Teatr Na Woli i Laboratorium Dramatu na Dzień Teatru

Teatr Na Woli i Laboratorium Dramatu, 28 marca 2011 roku, wezmą udział w skierowanej do młodzieży akcji CHODŹ DO TEATRU! TISZ: TEATR I SZKOŁA. Tego dnia w obu teatrach odbędą się: projekcja spektaklu Teatru TV "Rewizor", spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i czytanie dramatu "Elektra" Sofoklesa

Program wydarzeń 28 marca 2011

Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

12.30 - projekcja spektaklu Teatru TV, pt. "Rewizor" w reż. Jerzego Gruzy ze znakomitą rolą Tadeusza Łomnickiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem, aktorką Anną Seniuk oraz Marią Bojarską (wdową po Tadeuszu Łomnickim). Spotkanie poprowadzi dr Maria Napiontkowa (która obecnie pisze książkę o Tadeuszu Łomnickim) z Instytutu Sztuki PAN. Rozmowa dotyczyć będzie pracy nad spektaklem.

O spektaklu:

Arcydzieło dramaturgii rosyjskiej i światowego teatru w inscenizacji Jerzego Gruzy.
W tradycji teatralnej utrwaliły się głównie dwa kierunki interpretacji. Pierwszy akcentował społeczne i historyczne realia utworu bezlitośnie demaskującego carską Rosję i stosunki panujące na prowincji. Drugi podkreślał to, co w satyrze Gogola ponadczasowe, odnoszące się do odwiecznych ludzkich przywar i tzw. układów funkcjonujących w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu. "My wszyscy z niego" - odkrywczą formułę Dostojewskiego o Gogolu można odnieść również do przedstawienia Jerzego Gruzy. Reżyser odżegnał się od wszelkiej rosyjskiej rodzajowości, zaufał tekstowi Gogola i znakomitemu aktorstwu wykonawców. Prototypem fałszywego rewizora miał być niejaki Płaton Wołkow. Petersburski frant i uwodziciel bawi przejazdem w prowincjonalnym miasteczku. Fatalny zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze skromnego urzędniczynę Chlestakowa za podróżującego incognito rewizora, "z najwyższego rozkazu" kontrolującego całą gubernię. Znajdujący się w poważnych tarapatach finansowych Chlestakow skwapliwie wciela się w przypisaną mu rolę… /materiały Teatru TV/

Laboratorium Dramatu:

17.00 - spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, dramatopisarzem, tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody NIKE.
19.00 - aktorskie czytanie „Elektry” Sofoklesa w cyklu "Toksyczna Rodzina Antyczna".

Czytanie reżyseruje Joanna Grabowiecka. Występują: Grażyna Barszczewska, Klara Bielawka, Wiktoria Gorodecka, Irena Jun, Michał Czernecki, Włodzimierz Press, Dariusz Siastacz. Po czytaniu dyskusja z udziałem filologa klasycznego dr Zbigniewa Kadłubka, psychologa dr Cezarego Żechowskiego i Tadeusza Słobodzianka.

Czytanie odbywa się w ramach cyklu „Toksyczna rodzina antyczna”, który przedstawia podstawowe mity eksploatowane w tragedii greckiej – tebański i trojański – w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc na projekcję i spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem o godzinie 17:00.
Projekcja w Teatrze Na Woli: bilety@teatrnawoli.pl; 22 632 24 78
Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem w Laboratorium Dramatu: rezerwacja@labodram.pl; 663 741 903
Pomysłodawca akcji, zorganizowanej z okazji 50 Międzynarodowego Dnia Teatru jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.



(-)
Materiały Tetru
23 marca 2011
Spektakle
Rewizor