Tyjater

W dziesiątym sezonie Chorzowskiego Teatru Ogrodowego pojawia się kolejna nowość: cykl TYJATER KERY GODO. Pod tym hasłem prezentowane będą najciekawsze spektakle poruszające tematykę śląskości, ale i grane po śląsku.

Na początek absolutne nowości: Kopidoł Teatru Naumionego z Ornontowic (22 lipca, godz. 19:00) oraz Stary klamor w dziadkowym szranku Teatru Reduta Śląska (5 sierpnia o 21:00, oba spektakle na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury). Dwa amatorskie lokalne teatry, które swoimi produkcjami przekonały, że warto uruchomić specjalny śląski cykl i pokazać widzom piękno tradycji, obrzędów i kultury.

22 lipca, godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury
Kopidoł
Teatr Naumiony (Ornontowice)
cykl: TYJATER KERY GODO

tekst: Joanna Sodzawiczny
reżyseria: Iwona Woźniak
asystent reżysera, sufler, konsultant do spraw językowych: Teresa Machulik
scenografia i kostiumy: Sabina Baron
charakteryzacja: Helena Chwałek
przygotowanie muzyczne: Nina Wolska, Paweł Łebek
reżyseria świateł: Marcin Thomann
na scenie: Bronisława Porembska, Jolanta Sodzawiczny, Magdalena Owczarek, Beata Kniejska, Stefan Owczarek, Józef Ignasiak, Joanna Sodzawiczny, Joanna Wiaterek, Sylwia Zajusz, Karolina Jaworska, Karolina Sosna, Patryk Skolik, Dominik Sodzawiczny, Łukasz Domin, Łukasz Gocal, w roli Kopidoła: Bartłomiej Garus
czas trwania: 70 minutz materiałów prasowych:

Historia kopidoła (grabarza) i jego rodziny osadzona w połowie XX wieku na terenie wioski na Górnym Śląsku. Tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, w której codzienność zakłóca śmierć seniora rodu. W przedstawieniu wykorzystano obrzędy pogrzebowe, które jeszcze do niedawna kultywowano na Śląsku, a także stare pieśni pogrzebowe śpiewane w domach. Całość zagrana po śląsku. Pomimo bardzo poważnej tematyki spektakl utrzymany jest w konwencji tragikomedii, gdzie dość zabawne perypetie rodzinne przeplatają się z śląską obrzędowością.

Wejściówki w cenie 20 zł dostępne w sieci ticketportal, http://www.ticketportal.pl/podujatie_search.asp?id=94864, oraz w kasie ChCK (tel. 32 349 78 63)

22 lipca, godz. 20:30 w Chorzowskim Centrum Kultury, projekcja dokumentu Autonomiści Doroty Pryndy, na projekcję filmową wstęp wolny.

Film Autonomiści to próba wyjaśnienia, kim są ludzie, którzy zadają sobie pytanie o sens autonomii na Śląsku. Obserwacja zbiorowości, która jest na pewno innym rodzajem solidarności społecznej, pobudzonej do działania. A tam, gdzie jest wiara i potrzeba doczekania się lepszego jutra, pojawia się duży ładunek emocjonalny. Obraz jest także okazją, żeby Ślązacy mówili o sobie nie tylko do siebie, ale także do tych, którzy nie pochodzą ze Śląska, ale patrzą na ten region przez pryzmat rozmaitych uprzedzeń – mówi Dorota Prynda, autorka scenariusza i reżyser filmu.

Dokument stara się ukazać bardzo różny sposób patrzenia na regionalną tożsamość, na ideę autonomii oraz samych autonomistów. Wypowiadają się w nim zarówno gorący zwolennicy takiego rozwiązania, jak i osoby, które podchodzą do niego z większym dystansem. Są to znane osobowości reprezentujące bardzo różne dziedziny kultury i nauki. Zobaczymy między innymi: profesora Tadeusza Sławka, byłego premiera Janusza Steinhoffa, profesora Zbigniewa Kadłubka, dyrektora Teatru Wyspiańskiego Roberta Talarczyka, dramatopisarza Ingmana Villqista, senatora Kazimierza Kutza, publicystę Pawła Smolorza, profesor Małgorzatę Myśliwiec, doktora Jerzego Gorzelika, doktora Tomasza Słupika, prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeusza Donocika i innych.

Film został zrealizowany w całości z prywatnych środków oraz pracy pro bono osób zaangażowanych w sprawy regionu.
Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja Hereditas Silesiae Superioris.



(-) (-)
Materiał organizatora
19 lipca 2016
Spektakle
Kopidoł
Portrety
Iwona Woźniak