To będą hity nadchodzącego tygodnia

Teatr Mumerus jak każdego lata zaprasza na swój nowy spektakl. Tym razem premierową " Historyję barzo cudną" zobaczymy w sobotę i niedzielę na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.

W tym tygodniu miłośnicy mocnego brzemienia wypełnią na pewno widownię Tauron Areny. W końcu nie często zdarza się, by grał u nas legendarny Iron Maiden. Nie zabraknie też dobrego jazzu. Nawet teatromani, mimo sezonu ogórkowego, znajdą coś dla siebie

"Historyja barzo cudna"

I od teatru, jak zwykle, zaczynamy. Teatr Mumerus jak każdego lata zaprasza na swój nowy spektakl. Tym razem premierową " Historyję barzo cudną" zobaczymy w sobotę i niedzielę na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego. Opowieść o stworzeniu świata, grzechu pierworodnym, wygnaniu Adama i Ewy z raju i upadku aniołów stworzył Wiesław Hołdys. Reżyser, scenarzysta, autor scenografii oparł się na fragmentach takich tekstów jak: "Historyja barzo cudna o stworzeniu nieba i ziemie" Hieronima Szarfenberga, "Postępek prawa czartowskiego przeciw rodzajowi ludzkiemu" Cypriana Bazylika i "Sejm piekielny" Ianuriusa Sowirzaliusa. W przedstawieniu zobaczymy: Ewę Bregułę, Annę Lenczewską, Jana Mancewicza, Roberta Żurka oraz Agnieszkę Dziedzic. Kostiumy i rekwizyty przygotowała Katarzyna Fijał, a instalaq'e sceniczne Tadeusz Przybylski.

John Scofield

Na tego artystę czekają fani jazzu z niecierpliwością. John Scofield wystąpi w Krakowie z okazji 3. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Światowej sławy gitarzystę usłyszymy razem z wybitnym pianistą Johnem Medeskim. Zagrają oni w towarzystwie Big Bandu Konglomerat, pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka. Wybór tych artystów do koncertu galowego nie jest przypadkowy, wszak Scofield to jeden z tych amerykańskich gigantów, którzy w 1978 r. nagrali ze Zbigniewem Seifertem jego słynny album "Passion". Jego sobotni koncert w kinie Kijów poprzedzi prezentacja zwycięzców konkursu.

Summer Jazz Festiwal

Jazzowe święto trwa też w Piwnicy pod Baranami. Przez najbliższe dni usłyszymy tu takich wykonawców jak: MaBaSo - Maseli/Barański/Solti, Anthimos Apos-tolis/Piotr Schmidt Electric Project, Wojciech Myrczek & Paweł Tomaszewski, Aga Zaryan & Michał Tokaj, Józef Skrzek/Puma Piasecki/Michał Dziewiński -Stories". A 31 lipca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystąpi Urszula Dudziak.

Iron Maiden

To miło wiedzieć, że Kraków wreszcie jest jednym z przystanków, na trasie światowych zespołów i to niezależnie od tego, czy się ich muzyki słucha czy nie. Tak dzieje się w przypadku Iron Maiden, grupy, która dzisiaj i jutro wystąpi wTauron Arenie. Muzycy są właśnie w trasie pod hasłem "Legacy of the beast world tour". Pomysł na nią został zainspirowany grą komórkową i komiksem o takiej samej nazwie. Dlatego scenografia koncertu zawiera wiele różnych, ale powiązanych ze sobą "światów", a lista utworów obejmuje materiał z lat '80 z kilkoma niespodziankami z późniejszych albumów i ostatniej niedawno nagranej płyty.

Tak o tym, co będzie się działo, mówi menadżer Iron Maiden, Rod Smallwood: - Nasi fani wiedzą, że przeplatamy trasy poświęcone nowym albumom z trasami pełnymi historii i hitów. Uwielbiamy pracować w ten sposób z wielu powodów, nie tylko dlatego, że daje to zespołowi możliwość zagrania zarówno nowego materiału, jak i starych, utworów. Dzięki temu trasy pozostają świeże, nie tylko dla fanów, ale również dla zespołu.

Tydzień Piosenki w Krakowie

Tego lata na scenie Akademii Sztuk Teatralnych zaprezentują

się artyści związani z teatrem Loch Camelot, Piwnicą pod Baranami, a także Pracownią Piosenki Michała Zabłockiego. Już w najbliższą środę zaśpiewa Aga Dyk. Wokalistka zespołu Brathanki tym razem przedstawi się publiczności w solowym repertuarze. W premierowym koncercie "Odlot na Dominikanę" wsparli ją tekstowo Michał Zabłocki i Aneta Stokes, a muzycznie Marek Kościkiewicz, Marcin Nierubiec, Marcin Ku-czewski i Marcin Cyzowski.

Drugi dzień festiwalu (2 sierpnia) to spotkanie z Anną Szałapak. Pamięć artystki, która odeszła w ubiegłym roku, uczci zespół pod przewodnictwem Jaśka Kuska. 3 sierpnia zaprezentują się artyści teatru Loch Camelot, a następnego dnia Piwnicy pod Baranami. Na zakończenie festiwalu wysłuchamy niecodziennej muzycznej opowieści o niezwykłej kobiecej. W jazzowym poemacie zatytułowanym "Bona Sforza d'Aragona, czyli jak zaczęła i skończyła polska królowa" z legendarną postacią zmierzą się Katarzyna Cygan i Marcin Sianko, prowadzeni słowami Michała Zabłockiego i muzyką Kuby Stankiewicza.

Niepoczytalna

A w kinach najnowszy film Stevena Soderbergha. "Niepoczytalna" to opowieść o młodej kobiecie (Claire Foy), która wyjeżdża z rodzinnego miasteczka, by uciec od traumatycznej przeszłości i rozpocząć nowe życie.

Gdy wbrew swej woli zostaje zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, musi stawić czoło największemu lękowi. Nie wiadomo, czy wszystko, co ją spotyka, dzieje się naprawdę, czy też stanowi wytwór jej wyobraźni. Nikt jej nie wierzy i nie może lub nie chce pomóc. Nie ma więc innego wyjścia, jak wziąć sprawy w swoje ręce i wkroczyć do akcji niezależnie od tego, jakie mogą być konsekwencje jej działań -dla niej samej i dla ludzi z jej otoczenia.



Magda Huzarska-Szumiec
Polska Gazeta Krakowska
28 lipca 2018
Portrety
Wiesław Hołdys