Ukryci w dialogach

Nikt wcześniej nie pisał tak jak on. Okazał się literackim Bogiem, który w swojej prozie tworzył dotąd nieznane światy od początku. Pierwsi krytycy uznali go za ekscentryka, czytając jego soczysty język i tonąc w jego długich zdaniach...

Bruno Schulz po dacie debiutu żył zaledwie 9 lat. Pomimo niewielkiego dorobku stał się pisarzem kultowym, tłumaczonym na dziesiątki języków. Gombrowicz w dzienniku odnotował pewnego dnia: „Było nas trzech, Witkiewicz, Bruno Schulz i ja, trzech muszkieterów polskiej awangardy".

Bez teatralnej dorożki, sierpniowych słoneczników czy manekinów. Prowokacyjnie zapraszamy do świata Schulza, do opowieści na równi o ludziach, jak i rzeczach ukrytych tylko w dialogach. Oto w zapominanej wypożyczalni ksiąg i słów trzy kobiety stoją na straży schulzowskich opowieści. To u nich można, jak u wytrawnych subiektów, kupić wspomnienia, sprzedać własne, wymazać coś z pamięci, albo dowiedzieć się o sobie czegoś po raz pierwszy. Teatralną adaptację opowiadań „Sklepy cynamonowe" przygotował Ingmar Villqist, który jest także reżyserem i autorem scenografii do tego kameralnego przedstawienia. Współtwórcą scenicznego świata jest Olo Walicki, kompozytor i jazzman, który przygotowuje specjalną ścieżkę dźwiękową spektaklu.

W głównej roli wystąpi Adam Baumann (Jakub), a towarzyszyć mu będą Anna Kadulska (Ester), Barbara Lubos (Sara) i Violetta Smolińska (Jahel).



(-)
Materiał Teatru
5 maja 2016
Spektakle
Sklepy cynamonowe
Portrety
Ingmar Villqist