Studium Teatralne interpretuje dramat Wyspiańskiego

Mit ofiary – to coś, co wciąż przemawia do wielu Polaków i nadal potrafi podniecać cały naród. Dlaczego bez względu na realia Polacy uzurpują sobie prawo do męczeństwa? Czy są w stanie tworzyć naród bez widma historii? Na te niełatwe pytania postarają się odpowiedzieć twórcy spektaklu „Przebudzenie", który będzie miał swoją premierę 3 listopada w Studium Teatralnym.

„Przebudzenie" oparte jest na dramacie „Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego oraz na tekstach autorstwa m.in. Halszki Różalskiej. Za reżyserię odpowiada Piotr Borowski.

Zdaniem autorów spektaklu jako naród nie potrafimy wyzbyć się inspiracji tym, co wydarzyło się przed wiekami. Cały czas lubujemy się w micie Konrada z „Dziadów" lub „Wyzwolenia" Wyspiańskiego. Właśnie za to kochamy przeszłość – że nie musimy przekładać jej na teraźniejszość, że jesteśmy „mitycznie" wielkoduszni i cierpiący. Chlubimy się ponadto tym, że Polska to kraj gościnny, że tutaj gość w dom oznacza zawsze Bóg w dom. Czy naprawdę tak jest? Co to znaczy dzisiaj „bronić Polski i poświęcić jej życie"?

- Przeraża mnie nasza bezduszność i obojętność wobec imigrantów. My, „mitycznie" prześladowani, chcemy mieć monopol na cierpienie. To, co uważamy za niegodne, gdy wymierzone w nas samych, usprawiedliwiamy „historycznie-narodowo", gdy szukamy ofiary, aby na niej wyładować nienawiść, pretensje i własne niespełnienie – zauważa Piotr Borowski, reżyser spektaklu. Kiedy tworzyłem ten spektakl, postanowiłem pożegnać się z mitem, który mami nas swoim przesłaniem i „szlachetnymi aktami szaleństwa", który rozpala „wewnętrzny ogień, którego sto lat nie wyziębi", zostawiający za sobą pożogę podziałów i rozbratu – mitem, który rozgrzesza zawiść i wyklucza to, co się w nim samym nie mieści – dodaje Borowski.

Spektakl „Przebudzenie" będzie miał swoją premierę 3 listopada o godz. 19:00 w Studium Teatralnym przy ul. Lubelskiej 30/32 w Warszawie. Można go będzie również zobaczyć 4 listopada oraz 1 i 2 grudnia o tej samej porze.

Przebudzenie
PREMIERA: 3 listopada, g. 19:00
POZOSTAŁE SPEKTAKLE: 4 listopada, 1 i 2 grudnia, g. 19:00
Studium Teatralne S/T, ul. Lubelska 30/32

BILETY: 30/20 zł. Rezerwacje pod adresem: steatralne@gmail.com

Reżyseria: Piotr Borowski
Tekst: Stanisław Wyspiański [fragmenty „Wyzwolenia"], Halszka Różalska, zespół
Scenografia: Zula Poznańska, Jan Zagdański
Występują: Magda Czarny, Halszka Różalska
oraz: Zuza Barc, Jose Enrique Iglesias Vigil, Joasia Kosierkiewicz, Michał Kotowski, Marcin Kotowski, Anna Kozłowska, Katarzyna Kwiatkowska, Michał Lorent, Marcin Malinowski, Justyna Orzechowska, Dorota Porowska, Magdalena Rostkowska, Katarzyna Szaulińska
Labirynt: Dorota Porowska
Muzyka: Joanna Duda
Organizator: Centrum Artystyczne Lubelska 30/32
Sponsor: Altmaster
Więcej informacji o wydarzeniu na: www.facebook.com/events/183050498921397/

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa



(-) (-)
Materiał Teatru
31 października 2017