Teatralna historia Radomia

Dzisiaj ma miejsce inauguracja 13. Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Rozpocznie się on od Spaceru Teatralnego przygotowanego i opracowanego przez Annę Kulpę, podczas którego zobaczyć będzie można osiem miejsc związanych z teatralną historią Radomia.

Na trasie przewidziane są takie lokacje jak Rynek, Hotel Europejski, Dawny Teatr Letni czy Resursa Obywatelska. Autorka spaceru – Anna Kulpa, kierownik literacki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – chce, by uczestnicy spaceru poznali te obiekty od niecodziennej, kulturowej strony.

W historii radomskiej tradycji teatralnej sięgającej XVIII wieku przewijało się wiele znanych nazwisk, między innymi Eugeniusz Bodo czy Tadeusz Kantor. Pierwszy z nich występował solowo w Teatrze Rozmaitości, którego scena przez pewien czas znajdowała się we wspomnianym gmachu Resursy Obywatelskiej; drugi z nich przygotowywał scenografię do jednej z głośniejszych premier z tamtych czasów.

Radomski spacer jest częścią projektu, zainicjowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Jest to niecodzienna propozycja poznania historii nie tylko teatru polskiego, ale też miasta.

Początek spaceru ma miejsce w dniu dzisiejszym, o godzinie 11, spod gmachu teatru. Wstęp darmowy. A już wieczorem, o 18.00, odbędzie się oficjalne rozpoczęcie festiwalu, zainauguruje go „Operetka" w reżyserii Andrzeja Dziuka, z zakopiańskiego Teatru Witkacego.



Jan Gruca
Dziennik Teatralny
20 października 2018