teatralną i filmową, tworzy spektakle muzyczne i musicale. Jako wykonawca największe sukcesy odnosił pod koniec lat 60. i w latach 70.

Tadeusz Woźniak ma w swoim dorobku muzykę do kilkuset piosenek, prawie 100 inscenizacji w teatrach dramatycznych, wielu przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich i artystycznych oraz filmów dokumentalnych i animowanych. Piosenki z jego muzyką wykonywali m.in.: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Marcin Bronikowski, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Jolanta Majchrzak, Krzysztof Majchrzak czy grupa Locomotiv GT.

Muzyka Woźniaka, choć stanowiła integralną część wielu sztuk teatralnych, była też niezależnie nagradzana na festiwalach sztuk teatralnych. Artysta otrzymał nagrodę za muzykę do Wesela Stanisława Wyspiańskiego w reż. R. Kordzińskiego, Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego w reż. A. Witkowskiego, Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa w reż. A.M. Marczewskiego.

W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Najpopularniejsze piosenki: Hej, Hanno, Smak i zapach pomarańczy, To będzie syn, Zegarmistrz światła - nagrodzona na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 r. Jest również autorem muzyki i wykonawcą piosenki Pośrodku świata, otwierającej każdy odcinek popularnego serialu Plebania. Wystąpił również w kilku odcinkach tego serialu. Skomponował także muzykę do "Pana Tadeusza" - filmu Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku, wydaną przez Filmotekę Narodową w 2014 r.

14 stycznia 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne. Medal wręczył Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Mąż pianistki i piosenkarki Jolanty Majchrzak-Woźniak, z którą od 1989 r. ściśle współpracuje przy swoich pracach teatralnych i filmowych, sesjach nagraniowych, koncertach i programach telewizyjnych.

Spotkanie w Regionalny Instytut Kultury w Katowicach 12 października o godz. 17.00./Polifonie/Teatralna 4



(-) (-)
Materiał organizatora
6 października 2018
Portrety
Tadeusz Woźniak