Teatr Dzieci Zagłębia na Lecie w Malarni

26 lipca (w nadchodzący piątek) o godzinie 19.00 podczas 2. Lata w Malarni odbędzie się prezentacja spektaklu "Mroczna gra albo historie dla chłopców" Sceny Inicjatyw Twórczych dla Dorosłych Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Można potraktować ten wieczór jako drugą premierę, gdyż główną rolę - Nicka - zagra gościnnie utalentowany młody aktor - Mateusz Znaniecki, laureat tegorocznej śląskiej Złotej Maski za tytułową rolę w "Amadeusie" Teatru Polskiego w Bielsku-Białej!

Spektakl w reżyserii Henryka Adamka miał swoją premierę całkiem niedawno, bo na zakończenie sezonu, 16 czerwca 2013 r. To kolejna – po „Emigrantach”, „Kartotece” i „W brzuchu wilka” – propozycja repertuarowa dla widzów dorosłych.

Bohaterem „Mrocznej gry…” jest Nick – młody student, który zabiera nas w podróż do swej mrocznej przeszłości. Zaczyna snuć opowieść o tym, jak – zainspirowany słowami Pani Spiegel, instruktorki z kółka teatralnego: "Mroczna Gra" to rodzaj zabawy, / w której niektórzy gracze znają reguły, / a inni nie. / Inaczej mówiąc, niektórzy gracze rozumieją / o co chodzi w tej grze, / a inni nie mają o tym bladego pojęcia – podejmuje ryzykowną grę w cyberprzestrzeni.

Sztuka Murillo w intrygujący sposób pokazuje jak cienka może być granica między tym, co realne a wirtualne. Zwraca uwagę na zmiany, jakie zachodzą relacjach międzyludzkich, ale i ostrzega przed ekshibicjonizmem użytkowników Internetu i nadmierną fascynacją ledwo poznanych osób. Dla reżysera spektaklu najistotniejszym zagadnieniem, jakie porusza sztuka jest nieprzeparta chęć zaznaczenia się człowieka w tym świecie w jakikolwiek możliwy sposób. Nick czyni to w sposób okrutny – bawiąc się ludzkimi emocjami za pomocą Internetu i możliwości, jakie owo medium oferuje.

Narracja „Mrocznej gry…” skonstruowana jest w konwencji czatu, dzięki czemu jej treść staje się niezwykle atrakcyjna w odbiorze. Linearność akcji zostaje rozbita przez powtórzenia sekwencji, wchodzenie sobie bohaterów w słowo, przeplatanie płaszczyzn czasowych. Opowieść wpisana jest w model szkatułkowy – historie piętrzą się przenikając jedna przez drugą. W sferze plastycznej będzińska inscenizacja nawiązuje do modnej i popularnej wśród internautów gry, polegającej na budowaniu własnych światów za pomocą geometrycznych elementów. 

O autorze:

Carlos Murillo (ur. 1971) – amerykański dramatopisarz i reżyser. Reżyseruje, wykłada historię dramatu, uczy pisania sztuk i aktorstwa na katolickim Uniwersytecie DePaul w Chicago. Jest autorem kilkunastu dramatów poruszających problemy, z jakimi boryka się współczesne społeczeństwo (m.in. „Niedokończona amerykańska ucieczka autostradowa nr 9 i 32 albo cmentarzysko zepsutych traktorów” czy „Opowieść o ludzkiej ciekawości albo krwawe szczegóły i takie tam”) lub też portretujących znane postaci (m.in. „Radość z nieszczęścia”, której bohaterką jest siostra Nietzschego czy sztuka inspirowana osobą Leni Riefenstahl). „Mroczna gra albo historie dla chłopców” swoją prapremierę miała w 2007 roku podczas 31. edycji Festiwalu Humana w Louisville w USA. To jedyna przetłumaczona do tej pory na język polski sztuka autorstwa Murillo, opublikowana w „Dialogu” w 2008 roku.

Bilety na spektakl kosztują 18 zł. Rezerwacji nalezy dokonywać pod adresem: http://bilety.teatrslaski.art.pl/

Zapraszamy w imieniu TDZ i Organizatorów LwM!



(-)
Materiał Teatru
25 lipca 2013
Festiwale
2. Lato w Malarni