Światowe wojaże polskiego teatru

Kalendarze z zagranicznymi wizytami polskich teatrów w sezonie 2015/2016 pękają w szwach. Usłyszymy m.in. o Warlikowskim we Francji, Kantorze w Chinach, hinduskich wdowach i polskiej tancerce, która w latach 60. przetwarzała na innym kontynencie afro-brazylijskie kulty opętań - informuje portal culture.pl.

«"Apokalipsa" na Słowacji

"Apokalipsa", 24 września 2015, Divadelna Nitra, Słowacja

Na spotkanie z wybitnym dziennikarstwem politycznym XX wieku zaprasza widzów słowackiego festiwalu laureat Paszportu Polityki Michał Borczuch. Jego "Apokalipsa" wyreżyserowana w warszawskim Nowym Teatrze zainauguruje międzynarodowy festiwal teatralny Divadelna Nitra, który w tym roku upłynie pod hasłem "Empatia". "Apokalipsa" to spektakl inspirowany tekstami włoskiej reporterki Oriany Fallaci, jest tu też Pierre Paolo Passolini, uchodźcy z Afryki i coraz bardziej niewygodne pytania o losy Europy. Spektakl wspiera MKiDN oraz Culture.pl.

***

"Opowieści afrykańskie według Szekspira" w Gruzji

"Opowieści afrykańskie według Szekspira" 6,7 października 2015, pawilon B, Georgian National Film Studio, Tbilisi

Po pokazach m.in. w Belgii, Francji, Chinach i Włoszech, obsypywane nagrodami "Opowieści afrykańskie według Szekspira" Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie, pojadą w październiku do Gruzji. Zobaczy je publiczność Georgian International Festival of Arts w Tbilisi. Spektakl powstał na podstawie "Króla Leara", "Kupca weneckiego" i "Otella" Williama Szekspira zmiksowanych z fragmentami powieści "Lato" Johna Maxwella Coetzeego oraz specjalnie napisanymi monologami autorstwa Wajdiego Mouawada. To opowieść o tragicznych losach bohaterów odrzucanych przez otoczenie ze względu na swoją odmienność. W rolach głównych Adam Ferency, Magdalena Popławska i Jacek Poniedziałek.

***

"Chopin bez fortepianu" zagra w USA

19 października 2015, Boston, USA

Brawurowa rewizja polskiego dziedzictwa narodowego w wykonaniu reżysera Michała Zadary i aktorki Barbary Wysockiej pojedzie tej jesieni do Stanów Zjednoczonych. "Chopin bez fortepianu" to obsypywana najważniejszymi tetaralnymi nagrodami pierwsza w historii taka realizacja koncertów Fryderyka Chopina. Zamiast fortepianu grają głos i tekst. Barbara Wysocka przy akompaniamencie Sinfonietty Cracovii i pod batutą maestro Jacka Kaspszyka wykonuje partię fortepianu przepisaną na tekst literacki przez Adama Wiedemanna.

Spektakl zostanie wykonany w Filadelfii, w Bostonie i w Swarthmore. Tournee spektaklu po Stanach Zjednoczonych CENTRALA przygotowuje we współpracy m.in. ze Swarthmore College, Arts Emerson w Bostonie, Philadelphia Chamber Orchestra, Philadelphia Live Arts, Pew Charitable Trust z Pennsywalnii oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

***

Teatr Pieśń Kozła śpiewa Czechowa w Chinach

21-24 października 2015, Wuzhen Theatre Festival, Chiny

Ceniony i nagradzany na całym świecie wrocławski Teatr Pieśń Kozła, laureat prestiżowych nagród m.in. na edynburskich festiwalach, pokaże w Chinach muzyczny poemat "Portrety Wiśniowego sadu" [na zdjęciu] na podstawie dramatu Antoniego Czechowa. Muzykę do spektaklu skomponował Guy Pearson w duecie z Maciejem Rychłym, reżyseruje Grzegorz Bral.

Spektakle Teatru Pieśni Kozła prezentowane będą w antycznym, poprzecinanym kanałami mieście Wuzhen, nazywanym także Wenecją Wschodu. Występy wrocławskiej grupy w Chinach wspiera Culture.pl.

***

Polski Teatr Tańca jedzie do Berlina

"Jewrope", 23/24 października 2015, Berlin, scena DOCK 11

"Taniec na granicy bólu" - tak o polsko-niemieckiej produkcji "Jewrope" w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca i kolońskiego kolektywu bodytalk pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreślał też, że spektakl w reżyserii japońskiej artystki, Yoshiko Waki, jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej wolnej scenie teatralnej. To spektakl, który budzi wielkie, niekiedy skrajne emocje, wywołuje dyskusje i pokazuje teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców. Niemiecka publiczność miała już okazję zobaczyć "Jewrope", ale kolejna szansa już 23 i 24 październiika 2015 w Berlinie na scenie DOCK 11.

A w grudniu swój choreograficzny tryptyk pokaże za Odrą Paweł Malicki. "Hello, My Friend" ,"Hello, Stranger!" i "Hello. And Goodbye", w którym artysta mierzy się ze stereotypami na temat męskości do zobaczenia 17 grudnia na scenie DAnsArt w Bielefeld. Dzień później widzowie zobaczą jeszcze dwa spektakle Polskiego Teatru Tańca: "Need me" Andrzeja Adamczaka i "Tysiąć kolorów" w choreografii Takako Matsudy.

Spektakl w Bielefeld są dofinansowane przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej, towarzyszyć im będą także warsztaty prowadzone przez tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

***

Wielkie tournee "Francuzów" Warlikowskiego

Po świetnym przyjęciu w Niemczech, "Francuzi" wyruszą w 2016 roku na podbój scen Europy. Na trasie m.in. Szwajcaria, Austria i Francja, a w rolach głównych Marcel Proust i jego monumentalne, 7-tomowe dzieło "W poszukiwaniu straconego czasu". Jak przeczyta je Krzysztof Warlikowski? Odpowiedź już wkrótce w Warszawie, a później także w innych europejskich miastach.Oto one:

23-24 stycznia 2016: Clermont Ferrand

11-13 lutego 2016: Genewa

22-23 marca 2016: Tarbes

Początek czerwca: Wiedeń

Koniec czerwca: Monachium

18-19, 22-25 listopada 2015 : Paryż

***

Kantor w Chinach

1-30 listopada 2015, Pekin

Po Brazylii, Szkocji, Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech, urodzinowa feta Tadeusza Kantora przenosi się do Chin. Listopad 2015 upłynie pod znakiem seminiarium naukowego dedykowanego twórczości wielkiego artysty i cyklu wydarzeń skupionych wokół promocji przetłumaczonej na język chiński publikacji "Encounters with Kantor" Krzysztofa Miklaszewskiego oraz "Teatra polskie" Dariusza Kosińskiego, której przekład ukaże się w Chinach pod koniec tego roku. Na Centralnej Akademii Teatralnej w Pekinie gościć będą Krzysztof Miklaszewski, dr Anna Róża Burzyńska i dr Lech Stangret. A dodatkowym punktem programu będzie wystawa fotografii zorganizowana w uczelnianej galerii, która obejmie kilkadziesiąt prac Tadeusza Rolkego dokumentujących działalność Kantora w Polsce i za granicą. Program dopełni pokaz filmowy spektaklu "Umarła klasa".

***

Yanka Rudzka, Polka na scenach Brazylii

Jej historia warta jest przypomnienia! - przekonują twórcy polsko-brazylijskiego PROJEKTU YANKA RUDZKA, którzy od listopada tego roku tropić będą południowoamerykańskie ślady w biografii kompletnie nieznanej dotąd w Polsce tancerki i choreografki.

Na początku lat 60. Rudzka pojawiła się w Salvadorze, w Brazylii i szybko została okrzykniętą matką tamtejszego współczesnego tańca. Jako pierwsza połączyła tradycję tańca modern ( którego uczyła się od protagonistów niemieckiego tańca ekspresjonistycznego) z elementami lokalnej kultury afrykańskiej i rytualnymi tańcami Orishas. W swoich pracach przekraczała granicę taniej egzotyki i folkloru, twórczo badała i przetwarzała afro-brazylijskie kulty opętań. Wprowadziła na scenę także tradycyjny instrument berimbau, używany w tańcu-walce capoeirze.Wkrótce poznamy ją lepiej, bo z praktykami Rudzkiej zmierzy się ceniony taneczno-choreograficzny duet Janusz Orlik/ Joanna Leśnierowska.

- Oryginalna produkcja będzie, jak zdradzają artyści, pogłębioną refleksją nad twórczością Rudzkiej i poszukiwaniem w jej pracy impulsów i inspiracji dla specjalnie stworzonego spektaklu, który połączy polskich i salwadorskich tancerzy pozwalając tym samym na zbliżenie obu tanecznych środowisk i światów- tłumaczy Leśnierowska.

Efekty tego polsko-brazylijskiego spotkania będzie można oglądać w kwietniu 2016 roku na międzynarodowym festiwalu Vivadança. Premiera spektaklu będzie punktem kulminacyjnym intensywnych pokazów polskich spektakli prezentujących brazylijskiej publiczności najnowsze osiągnięcia młodej polskiej choreografii.Wydarzeniu towarzyszyć będzie także poświęcona Yance Rudzkiej oraz współczesnemu tańcowi w obu krajach konferencja przybliżająca postać polskiej artystki szerszej publiczności.

***

Nancy tańczy we Francji

Czerwiec 2015, festiwal Horizon, Miluza, Francja

Historię burzliwej miłości frontmana Sex Pistols i jego groupie opowiedziana w taneczno-performatywnym spektaklu "Nancy. Wywiad" w czerwcu 2016 zobaczą widzowie odbywającego się we francuskiej Miluzie festiwalu Horizon. Spektakl z Magdaleną Popławską w tytułowej roli wyreżyserował Claude Bardouil, francuski choreograf, współtwórca grupy teatralnej Parlez-moi d'amour. Od 2010 współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim, dla którego przygotował choreografię m.in. do spektakli "Koniec", "Opowieści afrykańskie według Szekspira" czy ostatnio do "Francuzów".

***

Polsko-indyjskie "Wdowy z Vrindavan"

Aszram organizacji pozarządowej "Maitri" w mieście Vrindavan,

Vrindavan jest miejscem kultu, w którym dzieciństwo miał spędzić Kryszna. Nazywane jest też "miastem wdów", bo z całych Indii pielgrzymują tu kobiety, które straciły swoich mężów. I to właśnie historiom hinduskich wdów i ich społecznemu statusowi z uwagą przygląda się dramaturżka Magda Fertacz i reżyser Łukasz Chotkowski. Z materiałów dokumentalnych, fragmentów rozmów i warsztatów z wdowami przeprowadzonymi w aszramie pozarządowej organizacji "Maitri" powstanie spektakl, którego premiera zaplanowana jest na 2016 rok. Jego indyjska wersja zostanie przygotowana we współpracy z Teatrem Group Kasba Arghya z Kalkuty.

"Wielokrotnie odwiedzaliśmy Indie i znamy specyfikę tego kraju. Spektakl, nad którym pracujemy, będzie oparty na wywiadach z wdowami z Vrindavan i tekstach napisanych przez nie podczas warsztatów, które przeprowadziliśmy w aszramie pozarządowej organizacji Maitri, sprawującej opiekę nad kobietami. Chcemy pokazać indywidualne historie wdów i ich codzienność. Chcemy osoby niewidzialne uczynić widzialnymi. Chcemy, by kobiety mówiły własnym głosem. Głosem, którego nie chce się słuchać" - mówi Łukasz Chotkowski

Projekt "Wdowy z Vrindavan" wspiera Culture.pl

***

Festiwal Lupy w Odeonie

Szykuje się intensywny rok dla zespołu wrocławskiego Teatru Polskiego, który po występach w Pekinie i spektaklularnym sukcesie "Wycinki" na festiwalu w Awinionie, został zasypany zaproszeniami na kolejne pokazy na scenach całego świata. W napiętym grafiku Krystiana Lupy i jego aktorów znalazło sie m.in. 12 pokazów "Wycinki" w paryskim Odeonie, a potem także w Paryżu, Tokio i Hongkongu. Pojawiła się także propozycja miesiąca teatru Krystiana Lupy we Francji i międzynarodowej koprodukcji kolejnego spektaklu reżysera. O "Wycince" z pewnością będzie jeszcze głośno!»



Anna Legierska
www.culture.pl
22 września 2015