Teatralny Dzień Dziecka w Szekspirowskim

Spektakl „Alicja po drugiej stronie lustra" pojawi się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 31 maja i 1 czerwca. Przedstawienie dla dzieci, stworzone przez Teatr PAPAHEMA, operuje środkami teatru formy i zabiera widzów w niezwykły świat fantazji, która miesza się z rzeczywistością.



Spektakl oparty jest na dwóch częściach prozy autorstwa Lewisa Carrolla. To opowieść o wędrówce Alicji po wyjątkowym miejscu. Świat, który pokazuje bohaterka, zamieszkują niezwykłe postaci, będące uosobieniem postaw, z którymi dziecko musi nauczyć się konfrontować. Spotkania z nimi zmuszają dziewczynkę do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie „kim jestem?".

„Alicja po drugiej stronie lustra" to żywiołowe przedstawienie Teatru PAPAHEMA, założonego w 2014 roku przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. To ich pierwsza produkcja dla dzieci. Reżyser sztuki i autor adaptacji scenicznej tekstu – Piotr Jaszczak, podkreśla, że przedstawienie inspirowane jest dwiema częściami książki o przygodach Alicji, stąd mnogość motywów, postaci czy zdarzeń, które spotkać można w Krainie Czarów.

W tej pełnej humoru opowieści prezentowane są przeróżne środki teatru formy. Wykorzystane zostały, rzadko stosowane w polskich teatrach, tintamareski, czyli lalki, które łączą twarz aktora z lalkowym tułowiem. Sięgnięto także po elementy sztuki kuglarskiej tj. szczudlarstwo, profesjonalne sztuczki cyrkowe czy pokazy laserowe. Wielość elementów, oddaje niezwykłość świata, zrodzonego w wyobraźni autora – Lewisa Carrolla.

– Sam fakt przebywania w zaczarowanej krainie nasuwa magiczne rozwiązania, które naszym zdaniem byłyby zdecydowanie mniej atrakcyjne, gdyby nie lalki. Z kolei użycie tintamaresek pozwala nam na konfrontację bohaterki z resztą stworów spotykanych na drodze, a także jest dobrym punktem wyjścia dla jednej z kultowych scen powieści, czyli zmniejszania i zwiększania się Alicji – wyjaśnia Paulina Moś, odgrywająca rolę Alicji.

Autorem lalek, projekcji scenicznych, a także scenografii spektaklu jest Mateusz Mirowski. Całość spektaklu dopełniają stworzone przez Adama Królikowskiego kostiumy.

Choć spektakl dedykowany jest głównie młodszej widowni, zainteresuje również dorosłych widzów, dla których będzie okazją, by cofnąć się do lat dziecięcych.

Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Partnerem spektaklu jest Miasto Białystok.

Spektakle w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim:

31 maja, godz. 18.00
1 czerwca, godz. 10.00



Agnieszka Staniszewska
Gdański Teatr Szekspirowski
10 maja 2022