Teatr Śląski dla Skolimowa
W najbliższą sobotę odbędzie się Metropolitalna Noc Teatrów. Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego przygotował dla publiczności urozmaicony program: wystawi "Zagraj to jeszcze raz, Sam" W. Allena oraz "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" W. Szekspira. Widzowie będą mogli również uczestniczyć w happeningu artystycznym, zobaczyć "Transwizje" oraz zwiedzić niedostępne na co dzień części budynku. Teatr zamierza tego dnia nie tylko dostarczyć niezapomnianych wrażeń śląskiej publiczności, ale także uczynić coś na cele dobroczynneW związku z tym zaplanowano licytację, z której dochód zostanie przekazany na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich im. Wojciecha Bogusławskiego w Skolimowie. Współorganizatorem jest Fundacja Przyjaciół Skolimowa, a spiritus movens tego przedsięwzięcia jest jej założyciel, prezes, przyjaciel wielu aktorów i dobry duch Skolimowa Artur Andrys.
Teatr Śląski przeznaczył na aukcję unikalne rekwizyty ze spektakli. Będzie można zakupić między innymi czaszkę, którą wykorzystywano w sztuce „Czaszka z Connemary”, olbrzymi świecznik z „Badenheimu”, równie imponującą maskę z „Lizystraty” czy też miecz z widowiska przygotowanego z okazji 85. rocznicy powrotu Górnego Śląska do macierzy. Pojawią się także inne, bezcenne przedmioty bezpośrednio związane z funkcjonowaniem teatru, a wśród nich stare afisze, programy teatralne, pocztówki, katalogi z wystaw J. Dudy-Gracza i J. Moskala - stanowiące same w sobie małe dzieła sztuki. Trzecią grupę stanowią przedmioty przygotowane specjalnie na obchody stulecia Teatru Śląskiego: filiżanki, wyjątkowy talerz, kalendarze, pamiątkowe albumy ze zdjęciami Wojciecha i Macieja Plewińskich.
W jaki sposób wziąć udział w akcji charytatywnej? Wszystkie rzeczy zostaną wycenione i wystawione na przygotowanym stoisku w foyer przy Dużej Scenie. Od godziny 17 będzie można przyjść, zobaczyć, ewentualnie zakupić dany przedmiot. Pieniądze powędrują do specjalnej skarbonki – istnieje także możliwość przekazania dowolnych datków na Dom Aktora w Skolimowie. Każdy gest ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania podwarszawskiego ośrodka, gdzie rezydują aktorzy w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Można więc nie tylko pomóc, ale również wzbogacić się o niepowtarzalne, wyjątkowe przedmioty związane z Teatrem Śląskim w Katowicach.
Monika Wycykał
Dziennik Teatralny Katowice
18 września 2010