Teatr Rozbark przypomina o historii lokalnej

W piątek, 8 października, o godzinie 16.30 Teatr Rozbark organizuje spacer performatywny „Rozbark. Nic się nie zmienia?" De facto będzie to spektakl uliczny z muzyką na żywo. Artyści wraz z towarzyszącymi im widzami przejdą ulicą Witczaka w Bytomiu.

Teatr Rozbark w rozpoczętym niedawno nowym sezonie artystycznym 2021/2022, któremu nadano tytuł „CZAS RYBY" będzie się zajmował nie tylko produkcją i prezentacją spektakli teatralno-tanecznych. Ważnym aspektem aktywności instytucji jest bowiem także działalność społeczna, którą zajmuje się Teatr Integra oraz edukacja i prowadzenie zajęć taneczno-teatralnych dla osób w każdym wieku. Jednak to nie wszystko. Jak zapowiadają przedstawiciele instytucji, działającej w dawnej cechowni KWK „Rozbark", Teatr oprócz wielowymiarowej działalności artystycznej i stałych zajęć edukacyjnych po raz drugi będzie realizować projekt Tradycje Rozbarskie.

Teatr bez historii? To niemożliwe. Sztuka teatralna obficie czerpie z dziedzictwa kulturowego, twórczo przetwarza poszczególne jego elementy, tworząc oryginalne dzieła. Artyści bytomskiego teatru tańca zdecydowali się na realizację przedsięwzięć związanych z popularyzacją dziejów „małej ojczyzny". W ramach tej troski o historię i pamięć, Teatr zorganizował już m.in. wystawę fotograficzną rozstrzygającą konkurs „Rozbarczanie na starej fotografii". Przedsięwzięcie to jest jednym z modułów projektu pt.: „Tradycje Rozbarskie – Kontynuacja 2021". W planach są jeszcze spacery historyczne ulicami Bytomia, spacer performatywny i warsztaty teatralne dla młodzieży, które zwieńczone zostaną spektaklami nawiązującymi do historii lokalnej Rozbarku, jego tradycji i kultury.

- To kolejna odsłona cyklu „Tradycje Rozbarskie". Tym razem zapraszamy Państwa na teatralny spacer ul. Witczaka oparty na opowieściach mieszkańców Bytomia. Wędrując główną ulica Rozbarku, a nieraz i zaglądając w podwórka i boczne uliczki, opowiemy o czasach, gdy wszystko było zupełnie inaczej – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Spacer odbędzie się w piątek, 8 października, o godzinie 16.30. Zbiórkę uczestników przewidziano na ulicy Witczaka w Bytomiu, tuż przy garażach znajdujących się nieopodal Hotelu Rezydencja. Uchylając rąbka tajemnicy, przedstawiciele Teatru zdradzają, że będzie to wędrowny spektakl z muzyką na żywo zagrany w dwóch językach polskich – tym, którym mówimy oraz w Polskim Języku Migowym.

Spacer stanowi wspólną inicjatywę Teatru Rozbark, Fundacji Inqubator Teatralny oraz Projektu Migawki. Kuratorem przedsięwzięcia jest Łukasz Wójtowicz, a za scenariusz i reżyserię odpowiada Grzegorz Grecas. Z kolei scenariusz w PJM i ruch sceniczny to zasługa Madi Rostkowskiej, z kolei muzykę przygotowała Katarzyna Jackowska-Enemuo. Konsultacji merytorycznej udzielił znany bytomsko-piekarski społecznik i miłośnik historii lokalnej - Leon Wostal.

W spektaklu wystąpią: Julia Lewandowska, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Madi Rostkowska, Szymon Michlewicz-Sowa oraz Daniel Zych. Przedsięwzięcie zostało dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra" oraz ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.



Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
7 października 2021