Teatr kulturalną wizytówką

Anna Seniuk, Joanna Żółkowska, Magdalena Zawadzka, Jerzy Schejbal, Grzegorz Małecki - to gwiazdy, które rozsławiają nowosądeckie prezentacje teatralne.

Zarówno władze, jak i animatorzy życia teatralnego w Nowym Sączu z dumą wskazują na korzenie scenicznej tradycji, czyli działalność Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. Już od 95 lat - ku satysfakcji i radości twórców oraz widzów - daje nowe premiery, opierając się zarówno na klasycznej polskiej literaturze, jak i tradycji lokalnej, nie stroniąc wszakże od teatralnego eksperymentu.

75-lecie teatru było inspiracją do zorganizowania Jesiennego Festiwalu Teatralnego, prezentującego spektakle najlepszych polskich scen z udziałem czołówki polskich artystów. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 1-22 października. Teatr Narodowy przywiózł "Łysą śpiewaczkę" Macieja Prusa z imponującą obsadą: Artur Żmijewski, Ewa Wiśniewska, Jacek Mikołajczak, Anna Seniuk, Beata Fudalej, Grzegorz Kwiecień. Program uświetniły spektakle "Mój Molier" Andrzeja Seweryna i "Po co są matki?" Teatru Polonia w Warszawie w reżyserii Roberta Glińskiego z Pauliną Holtz i Joanną Żółkowską.

Wydarzeniem był "Ojciec" z Teatru Ateneum z Warszawie, w reżyserii Iwony Kempy. Zagrali: Marian Opania, Magdalena Schejbal, Przemysław Bluszcz, Paulina Gałązka, Dariusz Wnuk, Małgorzata Mikołajczak.

Gospodarze z Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu zaprezentował spektakl "Per Procura" w reżyserii Janusza Michalika.

Finał uświetnił koncert "VOO VOO symfonicznie" związanego rodzinnie z Nowym Sączem Wojciecha Waglewskiego i Sądeckiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Leszka Mieczkowskiego.

Obietnica sukcesu

Tak bogata aktywność teatralna zrodziła w Nowym Sączu potrzebę i ambicję jeszcze innej działalności - mecenasa kultury. Dzięki zaangażowaniu i wydatnej pomocy Urzędu Miasta Nowego Sącza i Miejskiego Ośrodka Kultury powstały trzy gwiazdorskie przedstawienia.

Pierwszą realizacją była "Obietnica poranka" w reżyserii Macieja Wojtyszki ze wspaniałymi rolami Anny Seniuk i Grzegorza Małeckiego. To adaptacja książki światowej sławy francuskiego pisarza Romaina Gary'ego, która w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. Błyskotliwy dialog głównych bohaterów - matki i syna, jest jak podróż, którą odbywamy z nimi od Moskwy przez Wilno, Warszawę po Paryż i Niceę. Matka pragnie, aby jej jedyny syn został doskonałym tancerzem, skrzypkiem, pisarzem, dyplomatą i bohaterem wojennym. On opowiada i komentuje - z humorem, nieraz z ironią, ale przede wszystkim z synowską miłością.



Jacek Cieślak
Rzeczpospolita online
23 listopada 2017