Teatr, który jednoczy

Teatr Śląski zaprasza w dniach 21-10 września na I Międzynarodowy Festiwal "Open the Door". - 9 festiwalowych dni i ponad 10 tytułów z Izraela, Hiszpanii, Czech, Rosji i Polski.
Robert Talarczyk: - Chcemy pokazać teatr, który jednoczy, buduje porozumienie, który proponuje dialog ponad wszelkimi społecznymi i ekonomicznymi podziałami


Unikatowość festiwalu "Open the Door" polega na zaprezentowaniu w Katowicach międzynarodowych spektakli i projektów artystycznych, które oddają głos tym, których okoliczności, uwarunkowania społeczne i socjalne czy niepełnosprawność zepchnęły na margines. Chcemy pokazać teatr, który jednoczy, buduje porozumienie, który proponuje dialog ponad wszelkimi społecznymi i ekonomicznymi podziałami.

9 festiwalowych dni i ponad 10 tytułów z Izraela, Hiszpanii, Czech, Rosji i Polski. W programie m.in. "Birdie" (spektakl o migracji) zespołu Agrupación Seor Serrano nagrodzonego Srebrnym Lwem na Teatralnym Biennale w Wenecji, solowy projekt "And my Heart Almost Stood Still" (Ari Teperberg, Izrael) inspirowany IX Symfonią Beethovena oraz listem H. Keller - próba poznania doświadczenia osoby niewidzącej i niesłyszącej pragnącej zrozumieć muzykę, dwie prezentacje reportaży teatralnych Adam Ziajskiego: "Nie mów nikomu" (spektakl z językiem migowym o wykluczeniu osób niesłyszących) oraz "Spójrz na mnie" (nagrodzone przedstawienie z udziałem osób niewidomych zrealizowane w Teatrze Śląskim na Scenie w Galerii).

Wśród polskich propozycji także "Klauni, czyli o rodzinie" - Teatr 21 (Warszawa) - przedstawienie Iwony Sobczyk, które brawurowo odniosło sukces na zawodowych scenach jako równoprawny artystycznie spektakl z osobami z zespołem Downa i autyzmem. W Katowicach pojawi się także Justyna Tomczak-Boczko z autorskim pełnym ciepła i humoru monodramem "Całe życie w dresach" o opiece matki nad niepełnosprawnym synem.

Festiwal otworzy najgłośniejsze przedstawienie Teatru Śląskiego minionego sezonu - "Pod presją" (na zdjęciu) w reż. Mai Kleczewskiej, a wątek kobiet i stereotypów o tym, jakie role powinny pełnić w społeczeństwie, pojawi się także w spektaklu "Camille" z Wrocławia opowiadającym o życiu i chorobie Camille Claudel - rzeźbiarki, siostry P. Claudela i towarzyszki A. Rodina.

W programie ponadto warsztaty, czytanie performatywne i pokaz rejestracji spektaklu z językiem migowym z Nowosybirska.



(-) (-)
Materiał organizatora
24 sierpnia 2018