Victoria, Needcompany i... Frankenstein
Reminiscencje zaczynają się za dwa miesiące, ale już znamy ich gwiazdy: to belgijskie zespoły - Needcompany Jana Lauwersa i Victoria z Gandawy oraz węgierski "Projekt Frankenstein" Kornela Mundruczó.Założeniem tegorocznej edycji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych jest prezentacja zespołów, które prowadzą działalność interdyscyplinarną. Dlatego oprócz przedstawień planowane są dyskusje, koncerty, pokazy filmowe, instalacje, performance.
- Chciałabym, żeby widzowie mieli możliwość i czas na przetrawienie spektakli, na rozmowę z artystami, na zapoznanie się z ich działalnością. Dlatego odchodzimy od dotychczasowej praktyki pokazywania 3-4 przedstawień dziennie; będzie trochę inaczej, co nie znaczy, że mniej intensywnie - mówi Magda Grudzińska, dyrektorka festiwalu.
Gwiazdą Reminiscencji będzie goszczący w Polsce po raz pierwszy Needcompany, zespół prowadzony przez Jana Lauwersa, jednego z najwybitniejszych reżyserów europejskich. Zobaczymy jego najsłynniejszy spektakl "Pokój Izabeli", ze znakomitą Viviane De Muynck, oraz przygotowaną przez dwójkę aktorów operę pop "Ballada o Ricky i Ronny". Będzie można również obejrzeć nagrodzony na festiwalu Sundance film Lauwersa i wziąć udział w dyskusjach z artystami. Drugi belgijski zespół Victoria pokaże spektakl "Venizke" w reżyserii Lies Pauwels. Inscenizacji towarzyszyć będzie spektakl-wykład "Antologia optymizmu" oraz przedstawienie przygotowane w koprodukcji z Reminiscencjami.
Kornel Mundruczó, znany głównie jako reżyser filmowy (jego nagradzana "Delta" pokazywana była na festiwalu Era Nowe Horyzonty), przywiezie "Projekt Frankenstein", zaskakujący spektakl grany w kilku kontenerach dla kilkudziesięciu osób. Ci, którzy w ubiegłym roku oglądali "little red (play): herstory" międzynarodowej grupy andcompany&Co, ucieszą się z możliwości zobaczenia trzeciej części trylogii - "Mauzoleum Buffo" (czyli moskiewskie mauzoleum Lenina); sztuka opowiada o tym, co pozostało po wielkich utopiach. Z polskich przedstawień zobaczymy "Sztukę dla dziecka" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego (Teatr Jeleniogórski) i całodzienną akcję Komuny Otwock. Będą też koncerty przygotowywane wspólnie z Fabryka Production. I jeszcze kilka atrakcji - o ile wystarczy funduszy.
Joanna Targoń
Gazeta Wyborcza Kraków
17 lutego 2009