Teatr Barakah po remoncie w złocie, miedzi i turkusie

Scena przy ul. Paulińskiej 28 w Krakowie ma nowy wystrój. Dziś wieczorem znów otworzy drzwi dla teatromanów. Przy okazji zdradzamy, co nas czeka na początek sezonu.

Scena przy ul. Paulińskiej 28 w Krakowie ma nowy wystrój. Dziś wieczorem znów otworzy drzwi dla teatromanów. Przy okazji zdradzamy, co nas czeka na początek sezonu.

- Przede wszystkim dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury chciałyśmy odnowić i odświeżyć przestrzeń, ale też sprawić, by otworzyła się ona na nowego widza - mówią prowadzące od początku tę scenę Ana Nowicka i Monika Kufel.

Barakah (w języku arabskim: błogosławieństwo) podzielone zostało na trzy strefy. Pierwsza to teatr, czyli scena i foyer - jaśniejsze, z dodatkiem złota oraz miedzi oraz fototapetą ze zdjęcia jednego z najlepszych fotografów świata, Ryszarda Horowitza.

Ma zachęcić do wizyty osoby, dla których "liczy się elegancja". - Naszych stałych bywalców z pewnością ucieszy fakt, że strefa klubowa nie zmieniła wyglądu, poza odświeżeniem wciąż pozostaje słynną Wieżą Ciśnień, w której wieczorami rozbrzmiewa muzyka i literatura. Dodałyśmy do niej elementy wyciszające, by zapewnić komfort sąsiadom - zaznaczają prowadzące teatr.

W pomieszczeniu "Twarze Teatru" z portretami aktorów pojawił się turkus kontrastujący z miedzią.

Trzecią strefą jest tzw. zaplecze: nowe biuro z kasą teatralną oraz nowo wygospodarowany magazyn. Przestrzeń zachowała swój industrialny charakter.

Ale w teatrze najważniejszy jest program. Już dziś swoją powakacyjną działalność teatr rozpocznie kolejnym odcinkiem "Divas Night", czyli... jedyną w Polsce rewią drag queen (z mężczyznami występującymi na scenie w kobiecych strojach). Start: godz. 20.

W planach są trzy premiery teatralne. 9 października zaplanowano 9. odcinek bardzo popularnego teatralno-kabaretowego cyklu Noce Waniliowych Myszy pt. "Tęcza Śmierci" w reż. Any Nowickiej. 9 grudnia odbędzie się premiera "Jednoaktówek Janusza Głowackiego" w reż. prof. Józefa Opalskiego. Będzie to także okazja do obchodów jubileuszu urodzin profesora. W repertuarze Teatru Barakah pojawi się także spektakl "My, dzieci z dworca Zoo" w reż. Sebastiana Oberca, z Dawidem Ogrodnikiem w jednej z głównych ról.

Teatr Barakah ma w planach także wspólne projekty z innymi instytucjami kultury. Na scenie pojawią się spektakle gościnne. Z Teatru Västers w Szwecji przyjedzie spektakl "Billy Boom" w reż. Viveki Thalin. Z kolei Wrocławska Fundacja Zarzewie zaprezentuje "Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm" w reż. Przemysława Błaszczaka na podstawie książki Kb Abe, co będzie też okazją do szerszego zaprezentowania kultury japońskiej. 19 października odbędzie się organizowane z Korporacją Ha!art Dramatorium, podczas którego aktorzy zaprezentują fragmenty książki Konrada Janczury "Przemytnicy", zaplanowano też spotkanie z autorem.

Do stałych imprez organizowanych przez teatr (Folk Session, Rytmiczna Barakah, Chochla Literacka, Dramatorium, Akademia Filmowa Barakah) dołączy Fonomatograf, prezentujący stare nieme filmy opatrzone muzyką na żywo.



Łukasz Gazur
Dziennik Polski
26 sierpnia 2017