Szósta scena ChTO

Uznaliśmy, że należy zapewnić dostęp do tego przedstawienia mieszkańcom, którzy zwykle nie chodzą do teatrów, z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na wyprawę do Katowic. Tyjater kery godo w dzielnicach to próba dotarcia do tych odbiorców, którzy nawet nie rozważali opcji pójścia na Hankę. Teraz Hanka przychodzi do nich i być może sprawi, że zaangażują się w teatr i życie kulturalne regionu.

Z Sergiuszem Brożkiem - dyrektorem Chorzowskiego Teatru Ogrodowego - rozmawia Izabela Mikrut.

Izabela Mikrut: Na początek pytanie, które nasuwa się samo: czym dla Ciebie jest spektakl Mianujom mie Hanka? Co w nim najbardziej cenisz?

Sergiusz Brożek: To przejmujący tekst Alojzego Lyski, będący sumą tragicznych doświadczeń Górnoślązaków w XX wieku. Ten tekst jest przekazywany przez Grażynę Bułkę pozornie na biało, a jednak z najwyższym kunsztem aktorskim. Nie da się tego opowiedzieć, trzeba przeżyć i takie właśnie przeżycie chcemy zaoferować naszym Widzom.

Spektakl Mianujom mie Hanka w Chorzowskim Teatrze Ogrodowym pojawia się już po raz trzeci, dlaczego?

- Konsekwentnie prezentujemy ten ważny spektakl w różnych miejscach Chorzowa. W 2017 roku było to Chorzowskie Centrum Kultury, w 2018 Starochorzowski Dom Kultury. Po Chorzowie Starym w tym roku przychodzimy do Miejskiego Domu Kultury Batory i tak się ciekawie złożyło, że co roku tym właśnie spektaklem inaugurujemy nową scenę w nowej dzielnicy. Samo prezentowanie Mianujom mie Hanka w Chorzowie to działanie w ramach, choć może zabrzmi to górnolotnie, edukacji regionalnej, i to edukacji sztuką na najwyższym poziomie.

Ale pomysł na wracanie do tego spektaklu w ramach ChTO narodził się wcześniej?

- Pomysł pojawił się podczas rozmów z Włodarzami Chorzowa. Uznaliśmy, że należy zapewnić dostęp do tego przedstawienia mieszkańcom, którzy zwykle nie chodzą do teatrów, z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na wyprawę do Katowic. Tyjater kery godo w dzielnicach to próba dotarcia do tych odbiorców, którzy nawet nie rozważali opcji pójścia na Hankę. Teraz Hanka przychodzi do nich i być może sprawi, że zaangażują się w teatr i życie kulturalne regionu.

Miejski Dom Kultury Batory to kolejna scena ChTO...

- Tak, to szósta scena Chorzowskiego Teatru Ogrodowego i nie ostatnia! Ideą ChTO jest obecność we wszystkich dzielnicach Chorzowa. Dzięki współpracy z instytucjami Miasta Chorzów jest to możliwe. W MDK Batory odbędzie się jeszcze finał trzynastego sezonu ChTO z Jerzym Trelą: Wielki John Barrymore 30 sierpnia. Zanim to jednak nastąpi, zapraszam na Mianujom mie Hanka już w niedzielę, 18 sierpnia o 18:00.

___

Sergiusz Brożek - Naczelny Ogrodnik Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Autor wielu opracowań i reżyserii światła w Korezie (m.in. „Cholonek", „Kometa czyli ten okrutny wiek XX wg Jaromira Nohavicy", „Pojedynek"...) oraz gościnnie w Teatrze Bez Sceny, w Operze Śląskiej w Bytomiu, w Zechentheater w Essen; także autor sfery świetlnej koncertów scenicznych Kwartetu Śląskiego (Katowice, Kraków, Warszawa). Główny sprawca programowy i organizacyjny Chorzowskiego Teatru Ogrodowego - organizowanego od 2007 roku letniego festiwalu teatralnego odbywającego się na terenie chorzowskiej SZTYGARKI.



Izabela Mikrut
Sztajgerowy Cajtung
16 sierpnia 2019
Portrety
Sergiusz Brożek