Teatr Boto otwiera swoją siedzibę

Minęło 5 lat od początku działalności Fundacji Teatru Boto, która wyprodukowała dotąd około 10 przedstawień trójmiejskich artystów i zaprzyjaźnionych z nimi twórców z całej Polski oraz organizuje ceniony w kraju Festiwal Sopot Non-Fiction. Jeszcze w marcu Boto otwiera swoją własną siedzibę.

W siedzibie znajduje się baroteka Boto (otwarcie 19 marca) i przestrzeń teatralno-koncertowa (otwarcie 29 marca).

O tej inicjatywie informowaliśmy już 8 miesięcy temu. Nowy teatr na mapie Trójmiasta znajduje się w samym sercu Sopotu, przy ul. Bohaterów Monte Cassino 54B z, tuż przy placu przy fontannie Jasia Rybaka. Stworzono tam kameralną salę teatralno-koncertową oraz barotekę z przestrzenią wystawienniczą. Założeniem twórców jest, by Boto było miejscem, w którym niezobowiązująco spędzi się czas w miłym towarzystwie, ale również przestrzenią, w której nastąpi wymiana i realizacja twórczych pomysłów. Ma to być miejsce otwarte na poszukiwania, eksperyment artystyczny i bezpośrednią relację z widzem.

Otwarcie podzielone na "Sacrum" i "Profanum" zostało zaplanowane na dwa wieczory. Pierwsza otwarta zostanie przestrzeń "Profanum", czyli baroteka, pełniąca również rolę małej galerii. Wieczór rozpocznie wernisaż zdjęć z wydarzeń oraz spektakli, podsumowujący 5-letnią działalność fundacji - zaplanowano go na sobotę 19 marca o godz. 20:00.

- Podczas otwarcia 19 marca na wszystkich przychodzących czekać będzie ścianka, czerwony dywan i inne atrakcje. Chcemy w ten sposób zabawić się konwencją "wielkich otwarć" - mówi Tomasz Weber, prezes Fundacji Teatru Boto.

Oficjalne otwarcie sali teatralno-koncertowej ("Sacrum") będzie miało miejsce we wtorek 29 marca. Działalność artystyczną Teatru Boto zainicjuje rozpoczynający się o godz. 20 koncert zapowiadający eksperyment muzyczny "432 Bałtyk". Jego ideą jest tworzenie muzyki improwizowanej, której filarem stanie się przesyłany w czasie rzeczywistym dźwięk emitowany przez Morze Bałtyckie.

Tomasz Urbański, twórca projektu "432 Bałtyk", zaprosił do grania uznanych polskich artystów, jednak będzie to także przestrzeń do interaktywnego udziału publiczności. Zastosowanie strojenia w częstotliwości 432 Hz, jak i pominięcie technologii cyfrowej, daje niespodziewany efekt znacznego pogłębienia odbioru i spotęgowania emocji słuchacza.

Pierwsze spektakle pojawią się w repertuarze teatru już w kwietniu. Na początku widzowie będą mieli okazje zobaczyć produkcje Fundacji Teatru Boto, w tym. m.in. "Nord-Ost" Torstena Buchsteinera, "Zielonego mężczyznę" Jakuba Roszkowskiego i "Całoczerwone" Małgorzaty Szczerbowskiej w reżyserii Adama Nalepy, dyrektora artystycznego Boto. Na deski trafi również "Wróżka z kranu" na podstawie bajki Pierre'a Gripari w reżyserii Michała Derlatki. Przestrzeń będzie dostępna także dla innych twórców, a kolejne premiery Boto przewidziane są na jesień.

Na przełomie sierpnia i września Boto stanie się głównym miejscem piątej, jubileuszowej edycji Festiwalu i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction, jedynego w Polsce przeglądu teatru dokumentalnego, który łączy warsztaty dla twórców z pokazami spektakli i projekcjami dla widzów.

Fundacja ma również w planach nowy projekt edukacyjny Boto dla Młodych, obejmujący bezpłatne warsztaty z dramatopisarstwa, reżyserii i aktorstwa, którego każdy cykl zakończy pokaz minispektaklu stworzonego przez młodzież.

Remont ponad stuletniego, dwupiętrowego budynku jest skończony, ale w kasie fundacji zabrakło pieniędzy na profesjonalne, teatralne wyposażenie siedziby. Chodzi o profesjonalny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy.

- Remont budynku przeprowadziliśmy w całości za własne pieniądze. Niestety, nie otrzymaliśmy wsparcia z ministerstwa kultury na infrastrukturę i zabrakło nam pieniędzy na doposażenie teatru. Szukamy więc dodatkowych środków poprzez akcję crowfundingową. Wsparcie jest bardzo ważne byśmy mogli prowadzić działalność teatralną i koncertową - dodaje Tomasz Weber.

Swoją "cegiełkę" można dołożyć w akcji na portalu PolakPotrafi.pl, gdzie w zamian za wsparcie otrzymać można bilety na spektakle, karnety na festiwal Sopot Non-Fiction czy zniżki w barotece.

Wstęp na otwarcie baroteki 19 marca (godz. 20) oraz koncert 432 Bałtyk 29 marca (godz. 20) jest wolny. Na oficjalne otwarcie przestrzeni teatralno-koncertowej 29 marca obowiązują zaproszenia.



Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
18 marca 2016