Transpolonia, czyli tajemniczy rejs wakacyjny

Jeśli pragniecie na koniec wakacji zaznać w stolicy łechtającej intelekt rozrywki, wybierzcie się w szalony rejs z biurem podróży "Trauma Travel" - nie pożałujecie.

W 2012 r. Michał Walczak i Maciej Łubieński wraz z kompanią aktorów oraz muzyków zainicjowali w klubokawiarni Chłodna działalność hipsterskiego kabaretu społeczno-polityczno-egzystencjalnego o wdzięcznej nazwie Pożar w Burdelu. Luźną fabułę kolejnych odcinków tworzą niezwykłe przygody wesołej trupy postaci odzwierciedlających rodzimą współczesność w rodzaju HGW, Podpalacza Tęczy, Duszpasterza Hipsterów czy pary Lemingów z Wilanowa, którym przewodzi były importer niemieckich samochodów używanych i organizator targów erotycznych, obecnie wzięty impresario Burdeltata (w tej roli niezmiennie Andrzej Konopka). W każdym odcinku twórcy serwują widzom zestaw dowcipnych, świetnie wykonanych numerów wokalno-aktorskich, z pogranicza stand-upu, teatru lalek i starej dobrej burleski.

"Trauma Travel" opowiada historię inżyniera Zdzisława (Tomasz Drabek) oraz Pauli (Monika Babula), mieszkańców Wilanowa zmęczonych upałem i politycznymi protestami. Chcąc ratować związek, Paula i Zdzisław wyruszają w upragniony i dość tajemniczy rejs wakacyjny na pokładzie narodowego liniowca Transpolonia. Choć na kameralnej scenie Teatru WARSawy króluje urokliwy kicz, a wszystkim doskwiera upał, dwie godziny rejsu mijają w mgnieniu oka.

Groźny dowódca Transpolonii, Kapitan Łupaszka (Filip Kosior), śpiewa o trudach kariery żołnierza wyklętego, kryjąca mroczny sekret prawicowa travelerka, szowinistka i seksuolożka Vicky Krystyna Hajek Malinowska (Katarzyna Kwiatkowska) prowadzi z pokładu liniowca reality show dla TVP, zaś rozrywki dostarczają pasażerom występy teatrzyku tresowanych zarodków, podopiecznych makabrycznego ginekologa-ekshumatora Docenta Zgliszczaka (znakomity Wojan Trocki). "Zachodem rządzą tchórze, miernoty, Polska dla Trumpa jest sercem Europy; Niech się lewacy z traum waszych śmieją; Ja was wystawię na Broadwayu" - kusi pasażerów rejsu prezydent ze złotą grzywką i nienasyconym libido. Są jeszcze śpiewające Kleszcze i bohaterska Ośmiorniczka Powstanka ratująca świat.

Twórcy Pożaru kpią nie tylko z rodzimych traum, cierpiętnictwa i martyrologii, ale i z własnych artystycznych pretensji - w jednej ze scen Paula i Zdzisiu z rozgoryczeniem komentują kolejną teatralną nagrodę dla wylegującego się na Azorach Andrzeja Konopki, czyli Burdeltaty. Jak na dobry kabaret przystało, nie zabrakło w "Trauma Travel" także odrobiny lirycznego spleenu. Lena Piękniewska w melancholijnej balladzie "Nie-warszawa" pięknie śpiewa o boleśnie naznaczonym historią mieście, akompaniuje jej przy tym na perkusji zachwycający Marcin Wippich. W poruszającej scenie czarnoskóry artysta Buba Badjie Kuyateh śpiewa wraz z artystami kabaretu o "dzieciach oceanu": "Z ojczyzny wygnani sprzedajemy pieśni, handlujemy baśniami; Mamy mapy, kompasy; Skarbów pełne odmęty; (...) Skrzypią maszty i reje; W rozprute wciąż żagle, podwodny wiatr wieje".

Bezpretensjonalne aktorstwo, zgrabne teksty reagujące na dziwaczną rzeczywistość, a przede wszystkim świetne muzyczne aranże autorstwa Wiktora Stokowskiego i Michała Górczyńskiego sprawiają, że każda premiera Pożaru staje się wydarzeniem.



Michał Centkowski
Newsweek Polska
23 sierpnia 2017
Spektakle
Trauma Travel