Teatr lalkowy - nie tylko do dzieci

Już za 10 dni rozpocznie się najważniejsze wydarzenie teatru lalkowego dla dorosłych w Polsce i jedno z najistotniejszych w Europie! Już po raz trzynasty zaprosi na przegląd najciekawszych przedstawień z całego świata. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek" potrwa od 7 do 14 października.

Teatry i twórcy ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Węgier, Holandii, Słowenii, Rosji czy Polski zaprezentują szerokie spektrum spojrzenia na teatr lalkowy. Z jednej strony będzie można obejrzeć historie ocierające się o baśń, z drugiej będące swego rodzaju reportażem. Część teatrów posłuży się tradycyjnymi środkami wyrazu, inne – nowymi technologiami łączącymi różne dziedziny sztuki.

Tak będzie w przypadku otwierającego XIII edycję Festiwalu „Lalka też Człowiek" słoweńskiego Moment Maribor z przedstawieniem „Victoria 2.0". To autorski projekt teatru przedmiotu i technologii video. Kto ma przyjaciół, atrakcyjnego partnera i świetny seks? Kto wie, czego chce i wie, jak to osiągnąć? Wreszcie – kogo kocha życie? Odpowiedzi na te pytania poszukuje przedstawienie balansujące na granicach dramatu i performansu, rzeczywistości i iluzji. Zupełnie inaczej niż „Pobudka", solowy spektakl Natalii Sakowicz inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm. Jego główna bohaterka powinna już dorosnąć i stać się kobietą. Powinna wiele rzeczy, a jeszcze więcej nie powinna. Tymczasem gubi się w lesie. W baśniowym otoczeniu przedstawiony zostaje temat kobiecości dzisiaj. Co łączy współczesną dziewczynę ze Śpiącą Królewną czy z Czerwonym Kapturkiem? Czy mają jeszcze wspólne tematy czy są sobie zupełnie obce?

W kolejnych dniach Festiwalu wystąpi m.in. Hilary Chaplain, która w „Ostatnim szczurze Terzina" opowiada o mrocznych czasach II wojny światowej. W mieście zamienionym przez nazistów w getto uwięziono wielu artystów żydowskiego pochodzenia. W konspiracji tworzyli oni kabarety, wystawiali opery czy pisali poezję. Paweł – główny bohater, poznaje Zofię – byłą artystkę berlińskiego kabaretu, wraz z którą uczy się jak przetrwać dzięki sztuce i humorowi. W spektaklu wykorzystano lalki oraz projekcje inspirowane kabaretem, malarstwem i poezją tworzoną w obozie koncentracyjnym Terezin.

„Lalka też Człowiek" to niepowtarzalna okazja do przekonania się, że teatr lalkowy skierowany jest nie tylko do dzieci. Za jego pomocą można poruszać tematy ważne, kontrowersyjne, trudne, bliskie dorosłemu człowiekowi. Lalka potrafi też wzruszyć do łez.

XIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek", 7-14 października, lokalizacje: Instytut Teatralny, Teatr Druga Strefa, Teatr "SOHO", Scena Współczesna - Teatr Tańca Zawirowania, Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem:rezerwacje@lalkatezczlowiek.eu Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 2 wejściówki na każdy spektakl.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu www.lalkatezczlowiek.eu oraz na fanpage'u www.facebook.com/lalkatezczlowiek/



(-) (-)
Materiał organizatora
29 września 2018