Szekspir widziany oczami dziecka

Wielkimi krokami nadchodzi kolejna premiera realizowana w ramach cyklu: „Baśnie Pana Szekspira". 14 lutego o godzinie 18:00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie będzie można obejrzeć adaptację jednego z najpopularniejszych dramatów Szekspira pt.: „Romeo i Julia" adresowaną dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat.

„Romeo i Julia" to już drugi szekspirowski spektakl zrealizowany przez mieszczące się w Katowicach Stowarzyszenie Teatralne TESPIS. W ubiegłym roku miłośnicy teatru przygotowali adaptację „Burzy", której premiera odbyła się na scenie katowickiego Pałacu Młodzieży. Podobnie jak „Romeo i Julia" projekt skierowany był do najmłodszych obserwatorów. Roli reżysera i adaptatora dzieł barda ze Stratford podjął się Henryk Adamek.

„Burza" jest nie tylko niezwykłą historią miłosną dwójki młodych ludzi uwikłanych w polityczne intrygi, czy też opowieścią o potędze magii, to przede wszystkim sztuka o wielkiej miłości ojca do córki, a także przykład komedii stworzonej z myślą o wszystkich warstwach społeczeństwa. Świadczą o tym obecne w dramacie elementy komediowe: postaci błazna i pijaka oraz ich przepełnione komizmem rozmowy.

Fabuła dramatu zamyka się w ciągu jednego dnia. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy Prospero dzięki magii rozpętuje burzę morską i sprowadza na wyspę swojego brata będącego królem Mediolanu oraz jego syna. Następnie stara się zeswatać ze sobą Mirandę i młodego księcia, a także dać nauczkę swojemu krewnemu. Całość została odpowiednio dostosowana do odbioru dla najmłodszych – zarówno sposób deklamacji testu Szekspira, właściwe połączenie głównego wątku z elementami komizmu.

Na uwagę młodego widza zasługują przede wszystkim elementy skromnej, aczkolwiek zapadającej w pamięć i poruszającej wyobraźnię scenografii. Przedstawienie ma formę objazdową, a zatem wszystkie elementy maszynerii scenicznej muszą być mobilne. Główny nacisk znaczeniowy został złożony na kark prostych brył imitujących zarówno meble, skały, jak i jaskinie oraz konstrukcji stworzonych z metalowych prętów. Całość dopełniają interesująca gra świateł, ciekawe kostiumy aktorów – warto w tym miejscu przywołać postać Kalibana granego przez aktora Teatru Żelaznego, Piotra Wiśniewskiego, który swoim wyglądem przypominał hybrydę człowieka oraz ryby, a także skomponowana przez Rafała Smolenia muzyka.

Stworzona przez Stowarzyszenie TESPIS adaptacja „Burzy" potwierdza tezę, że twórczość Wiliama Szekspira nie jest przeznaczona tylko dla widzów dorosłych, a tajemniczy świat wykreowany na kartach jego dramatów przeniesiony na deski sceniczne może być doskonałym sposobem na wprowadzenie dziecka w niezwykłą przestrzeń teatru.



Urszula Kosiór, ANS743193 Hasło: Uk743193
Dziennik Teatralny Katowice
4 lutego 2015
Spektakle
Burza