Tu Bydgoszcz!
W piątek, 17 lutego w Bydgoszczy otwarte zostało pierwsze w regionie miejskie centrum kulturalne, stworzone wg nowoczesnych zasad kształtowania takich instytucji. Cały program podporządkowany został idei naczelnej MCK prezentacji bydgoskiej siły kulturalnej, dlatego hasłem przewodnim trzydniowego świętowania będzie Tu Bydgoszcz!Otwarcie, bez zadęcia i czerwonych dywanów, rozpocznie się w piątek 17 lutego, a zakończy w niedzielną noc 19 lutego. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy faktycznie ma szansę wytyczać nowe ścieżki w, po macoszemu dotychczas traktowanym, sektorze "emdeków i emceków", uznawanych za coś mnie ważnego od teatrów, muzeów i oper. MCK ukształtowało bowiem swoją strukturę w wyniku konsultacji ze specjalistami do spraw partycypacji społecznej oraz w oparciu o postulaty Bydgoskiego Kongresu Kultury.
Zazwyczaj nowo otwierane centra, ośrodki i domy kultury w naszym kraju jedynie zmieniają budynki lub remontują stare. Bydgoski MCK "wyremontował" także, kierujące nim podstawy teoretyczne i metodologiczne. Otwierający się w piątek na bydgoszczan MCK ma po prostu pomysł na siebie, oparty o nowe trendy w kształtowaniu kultury.
Na czym to będzie polegało? Starą ideę "pracowników od wszystkiego" zastąpi w MCK struktura sprofilowanych pracowni tematycznych: Teatru, Filmu i Kina, Literatury i Lingwistyki, Tożsamości i Tendencji oraz Promocji i Informacji. Programowo nad całością czuwa pracownia nazwana Laboratorium Żywej Kultury, a organizacyjnie - Impresariat. Pracowniami pokierują ludzie mający doświadczenie i kompetencje w swoich dziedzinach. MCK stawia na zespół, dlatego będzie też wykorzystywał kreatywnie umiejętności, dotychczas nie zawsze docenianych pracowników instytucji. Rusza też regularna działalność kinowa (Kino Orzeł) i teatralno - koncertowa oraz nowa galeria Na Batorego oddana bydgoskim plastykom. Osobny atut to wspaniały zespół pałacowy w Ostromecku. Instytucja zamierza też otworzyć się komunikacyjnie, z pomocą nowocześnie prowadzonych platform informacyjnych. Takich jak Bydgoski Informator Kulturalny, jedyne w regionie internetowe radio instytucji kultury - Radio Kultura, prowadzona przez mistrzów dokumentu filmowego Bydgoska Kronika Filmowa czy system stron internetowych i dedykowanych MCK-owskim inicjatywom profili na Facebooku. Zapewnianie promocji bydgoskim twórcom prezentowanym w MCK to jedna z misji nowej instytucji.
Trzydniowego programu otwarcia nie sposób opisać w krótkim tekście. Poniżej prezentujemy więc kilka wybranych wydarzeń. Na wszystkie - opisane i nieopisane - wstęp wolny!
DO TEATRU!
Teatralna odsłona otwarcia pozwoli zaprezentować się grupom, które rozpoczną stałą współpracę z MCK. Już w piątek przed południem dzieci obejrzą spektakl Teatru Dar "Skarb". To historia dziewczynki-clowna Józefinki, która postanawia zaprosić przyjaciół na swoje urodzinowe przyjęcie. Nietypowa kartka z zaproszeniem zostaje omyłkowo odczytana przez dwóch przyjaciół, jako mapa wskazująca ukryty skarb. Spektakl stawia na angażowanie młodego widza w interakcję - gwoździem programu jest wspólne poszukiwanie skarbu przez dzieci i aktorów. Spektakl utrzymany jest w konwencji Commedii Dell'Arte z wykorzystaniem pantomimy. To ulubiona technika tej, istniejącej od 1999 roku bydgoskiej grupy teatralnej, założonej przez Monikę Siech i Joannę Tomczyk, wywodzących się ze słynnej Chrześcijańskiej Szkole Pantomimy, Dramy i Tańca, prowadzonej przez mentorkę i artystkę Kathleen Anne Thomson.
Sobotnie przedpołudnie to z kolei klasyka teatru dziecięcego: "Koziołek Matołek" Kornela Makuszyńskiego w wykonaniu bydgoskiej sceny dziecięcej Teatr Buratino. Adaptacja jednej z najbardziej znanych polskich bajek o wędrującym po świecie Koziołku szukającym "Pacanowa gdzie to kozy kują", wykorzystuje całą gamę możliwości, jaką stwarza teatr animacji. Jest więc koziołek jako marionetka, jako aktor w masce i jako lalka "żyworęka". Teatr Buratino powstał w odpowiedzi na wielkie zapotrzebowanie młodej widowni, w ósmym co do wielkości mieście polskim, na teatr dziecięcy. Sceną kieruje doświadczony reżyser, aktor i scenarzysta Czesław Sieńko, twórca znanego w Europie festiwalu lalkowego "Spotkania" odbywającego się do dziś w toruńskim Baju Pomorskim.
Niedzielny "Andaluzyjski Sen" to z kolei spektakl z pogranicza teatru tańca w wykonaniu tancerek ze Szkoły Fundacji Duende Flamenco, z gościnnym udziałem muzyków z zespołu "Danza del Fuego". "Sen", w którym wykorzystano fragmenty tekstów Federico Garcii Lorci, przenosi nas w świat andaluzyjskich podwórek, pod rozgrzanie niebo Hiszpanii, gdzie trwa nieustanna fiesta utrzymana w rytmie bulerias, gdzie ścierają się emocje, a powietrze wypełnia przeszywający serca śpiew Cyganów. Firmująca spektakl Fundacja Duende Flamenco jest organizatorem jednego z największych festiwali flamenco w naszej części Europy - Międzynarodowego Festiwalu Duende Poznań wywodząca Si z istniejącego od 1991 roku zespołu Danza del Fuego. W spektaklu jest też MCK-owski wątek, jedną z tancerek flamenco jest Dagmara Wróblewska, kierująca na co dzień Impresariatem MCK.
(-)
Materiały Organizatorów
18 lutego 2012