Urodzinowa rozpusta

Jak będziemy świętować 30-lecie istnienia Teatru Biuro Podróży? Na Wolnym Powietrzu! W programie zorganizowanego z tej okazji festiwalu oprócz jubilatów zagrają jeszcze zaprzyjaźniony z nimi Teatr Ósmego Dnia, warszawski Teatr Akt oraz Teatr Snów z Gdańska. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Spektakle Teatru Biuro Podróży - z Pawłem Szkotakiem na czele, prezentowane były na wszystkich kontynentach, w blisko 60 krajach. Artyści grali w większości krajów europejskich, ale również m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, na Kubie, w Egipcie, Palestynie, Singapurze, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych. W ciągu trzydziestu lat poszukiwań wypracowali własną metodę pracy oraz rozpoznawalny styl. Teatr zrealizował 20 autorskich spektakli. Dziesięć z nich to propozycje plenerowe.

Wielka łódź i folwark zwierzęcy

Festiwal na Wolnym Powietrzu zainauguruje pokaz "Arki" na Placu Wolności (19.07, g. 21), który swoją światową premierę miał w 2000 roku w Niemczech. Legendarny już spektakl Teatru Ósmego Dnia opowiada o bezdomności spowodowanej wojną. Andrzej Niziołek po jego pierwszym pokazie w Poznaniu pisał w "Gazecie Wyborczej", że "Ósemki zapraszają nas na arkę, którą współcześni wypędzeni z ojczyzn płyną, bo chcą znów nauczyć się marzyć, nauczyć się wierzyć w przyszłość. Lądem, do którego przybiją, możemy być my (...)".

W programie na piątek 20 lipca znalazły się dwie propozycje. To kilkuletni spektakl "Poza czasem" Teatru Akt z Warszawy (g. 21, Plac Wolności), w którym artyści przekonują, że istotą podróży jest sama droga, a nie dotarcie do celu, oraz spektakl "Świniopolis". To pierwsze prezentowane podczas Festiwalu Na Wolnym Powietrzu dzieło Teatru Biuro Podróży (g. 22.30, teren Starej Rzeźni) nawiązuje do "Folwarku zwierzęcego", antyutopii George'a Orwella. Akcja spektaklu dzieje na świńskiej farmie, gdzie wszystko okazuje się pozorem...

Remus i Trojańczycy

Wśród propozycji autorstwa jubilatów są także: spektakl "Nie wszyscy są z nas" z końca lat 90-tych, którego projekcja odbędzie się w Meskalinie (21.07, g. 18) oraz "Silence - cisza w Troi" (21.07, g. 21.30, teren Starej Rzeźni), w którym Teatr Biuro Podróży po raz kolejny mierzy się z tematem wojny i opowiada o tej traumatycznej sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta - współczesnej Troi. Po premierze spektaklu na łamach "Gazety Wyborczej" pisano, że "Teatr Biuro Podróży udowadnia po raz kolejny, że teatr plenerowy nie musi być tylko efektowny, ale może też używać swoich narzędzi w większej sprawie".

W sobotę także oprócz gospodarzy zaprezentują się i goście. "Remus" to propozycja Teatru Snów (g. 20, Dziedziniec Różany CK Zamek). Spektakl w reżyserii Zdzisława Górskiego powstał na motywach powieści Aleksandra Majakowskiego "Życie i przygody Remusa". To opowieść o samotności człowieka, który podejmuje walkę o lepsze jutro. Wierzy, że należy realizować ideały, a każdą porażkę można przekuć w sukces.

Po wybuchach nacjonalizmu i bomb

Festiwal Na Wolnym Powietrzu zakończy pokaz "Carmen Funebre" (22.07, g. 21 teren Starej Rzeźni). Inspiracją do powstania tego legendarnego spektaklu z 1994 roku były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad nim członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. A krytycy nigdy nie mieli wątpliwości, z czym mają do czynienia. BBC podało, że "To plenerowe przedstawienie grane na szczudłach jest, najkrócej mówiąc, druzgocącym teatrem obrazów dotyczącym wojny". Na łamach "Independent" natomiast pisano, że "Spektakl jest przerażający, niepokojący, piękny i nie do pominięcia".

---

Festiwal Na Wolnym Powietrzu - 19-22.07 - wstęp wolny.



Monika Nawrocka-Leśnik
kultura.poznan.pl
17 lipca 2018
Portrety
Paweł Szkotak