Startuje już w sobotę

Przed nami największy w Europie Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, którego organizatorem jest Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski. Czym zaskoczą nas tym razem inscenizatorzy ze świata? Co roku twórcy bezceremonialnie poczynają sobie z wiekowym mistrzem ze Stratfordu. Zapewne i tym razem eksperymentować będą na czcigodnym Williamie

Na XV Festiwalu Szekspirowskim zobaczymy spektakle z Litwy, Rumunii, Finlandii, Szwecji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski. - Startujemy 30 lipca, kończymy 7 sierpnia - mówi Anna Szynkaruk-Zgirska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Wydarzeniem festiwalu będzie zapewne premiera "Mirandy" Oskarasa Koršunovasa na podstawie "Burzy".

Słynny litewski twórca nieraz gościł na Festiwalu Szekspirowski. Niezapomniane było jego przedstawienie "Romeo i Julia". Koršunovas nie skreślił ani jednej linijki tekstu, ale Szekspir patrząc na przedstawienie z Wilna nie poznałby swojej sztuki - akcję najsłynniejszej historii miłosnej litewski mag sceny umieścił bowiem w... pizzerii.

Jaka będzie "Miranda"?
- "Burzę" można interpretować na wiele sposobów. Zazwyczaj wystawia się ją jako bajkę dla dorosłych, feerię; powstała nawet wersja operowa. Osobiście skłaniam się raczej ku opinii Jana Kotta, który dostrzega w "Burzy" dramat społeczny, niekończącą się absurdalną walkę o władzę. Ludzi zsyłano na wygnanie we wszystkich epokach. Bezludne wyspy dla politycznie niewygodnych osób powstawały wszędzie - a Związek Radziecki był wręcz usiany przymusowymi samotniami "goszczącymi" w swoim czasie najwybitniejszych twórców - przypomina Oskaras Koršunovas.

Po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach pojawią się rosyjskie spektakle: "Król Lear" oraz "Hamlet" w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady - laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego.

Jak pisali recenzenci - "Hamlet" Kolady daleki jest od wiernej adaptacji Szekspirowskiego dramatu. Na scenie oglądamy świat pełen ludzi-dzikusów żyjących i tańczących na gruzach dawniej posiadanej ogłady i kultury... W spektaklu zachwyca niezwykła gra aktorska Olega Jagodina - tytułowego Hamleta, na poły handlarza, na poły chuligana.

Interesująco zapowiada się oryginalny, kameralny spektakl z Finlandii "Anatomia Lear" inspirowany Szekspirowskim "Królem Learem", w którym Lear jest lalką. Jest to spektakl w konwencji czarnego humoru - studium relacji między starzejącym się ojcem a jego córkami (przedstawienie wyłącznie dla widzów dorosłych). Spektakl został nagrodzony na Festiwalu Teatralnym Hangö za artystyczną śmiałość i różnorodność. Festiwal rozpocznie przedstawienie "Shaking Shakespe- are" Niemieckiego Teatru Państwowego z Timisoary w Rumunii. Na kanwie "Hamleta" Lia Bugnar i Radu Aleksandru - Nica osnuli swoją "historyczną tragikomiczną sielankę", w której motywy, historie i postaci znane z dzieł Szekspira przewijają się w eleganckim korowodzie. W tym przedstawieniu aktorzy dogłębnie "przetrząsają" Szekspira.

- Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Royal Shakespeare Company zaprezentuje "Macbetha" oszałamiające widowisko, tętniące żywiołowym tańcem i muzyką - mówi Anna Szynkaruk- Zgirska.

Zobaczymy też kieleckiego "Hamleta" w reżyserii Radosława Rychcika, spektakl uznany za najlepszą polską inscenizację Szekspirowską ostatniego sezonu. Obok głównego nurtu festiwalu będziemy mieli okazję, wraz z trójmiejskimi aktorami i tancerzami, wziąć udział w happeningu "Love love love" Fundacji Teatru BOTO czy w szalonym impro show "Szekspiracje". Zobaczymy także "Burzę" w polsko-portugalsko-brytyjskiej koprodukcji - przedstawienie będące kolejnym eksperymentem na sławetnym autorze. A poza tym, jak co roku, spotkania z twórcami (po spektaklach). Po raz pierwszy będą też warsztaty także dla dzieci i młodzieży, zarówno na Dolnym Mieście, jak i w Teatrze w Oknie. A na koniec - barwna parada.

Bilety na wszystkie spektakle można kupić lub zarezerwować w kasie festiwalu, która znajduje się w teatrze Wybrzeże: Targ Węglowy w Gdańsku, tel. 58 301 13 28, e-mail: fs.bilety@gmail.com



Grażyna Antoniewicz
Polska Dziennik Łodzki
28 lipca 2011