Tropy Łazarewicza

Oto czym będzie żyła kultura w 2018 roku.

Oto czym będzie żyła kultura w 2018 roku.

1. "Vernon Subutex", reż. Wiktor Rubin, Teatr im. Juliusza Słowackiego, od 5 stycznia

We Francji powieść "Vernon Subutex" uznano za uderzająco trafną diagnozę współczesnego społeczeństwa. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że podobnych recenzji doczeka się w Polsce. Przemoc wobec kobiet, bezdomność, wykluczenie, bieda, rozpad więzi - to niektóre wątki pojawiające się w spektaklu.

___

2. Oscar i Złoty Glob dla polskiej produkcji? Styczeń - marzec "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest nominowany do Złotych Globów, a media typują go jako kandydata do Oscara. Czy marzenia staną się prawdą, przekonamy się wkrótce - rozdanie Złotych Globów 7 stycznia, a lista oscarowych nominacji ma być ogłoszona również w okolicach tej daty (wręczenie w marcu).

___

3. "Dom Bernardy A.", reż. Alejandro Radawski, Stary Teatr, 20 stycznia

Pierwszy spektakl w Starym przygotowany pod rządami Marka Mikosa. Oczekiwanie jest mocno zabarwione niepokojem. Po pierwsze, na premierę przyszło nam czekać niemal sześć miesięcy, w czasie których z teatru dochodziły informacje o nieudanych próbach współpracy z kolejnymi reżyserami. Po drugie, w obsadzie pojawia się tylko jedna aktorka Starego - Ewa Kolasińska. Jednak o efektach nie ma co wyrokować przed premierą.

___

4. "Masara", reż. Stanisław Mojsiejew, Stary Teatr, od 17 lutego

O ile "Dom Bernardy A." będzie spektaklem kameralnym, o tyle "Masarę" zaplanowano jako spektakularną premierę na Dużej Scenie teatru. Próby już się zaczęły, a w jednym z wywiadów aktor, Juliusz Chrząstowski, określił spektakl jako "totalny hardcore", gdzie w pierwszej scenie do mieszkania stereotypowej rodziny wpada przez sufit fotel lotniczy z półnagą kobietą-trupem.

___

5. Teraz komiks! MNK, od 2 marca

Jeśli komiksy mogą traktować o przemocy domowej czy historycznych wydarzeniach, jeśli powstaje komiksowa wersja Biblii, a gazety w rubryce "Kultura" regularnie zamieszczają recenzje obrazkowych historii, nikogo nie powinno dziwić, że ten gatunek coraz częściej trafia też do muzeów. MNK wpisując się w ten trend chce zaprezentować historię komiksu od lat 70. do dzisiaj. Na wystawie znajdziemy około 700 obiektów: szkiców, albumów z ilustracjami, katalogów, czasopism i przedmiotów codziennego użytku

___

6. "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej", Cezary Lazarewicz, wyd. Czarne Poszlakowy proces w sprawie Gorgonowej - guwernantki oskarżonej o zabicie 17-letniej Lusi, był jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych II RP. Czy prowadzone po niemal stu latach reporterskie śledztwo Łazarewicza (laureata Nike 2017 za "Zęby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka") rzuci na nią nowe światło? Przekonamy się za kilka miesięcy.

___

7. Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989, MNK, od 6 kwietnia

O ile do wystaw i publikacji poświęconych wzornictwu w PRL zdążyliśmy się już przyzwyczaić (a nawet lekko się nimi przesycić ), o tyle dizajn po 89. to temat wciąż nie do końca opisany. Twórcy ekspozycji w MNK zbadają motywacje projektantów, będą tropić w ich pomysłach echa modernizmu i ludowości oraz analizować wpływ przemian politycznych i obyczajowych - z wejściem do UE na czele - na stosowane rozwiązania.

___

8. "Zimna wojna" Paweł Pawlikowski, data premiery nieznana

Reżyser nagrodzonej Oscarem "Idy" w swoim najnowszym filmie wraca do stalinowskiej Polski. Tym razem historia ma być dużo prostsza: młoda piosenkarka z ludowego zespołu przeżywa nieszczęśliwą miłość. Na ekranie: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza i Janusz Głowacki.

___

9. Nowy film Wojciecha Smarzowskiego, data premiery nieznana

"Opowieść o aferach w polskim kościele, a w rolach głównych Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos i Jerzy Trela" - na razie tyle wiadomo o filmie, nad którym od kilku miesięcy pracuje Smarzowski. Tym razem producenci są wyjątkowo tajemniczy, jednak już na podstawie tych strzępków informacji można spodziewać się, że będzie to jeden z najbardziej skandalizujących tytułów 2018 roku.

___

10. Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rocznica zapewne zaowocuje wysypem spektakli, publikacji, wystaw i produkcji o patriotycznej tematyce. Na razie najwięcej wiadomo o filmowych planach: już 1 stycznia ruszyła emisja serialu "Korona królów", na jesień zaś planowana jest premiera "Dywizjonu 303" (reż. Wiesław Saniewski, Denis Delić) oraz kręconych z rekordowym budżetem "Legionów" (reż. Dariusz Gajewski). Rocznicową wystawę przygotowuje zaś MNK. Oby tylko ta ilość przełożyła się na jakość...



Aleksandra Suława
Dziennik Polski
3 stycznia 2018
Spektakle
Vernon Subutex