To będą bardzo długie urodziny

To będą bardzo długie urodziny – sprawdź pierwszy krok 30. edycji Malty.

Performatywna podróż kajakiem przez „Dzikie Strumienie", monodram Krystyny Jandy na mobilnej scenie, debata z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim w Fundacji Malta – stawiamy pierwszy „krok" festiwalu Malta „w czasie zarazy". Urodzinowa edycja będzie rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście i potrwa aż do jesieni. Zapraszamy na pierwsze wydarzenia!

Festiwal Malta to najprawdopodobniej pierwszy festiwal w Polsce w czasie pandemii, który sprawdza formułę poza siecią, z publicznością i dla miasta – z miłości do teatru i sztuki. Tegoroczny festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia.

Program został podzielony na „kroki", które ogłaszane będą w dwutygodniowych odstępach, tak, aby wydarzenia dostosowane były do aktualnych warunków i spełniały zasady bezpieczeństwa związane z pandemią. Dzisiaj uruchamiamy pierwszy krok, kolejne ogłoszenie programu 30 czerwca.

W trzy dni kajakiem przez „Dzikie Strumienie" – oglądaj na żywo podróż Mateusza Kowalczyka

Festiwal Malta rozpoczyna projekt Generatora Malta „Dzikie Strumienie" – Mateusz Kowalczyk podejmie próbę przepłynięcia na zbudowanym z butelek kajaku trzech strumieni: Bogdanki, Różanego Potoku i Strumienia Junikowskiego. Artysta chce zbadać stan tych cieków, zebrać dokumentację fotograficzną odcinków potrzebujących interwencji określonych służb, poznać ich walor przyrodniczy oraz kontekst społeczny, historyczny, aktywistyczny.

Całą podróż – która potrwa od środy 24 czerwca do piątku 26 czerwca – można obserwować na żywo poprzez transmisję w mediach społecznościowych festiwalu Malta. Streamingowi towarzyszyć będzie mapka pokazująca aktualną lokalizację artysty, pojawiać się będą także komentarze ekspertów.

Harmonogram:
24.06 od godz. 10:00 – Bogdanka
25.06 od godz. 10:00 – Różany Potok
26.06 od godz. 9:00 – Strumień Junikowski

Czy pandemia jest źródłem kultury? Odpowiedzą Przemysław Czapliński i Cezary Michalski – zaczynamy Forum: debaty w Fundacji Malta

Zamknięte muzea, kina, teatry. Odwołane imprezy. Z jednej strony koronawirus uderzył w świat kultury, z drugiej pokazał, że to właśnie kultura ratuje nas w okresie izolacji. Czy pandemia przyspieszyła to, co i tak nas czekało? Jak radykalne zmiany przyniosła? Odwracalne, nieodwracalne? Kto skorzysta na epidemii?

Zapraszamy na pierwszą debatę w ramach Forum, która odbędzie się 24 czerwca o godz. 17:00. W Fundacji Malta o „Pandemii jako źródle kultury" rozmawiać będą Przemysław Czapliński i Cezary Michalski. Spotkanie będzie można oglądać na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta (Facebook lub YouTube).

Uprzejmie informujemy, że nastąpiła zmiana prowadzącego – z przyczyn niezależnych od organizatora Michał Nogaś nie poprowadzi spotkania. Z gośćmi porozmawia Aleksandra Przybylska, zastępczyni redaktorki naczelnej „Gazety Wyborczej Poznań".

Krystyna Janda jako kura domowa?! Pierwszy przystanek mobilnego teatru na Osiedlu Powstań Narodowych

Kultowym monodramem Krystyny Jandy „Shirley Valentine" rozpoczniemy cykl plenerowych spektakli teatralnych. Artystka wystąpi 25 czerwca o godz. 18:00 na Osiedlu Powstań Narodowych. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, całego wydarzenia będzie można posłuchać na żywo na falach Radia Afera 98.6FM. Do uczestnictwa w wydarzeniu zachęcamy mieszkańców pobliskich bloków, którzy będą mogli oglądać spektakl ze swoich okien i balkonów – przy scenie ustawione będą trzy telebimy.

Shirley Valentine w brawurowym wykonaniu jednej z najbardziej uznanych polskich aktorek jawi się jako sympatyczna, żywiołowa kobieta, buntująca się przeciw osamotnieniu, nudzie i przypisanej jej przez życie roli. Otwarcie wyznaje: „Wiesz, co ja sobie całe życie mówiłam? Dzieci dorosną, to ja se stąd pójdę. Dzieci dorosły, a ja co? Nie mam gdzie iść! A poza tym to wiesz, co ludzie mówią? Po czterdziestce to tak, jakby już wszystko było i nic człowieka nie rajcuje. Tylko że u mnie to szybciej poszło! Ja to się tak czułam, jak miałam 25!". Pewnego dnia znudzona żona przy mężu postanawia wszystko zacząć od nowa. Zamiast mówić: „Boże, mam 42 lata", woli krzyknąć: „Shirley, masz dopiero 42 lata, jak to cudownie!". Przedstawienie, jakkolwiek opowiada o nieudanym małżeństwie, jest znakomitą zabawą, zaprawioną zadumą nad zawikłaniami losu.

W następnych tygodniach na mobilnej scenie będzie można zobaczyć spektakle Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka oraz spektakl-niespodziankę alternatywnego teatru.

Zrób z nami festiwal! Trwa nabór dla artystek i artystów z Wielkopolski

W ręce wielkopolskich artystek, artystów i grup twórczych oddajemy przestrzeń festiwalowego miasteczka, które stanie w lipcu na Wilczaku. Chcemy wesprzeć lokalne środowisko artystyczne, które z powodu pandemii znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Do 30 czerwca trwa nabór, w ramach którego można nadsyłać propozycje koncertów, spektakli, happeningów, performansów, warsztatów dla dzieci lub dorosłych, czytań performatywnych.

Wybrane projekty zostaną zrealizowane w ramach festiwalu Malta w przestrzeni miasteczka festiwalowego, które w dniach 22-26 lipca stanie na Wilczaku. Planujemy zaaranżować tam całodzienne działania muzyczne, performatywne i warsztatowe; wykorzystać nie tylko scenę, ale także łąkę, na której stworzymy nowe, tymczasowe miejsce dla kultury w plenerze. Aby wziąć udział w naborze, należy wypełnić zgłoszenie (do pobrania TUTAJ) i przesłać je na adres marta.krawczyk@malta-festival.pl do 30 czerwca. Szczegóły dotyczące naboru znajdują się w regulaminie.

Jak wywołać „Gęsią skórkę"? Zapisz się na warsztaty ruchowe Małgorzaty Myślińskiej

Czym jest gęsia skórka? Jaką funkcję pełni? Jak ciało reaguje na temperaturę wody, piasku, kamieni? Jakie towarzyszą nam rytuały plażowania? Pyta artystka wizualna i filozofka Małgorzata Myślińska oraz zaprasza na warsztaty ruchowe nad Strzeszynkiem, które odbędą się 8 i 9 lipca.

Pytania: „jaka jest woda?" oraz odpowiedzi: „zimna" / „ciepła" (lub „mokra"), stanowią lokalny rytuał wpisany w doświadczenie plażowania w szczycie sezonu. Deklaracjom tym towarzyszą często takie symptomy jak: grymas twarzy, drżenie ciała, zgrzytanie zębami czy gęsia skórka.

Zapraszamy na warsztaty ruchowe „Gęsia skórka" nad Strzeszynkiem, podczas których będziemy przyglądać się i bawić wspomnianymi rytuałami i symptomami. Zbadamy reakcje naszych ciał wobec temperatury wody, piasku, kamieni, pomostu, sprawdzimy, jak nasze plażowe nawyki wpływają na relacje w grupie i organizację nadjeziornego „legowiska".

Warsztaty odbędą się 8 i 9 lipca nad Jeziorem Strzeszyńskim. Aby wziąć w nich udział należy wysłać zgłoszenie na adres: sonia.borkowicz@malta-festival.pl. Zapraszamy osoby powyżej 15. roku życia, bez względu na stopień zaawansowania czy sprawność fizyczną.

Robimy razem festiwal! Sztuka bycia razem dzięki Partnerom i Sponsorom Festiwalu Malta

Malta Festival Poznań to festiwal z 30-letnią tradycją, młody duchem i wiecznie ciekawy. Istnieje, aby rzucać wyzwania, prowokować i ożywiać, a co najważniejsze, istnieje, aby inspirować nowe sytuacje, nietypowe mariaże światów, które mogą spotkać się w jednym miejscu i wyznawać te same potrzeby i wartości. Festiwal Malta istnieje od lat dzięki ludziom wiary, którzy stoją za jego organizacją, dzięki wolontariuszom i wolontariuszkom, zespołowi Fundacji Malta oraz firmom partnerskim i sponsorom. Tym bardziej „w czasie zarazy", dziękujemy za zaufanie i możliwość zorganizowania spotkania za sztuką i bycia razem w nowej formule, którą nazywamy „kroczącą Maltą".

Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wieloletnich, poznańskich sponsorów, jak Autostrada Wielkopolska, Kulczyk Investments, Tempus Leasing czy Kompania Piwowarska, którzy inwestują w działalność społeczną i wspierają nas szczególnie w tym trudnym czasie.

– Kiedy wirus uderzył w nas lockdownem i zatrzymaniem świata, wszystko się zmieniło. W kwietniu – odwołując pierwotną datę festiwalu – obiecaliśmy, że Malta się odbędzie, że obsypiemy Publiczność urodzinowym konfetti i dobrymi emocjami. Dziś możemy powiedzieć, że pomysłów na Maltę „w czasie zarazy" było kilka, a planowanie festiwalu w ciągle zmieniających się warunkach było nielada wyzwaniem. Ze wsparciem przyszli wieloletni Przyjaciele Malty – mówi dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Tygiel, miejskość, łączenie wątków i form, współpraca z lokalnymi środowiskami i partnerami, miasto jako temat dla sztuki, multidyscyplinarność – to wartości stale obecne na Malcie i tworzące jej filozofię. Cechą szczególną Malty jest także jej otwartość na zmiany i czujne przyglądanie się własnej misji. Wierzymy, że te wartości dzielimy od pięciu lat z Autostradą Wielkopolską – Sponsorem Głównym jubileuszowej edycji Malty, który w swojej misji i działalności społecznej dużą wagę przykłada do kultury. Rozumianej wielopłaszczyznowo – jako obcowanie ze sztuką i teatrem, wspieranie tych dziedzin życia, ale także kulturą jazdy i poruszania się po drogach.

Podążając za hasłem „Kierujemy się kulturą!" jedziemy razem z nimi tą drogą pełną sztuki, zaangażowania i wiary. To nasza wspólna droga do kulturalnych doświadczeń i sztuki bycia razem w bezpiecznych, komfortowych warunkach.



(-) (-)
Zespół Malta Festival Poznań
25 czerwca 2020